Ny FCK-spiller minder om Agger

Løvernes nye midterforsvarer, Jos Hooiveld, får gode skudsmål med sig fra Skotland og Sverige.



Den hollandske midterforsvarer Jos Hooiveld havde i dag første træningsdag i FC København. Hooiveld kommer til FCK på en lejeaftale fra den skotske storklub Celtic, hvor han aldrig bed sig fast på holdet. Det gjorde han til gengæld i svenske AIK Stockholm, hvor han på bare en enkelt sæson blev både nøglespiller og mester. Tipsbladet.dk har allieret sig med en journalist fra Skotland og en tilsvarende fra Sverige, som skal vurdere FC Københavns nye centrale forsvarsspiller. Begge har de rosende ord til overs for den 27-årige hollænder.

Læs også: Officielt: FCK henter Hooiveld

– Han kunne blive en rigtig god spiller, hvis han fik en ordentlig chance. Det fik han aldrig i Celtic. Forsvaret i Celtic har lidt i de seneste år, hvor der har været forskellige managers og meget udskiftning. Det blev han også ramt af, da Tony Mowbray, manden der hentede ham til klubben, blev fyret, siger skotske Barry Johnstone fra Seven Day Press.

Dén chance, Barry Johnstone taler om, fik Jos Hooiveld imidlertid i AIK Stockholm. Og den greb han.

– Da han var i Allsvenskan, var Jos Hooiveld den bedste midterforsvarer i ligaen. Hans første halvår i AIK var ikke godt, men det næste var helt fænomenalt. Her hjalp han AIK til det svenske mesterskab, siger Pierre Matteoni fra svenske fotbollskanalen.se.

Med lejemålet af Jos Hooiveld får FC København en noget anderledes forsvarstype end de spillere, klubben tidligere har haft i truppen. Det skyldes især en enkelt kvalitet.

– Jos har en rigtig god fysik, og så er han en venstrebenet midterforsvarer, hvilket er en sjældenhed i moderne fodbold. Jeg tror, at han kan blive rigtig god ved siden af en hurtig spiller som Matthias Jørgensen. Og i første omgang er jeg ikke i tvivl om, at han bliver en god backup for FC København i foråret, siger Barry Johnstone og overlader ordet til Pierre Matteoni, der har højere forventninger til hollænderen.

– Hooiveld læser spillet godt, han er god med hovedet og ganske hurtig. På mange måder minder han lidt om Daniel Agger, idet han er meget rolig, ganske boldsikker og stærk til at føre bolden frem. Det vi har set i Sverige tyder på, at han kan blive en toneangivende spiller. Også i Danmark. Når han er helt klar, vil jeg vurdere ham til mindst at have samme niveau som Mikael Antonsson, bedyrer svenskeren.

De to journalister er altså ikke helt enige om Hooivelds niveau. Det er dog naturligt, da Hooiveld var en profil i Sverige, mens han i sin tid i Skotland ofte var skadet eller på bænken. Én ting er de to dog enige om.  FC København får i Hooiveld en spiller, som hans nye holdkammerater kun kan glæde sig til at lære at kende.

–  I Celtic var Jos meget vellidt hos de andre spillere, han giver altid alt til træning og er meget populær blandt de andre spillere, siger Barry Johnstone, der bakkes op af Pierre Matteoni.

– Hooiveld er alletiders fyr, slutter den svenske journalist.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Steve Cooper storroser stjerne

Nu klager FC Barcelona igen

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB siger farvel til seks spillere

Fifa kritiserer transportpriser under

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Ivan Toney klar på choktransfer

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens