Da Rusland invaderede Ukraine for snart et år siden, havnede flere sportsfolk i en kattepine. En af dem var FC Københavns nye angriber Jordan Larsson.
Svenskeren tørnede på det tidspunkt ud for Spartak Moskva og boede i den russiske hovedstad med sin kæreste og søn, der var få måneder gammel.
– Man kan jo ikke sammenligne det med det, mennesker i Ukraine gik igennem, men det var bekymrende, siger 25-årige Jordan Larsson.
– Vi vidste ikke, hvad der skulle ske. Om vi kunne komme derfra. Om der ville komme til at ske noget i Rusland, siger han.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) sørgede forholdsvis hurtigt for at udelukke russiske klubber fra alle europæiske turneringer.
Samtidig åbnede Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) en lem, der kunne få spillere ud af Rusland, hvis de ikke havde lyst til at blive. Alle kunne få deres kontrakter ophævet. Men helt let gik det ikke for Jordan Larsson.
– Jeg ville egentlig væk med det samme, men klubben sagde, at vi skulle blive. De sagde, at der ikke var nogen krig, og at det bare var en militær operation, siger Jordan Larsson.
Han har tidligere fortalt, at der opstod forvirring om, hvorvidt spillere kunne få lov at komme ud af Rusland, og først i april slap han væk.
– Vi var flere udenlandske spillere, og der var mange, der valgte at blive. Det var kun mig og en brasilianer, som valgte at smutte.
– Det var ikke så enkelt. Klubben sagde, de ville have os til at blive, men i sidste ende må man gøre, hvad der føles bedst, og det var helt klart den bedste beslutning for min familie og mig at komme væk, siger Larsson.
I første omgang rykkede han til AIK i Stockholm, og i sommer fik han kontrakt i Schalke 04. Opholdet i Tyskland gik dog ikke som håbet. Det blev til 11 kampe i Bundesligaen uden scoringer for angriberen.
Ifølge ham selv skyldes det, at han blev brugt forkert.
– Jeg kan godt se, at når man spiller 11 kampe uden at score som angriber, så ser det ikke så godt ud, men når man spiller på forskellige positioner hele tiden, er det svært at præstere, siger Jordan Larsson, som er optimist i forhold til den halvårige lejeaftale hos FCK.
– Jeg ved, hvilke kvaliteter jeg har, og hvis man bruger mig på den rette måde, kan det blive godt, siger Jordan Larsson.
Den 25-årige angriber er søn af det svenske ikon Henrik "Henke" Larsson, men når talen falder på farmand, så ryger paraderne op.
– Jeg tænker ikke på det. Han var den fodboldspiller, han var, og jeg er den, jeg er. Det kan ikke sammenlignes. Jeg skal være et navn for mig selv, og jeg gider egentlig ikke snakke om det, siger han.
Jordan Larsson kan få officiel FCK-debut i forårspremieren ude mod Silkeborg, der har kickoff søndag klokken 16.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
TOPNYHED
Dommerekspert enig med Tullberg: Uforklarligt!
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE