Ny FCK-spiller minder om Agger

Løvernes nye midterforsvarer, Jos Hooiveld, får gode skudsmål med sig fra Skotland og Sverige.



Den hollandske midterforsvarer Jos Hooiveld havde i dag første træningsdag i FC København. Hooiveld kommer til FCK på en lejeaftale fra den skotske storklub Celtic, hvor han aldrig bed sig fast på holdet. Det gjorde han til gengæld i svenske AIK Stockholm, hvor han på bare en enkelt sæson blev både nøglespiller og mester. Tipsbladet.dk har allieret sig med en journalist fra Skotland og en tilsvarende fra Sverige, som skal vurdere FC Københavns nye centrale forsvarsspiller. Begge har de rosende ord til overs for den 27-årige hollænder.

Læs også: Officielt: FCK henter Hooiveld

– Han kunne blive en rigtig god spiller, hvis han fik en ordentlig chance. Det fik han aldrig i Celtic. Forsvaret i Celtic har lidt i de seneste år, hvor der har været forskellige managers og meget udskiftning. Det blev han også ramt af, da Tony Mowbray, manden der hentede ham til klubben, blev fyret, siger skotske Barry Johnstone fra Seven Day Press.

Dén chance, Barry Johnstone taler om, fik Jos Hooiveld imidlertid i AIK Stockholm. Og den greb han.

– Da han var i Allsvenskan, var Jos Hooiveld den bedste midterforsvarer i ligaen. Hans første halvår i AIK var ikke godt, men det næste var helt fænomenalt. Her hjalp han AIK til det svenske mesterskab, siger Pierre Matteoni fra svenske fotbollskanalen.se.

Med lejemålet af Jos Hooiveld får FC København en noget anderledes forsvarstype end de spillere, klubben tidligere har haft i truppen. Det skyldes især en enkelt kvalitet.

– Jos har en rigtig god fysik, og så er han en venstrebenet midterforsvarer, hvilket er en sjældenhed i moderne fodbold. Jeg tror, at han kan blive rigtig god ved siden af en hurtig spiller som Matthias Jørgensen. Og i første omgang er jeg ikke i tvivl om, at han bliver en god backup for FC København i foråret, siger Barry Johnstone og overlader ordet til Pierre Matteoni, der har højere forventninger til hollænderen.

– Hooiveld læser spillet godt, han er god med hovedet og ganske hurtig. På mange måder minder han lidt om Daniel Agger, idet han er meget rolig, ganske boldsikker og stærk til at føre bolden frem. Det vi har set i Sverige tyder på, at han kan blive en toneangivende spiller. Også i Danmark. Når han er helt klar, vil jeg vurdere ham til mindst at have samme niveau som Mikael Antonsson, bedyrer svenskeren.

De to journalister er altså ikke helt enige om Hooivelds niveau. Det er dog naturligt, da Hooiveld var en profil i Sverige, mens han i sin tid i Skotland ofte var skadet eller på bænken. Én ting er de to dog enige om.  FC København får i Hooiveld en spiller, som hans nye holdkammerater kun kan glæde sig til at lære at kende.

–  I Celtic var Jos meget vellidt hos de andre spillere, han giver altid alt til træning og er meget populær blandt de andre spillere, siger Barry Johnstone, der bakkes op af Pierre Matteoni.

– Hooiveld er alletiders fyr, slutter den svenske journalist.





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Målmand på boligjagt i København

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Ingen kontakt med AGF

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: FC København nægter

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Et kanon sted for ham

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Kontant transfermelding fra FCK

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

United eller Liverpool? Køb billetter her

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn