Den hollandske midterforsvarer Jos Hooiveld havde i dag første træningsdag i FC København. Hooiveld kommer til FCK på en lejeaftale fra den skotske storklub Celtic, hvor han aldrig bed sig fast på holdet. Det gjorde han til gengæld i svenske AIK Stockholm, hvor han på bare en enkelt sæson blev både nøglespiller og mester. Tipsbladet.dk har allieret sig med en journalist fra Skotland og en tilsvarende fra Sverige, som skal vurdere FC Københavns nye centrale forsvarsspiller. Begge har de rosende ord til overs for den 27-årige hollænder.
Læs også: Officielt: FCK henter Hooiveld
– Han kunne blive en rigtig god spiller, hvis han fik en ordentlig chance. Det fik han aldrig i Celtic. Forsvaret i Celtic har lidt i de seneste år, hvor der har været forskellige managers og meget udskiftning. Det blev han også ramt af, da Tony Mowbray, manden der hentede ham til klubben, blev fyret, siger skotske Barry Johnstone fra Seven Day Press.
Dén chance, Barry Johnstone taler om, fik Jos Hooiveld imidlertid i AIK Stockholm. Og den greb han.
– Da han var i Allsvenskan, var Jos Hooiveld den bedste midterforsvarer i ligaen. Hans første halvår i AIK var ikke godt, men det næste var helt fænomenalt. Her hjalp han AIK til det svenske mesterskab, siger Pierre Matteoni fra svenske fotbollskanalen.se.
Med lejemålet af Jos Hooiveld får FC København en noget anderledes forsvarstype end de spillere, klubben tidligere har haft i truppen. Det skyldes især en enkelt kvalitet.
– Jos har en rigtig god fysik, og så er han en venstrebenet midterforsvarer, hvilket er en sjældenhed i moderne fodbold. Jeg tror, at han kan blive rigtig god ved siden af en hurtig spiller som Matthias Jørgensen. Og i første omgang er jeg ikke i tvivl om, at han bliver en god backup for FC København i foråret, siger Barry Johnstone og overlader ordet til Pierre Matteoni, der har højere forventninger til hollænderen.
– Hooiveld læser spillet godt, han er god med hovedet og ganske hurtig. På mange måder minder han lidt om Daniel Agger, idet han er meget rolig, ganske boldsikker og stærk til at føre bolden frem. Det vi har set i Sverige tyder på, at han kan blive en toneangivende spiller. Også i Danmark. Når han er helt klar, vil jeg vurdere ham til mindst at have samme niveau som Mikael Antonsson, bedyrer svenskeren.
De to journalister er altså ikke helt enige om Hooivelds niveau. Det er dog naturligt, da Hooiveld var en profil i Sverige, mens han i sin tid i Skotland ofte var skadet eller på bænken. Én ting er de to dog enige om. FC København får i Hooiveld en spiller, som hans nye holdkammerater kun kan glæde sig til at lære at kende.
– I Celtic var Jos meget vellidt hos de andre spillere, han giver altid alt til træning og er meget populær blandt de andre spillere, siger Barry Johnstone, der bakkes op af Pierre Matteoni.
– Hooiveld er alletiders fyr, slutter den svenske journalist.
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
City-ejer sælger klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Benhård transfermelding
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
Klart ønske fra Ruben Amorim
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED