Ny FC København-angriber: Det var bekymrende

Jordan Larsson spillede for Spartak Moskva, da krigen brød ud, og der gik halvanden måned, før han slap væk.



Da Rusland invaderede Ukraine for snart et år siden, havnede flere sportsfolk i en kattepine. En af dem var FC Københavns nye angriber Jordan Larsson.

Svenskeren tørnede på det tidspunkt ud for Spartak Moskva og boede i den russiske hovedstad med sin kæreste og søn, der var få måneder gammel.

– Man kan jo ikke sammenligne det med det, mennesker i Ukraine gik igennem, men det var bekymrende, siger 25-årige Jordan Larsson.

– Vi vidste ikke, hvad der skulle ske. Om vi kunne komme derfra. Om der ville komme til at ske noget i Rusland, siger han.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) sørgede forholdsvis hurtigt for at udelukke russiske klubber fra alle europæiske turneringer.

Samtidig åbnede Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) en lem, der kunne få spillere ud af Rusland, hvis de ikke havde lyst til at blive. Alle kunne få deres kontrakter ophævet. Men helt let gik det ikke for Jordan Larsson.

– Jeg ville egentlig væk med det samme, men klubben sagde, at vi skulle blive. De sagde, at der ikke var nogen krig, og at det bare var en militær operation, siger Jordan Larsson.

Han har tidligere fortalt, at der opstod forvirring om, hvorvidt spillere kunne få lov at komme ud af Rusland, og først i april slap han væk.

– Vi var flere udenlandske spillere, og der var mange, der valgte at blive. Det var kun mig og en brasilianer, som valgte at smutte.

– Det var ikke så enkelt. Klubben sagde, de ville have os til at blive, men i sidste ende må man gøre, hvad der føles bedst, og det var helt klart den bedste beslutning for min familie og mig at komme væk, siger Larsson.

I første omgang rykkede han til AIK i Stockholm, og i sommer fik han kontrakt i Schalke 04. Opholdet i Tyskland gik dog ikke som håbet. Det blev til 11 kampe i Bundesligaen uden scoringer for angriberen.

Ifølge ham selv skyldes det, at han blev brugt forkert.

– Jeg kan godt se, at når man spiller 11 kampe uden at score som angriber, så ser det ikke så godt ud, men når man spiller på forskellige positioner hele tiden, er det svært at præstere, siger Jordan Larsson, som er optimist i forhold til den halvårige lejeaftale hos FCK.

– Jeg ved, hvilke kvaliteter jeg har, og hvis man bruger mig på den rette måde, kan det blive godt, siger Jordan Larsson.

Den 25-årige angriber er søn af det svenske ikon Henrik "Henke" Larsson, men når talen falder på farmand, så ryger paraderne op.

– Jeg tænker ikke på det. Han var den fodboldspiller, han var, og jeg er den, jeg er. Det kan ikke sammenlignes. Jeg skal være et navn for mig selv, og jeg gider egentlig ikke snakke om det, siger han.

Jordan Larsson kan få officiel FCK-debut i forårspremieren ude mod Silkeborg, der har kickoff søndag klokken 16.

/ritzau/



Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse