Den hollandske midterforsvarer Jos Hooiveld havde i dag første træningsdag i FC København. Hooiveld kommer til FCK på en lejeaftale fra den skotske storklub Celtic, hvor han aldrig bed sig fast på holdet. Det gjorde han til gengæld i svenske AIK Stockholm, hvor han på bare en enkelt sæson blev både nøglespiller og mester. Tipsbladet.dk har allieret sig med en journalist fra Skotland og en tilsvarende fra Sverige, som skal vurdere FC Københavns nye centrale forsvarsspiller. Begge har de rosende ord til overs for den 27-årige hollænder.
Læs også: Officielt: FCK henter Hooiveld
– Han kunne blive en rigtig god spiller, hvis han fik en ordentlig chance. Det fik han aldrig i Celtic. Forsvaret i Celtic har lidt i de seneste år, hvor der har været forskellige managers og meget udskiftning. Det blev han også ramt af, da Tony Mowbray, manden der hentede ham til klubben, blev fyret, siger skotske Barry Johnstone fra Seven Day Press.
Dén chance, Barry Johnstone taler om, fik Jos Hooiveld imidlertid i AIK Stockholm. Og den greb han.
– Da han var i Allsvenskan, var Jos Hooiveld den bedste midterforsvarer i ligaen. Hans første halvår i AIK var ikke godt, men det næste var helt fænomenalt. Her hjalp han AIK til det svenske mesterskab, siger Pierre Matteoni fra svenske fotbollskanalen.se.
Med lejemålet af Jos Hooiveld får FC København en noget anderledes forsvarstype end de spillere, klubben tidligere har haft i truppen. Det skyldes især en enkelt kvalitet.
– Jos har en rigtig god fysik, og så er han en venstrebenet midterforsvarer, hvilket er en sjældenhed i moderne fodbold. Jeg tror, at han kan blive rigtig god ved siden af en hurtig spiller som Matthias Jørgensen. Og i første omgang er jeg ikke i tvivl om, at han bliver en god backup for FC København i foråret, siger Barry Johnstone og overlader ordet til Pierre Matteoni, der har højere forventninger til hollænderen.
– Hooiveld læser spillet godt, han er god med hovedet og ganske hurtig. På mange måder minder han lidt om Daniel Agger, idet han er meget rolig, ganske boldsikker og stærk til at føre bolden frem. Det vi har set i Sverige tyder på, at han kan blive en toneangivende spiller. Også i Danmark. Når han er helt klar, vil jeg vurdere ham til mindst at have samme niveau som Mikael Antonsson, bedyrer svenskeren.
De to journalister er altså ikke helt enige om Hooivelds niveau. Det er dog naturligt, da Hooiveld var en profil i Sverige, mens han i sin tid i Skotland ofte var skadet eller på bænken. Én ting er de to dog enige om. FC København får i Hooiveld en spiller, som hans nye holdkammerater kun kan glæde sig til at lære at kende.
– I Celtic var Jos meget vellidt hos de andre spillere, han giver altid alt til træning og er meget populær blandt de andre spillere, siger Barry Johnstone, der bakkes op af Pierre Matteoni.
– Hooiveld er alletiders fyr, slutter den svenske journalist.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Lerager ser forandret Kamil Grabara
– Du har udstråling som tagpap
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Ny nedtur for Ansu Fati
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Henter dansker – får god pakke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL