Ståle Solbakken havde en helt særlig betydning som manager i FC København, og den vil andre ikke kunne kopiere.
Det mener FCK’s nye midlertidige cheftræner, Hjalte Bo Nørregaard, efter en turbulent lørdag, da Ståle Solbakken blev fyret som manager, og Hjalte Bo Nørregaard selv blev udpeget som midlertidig afløser.
– Jeg tror aldrig, at der kommer en træner, som vil have den betydning for FC København, som han (Ståle Solbakken, red.) har haft, siger Hjalte Bo Nørregaard.
Lørdag eftermiddag stod Hjalte Bo Nørregaard i spidsen for den første træning med sin nye trup, efter at han tidligere på ugen til sin store overraskelse var blevet spurgt, om han ville påtage sig opgaven.
– Man bliver vældig overrasket. Den havde jeg ikke lige set komme. Det er klart, at det er triste omstændigheder. Man kan stadig mærke Ståles aura.
– Jeg har jo også selv spillet under ham. Det er specielt, men når klubben spørger, om man vil træde til og hjælpe, så siger man selvfølgelig ja, siger Hjalte Bo Nørregaard.
Han forklarer, at han er inspireret af Ståle Solbakkens måde at gøre tingene på som træner.
– Det er jeg. Ståles defensive udtryk og hans måde at sætte et hold op på og få et hold til at præstere, som jeg også selv har været under. Der er han da klart et forbillede, siger den nye midlertidige cheftræner.
Han erkender, at situationen var speciel lørdag til træning.
– Det er en mega speciel situation for os alle sammen. Jeg har bare sagt til dem, at situationen er, som den er. Vi må kigge fremad. Vi er de eneste, der kan være med til at gøre en forskel, og det kan vi kun, hvis vi alle sammen køber ind på det og tør række ud efter det.
Hjalte Bo Nørregaard beskæftigede sig lørdag ikke med en eventuel drøm om at fortsætte permanent i rollen som cheftræner i FCK.
– Nej, lige nu er det, hvad det er. Jeg tager en dag ad gangen. Så arbejder vi benhårdt på at få det her kollektivt til at fungere hurtigst muligt igen, siger han.
Hjalte Bo Nørregaard spillede som aktiv 320 førsteholdskampe for FC København. De seneste to år har han stået i spidsen for klubbens U19-hold.
ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
