Da Rusland invaderede Ukraine for snart et år siden, havnede flere sportsfolk i en kattepine. En af dem var FC Københavns nye angriber Jordan Larsson.
Svenskeren tørnede på det tidspunkt ud for Spartak Moskva og boede i den russiske hovedstad med sin kæreste og søn, der var få måneder gammel.
– Man kan jo ikke sammenligne det med det, mennesker i Ukraine gik igennem, men det var bekymrende, siger 25-årige Jordan Larsson.
– Vi vidste ikke, hvad der skulle ske. Om vi kunne komme derfra. Om der ville komme til at ske noget i Rusland, siger han.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) sørgede forholdsvis hurtigt for at udelukke russiske klubber fra alle europæiske turneringer.
Samtidig åbnede Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) en lem, der kunne få spillere ud af Rusland, hvis de ikke havde lyst til at blive. Alle kunne få deres kontrakter ophævet. Men helt let gik det ikke for Jordan Larsson.
– Jeg ville egentlig væk med det samme, men klubben sagde, at vi skulle blive. De sagde, at der ikke var nogen krig, og at det bare var en militær operation, siger Jordan Larsson.
Han har tidligere fortalt, at der opstod forvirring om, hvorvidt spillere kunne få lov at komme ud af Rusland, og først i april slap han væk.
– Vi var flere udenlandske spillere, og der var mange, der valgte at blive. Det var kun mig og en brasilianer, som valgte at smutte.
– Det var ikke så enkelt. Klubben sagde, de ville have os til at blive, men i sidste ende må man gøre, hvad der føles bedst, og det var helt klart den bedste beslutning for min familie og mig at komme væk, siger Larsson.
I første omgang rykkede han til AIK i Stockholm, og i sommer fik han kontrakt i Schalke 04. Opholdet i Tyskland gik dog ikke som håbet. Det blev til 11 kampe i Bundesligaen uden scoringer for angriberen.
Ifølge ham selv skyldes det, at han blev brugt forkert.
– Jeg kan godt se, at når man spiller 11 kampe uden at score som angriber, så ser det ikke så godt ud, men når man spiller på forskellige positioner hele tiden, er det svært at præstere, siger Jordan Larsson, som er optimist i forhold til den halvårige lejeaftale hos FCK.
– Jeg ved, hvilke kvaliteter jeg har, og hvis man bruger mig på den rette måde, kan det blive godt, siger Jordan Larsson.
Den 25-årige angriber er søn af det svenske ikon Henrik "Henke" Larsson, men når talen falder på farmand, så ryger paraderne op.
– Jeg tænker ikke på det. Han var den fodboldspiller, han var, og jeg er den, jeg er. Det kan ikke sammenlignes. Jeg skal være et navn for mig selv, og jeg gider egentlig ikke snakke om det, siger han.
Jordan Larsson kan få officiel FCK-debut i forårspremieren ude mod Silkeborg, der har kickoff søndag klokken 16.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hvor er han henne?
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
Verdensstjernes søn landet i København
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE