Ny FCK-spiller minder om Agger

Løvernes nye midterforsvarer, Jos Hooiveld, får gode skudsmål med sig fra Skotland og Sverige.



Den hollandske midterforsvarer Jos Hooiveld havde i dag første træningsdag i FC København. Hooiveld kommer til FCK på en lejeaftale fra den skotske storklub Celtic, hvor han aldrig bed sig fast på holdet. Det gjorde han til gengæld i svenske AIK Stockholm, hvor han på bare en enkelt sæson blev både nøglespiller og mester. Tipsbladet.dk har allieret sig med en journalist fra Skotland og en tilsvarende fra Sverige, som skal vurdere FC Københavns nye centrale forsvarsspiller. Begge har de rosende ord til overs for den 27-årige hollænder.

Læs også: Officielt: FCK henter Hooiveld

– Han kunne blive en rigtig god spiller, hvis han fik en ordentlig chance. Det fik han aldrig i Celtic. Forsvaret i Celtic har lidt i de seneste år, hvor der har været forskellige managers og meget udskiftning. Det blev han også ramt af, da Tony Mowbray, manden der hentede ham til klubben, blev fyret, siger skotske Barry Johnstone fra Seven Day Press.

Dén chance, Barry Johnstone taler om, fik Jos Hooiveld imidlertid i AIK Stockholm. Og den greb han.

– Da han var i Allsvenskan, var Jos Hooiveld den bedste midterforsvarer i ligaen. Hans første halvår i AIK var ikke godt, men det næste var helt fænomenalt. Her hjalp han AIK til det svenske mesterskab, siger Pierre Matteoni fra svenske fotbollskanalen.se.

Med lejemålet af Jos Hooiveld får FC København en noget anderledes forsvarstype end de spillere, klubben tidligere har haft i truppen. Det skyldes især en enkelt kvalitet.

– Jos har en rigtig god fysik, og så er han en venstrebenet midterforsvarer, hvilket er en sjældenhed i moderne fodbold. Jeg tror, at han kan blive rigtig god ved siden af en hurtig spiller som Matthias Jørgensen. Og i første omgang er jeg ikke i tvivl om, at han bliver en god backup for FC København i foråret, siger Barry Johnstone og overlader ordet til Pierre Matteoni, der har højere forventninger til hollænderen.

– Hooiveld læser spillet godt, han er god med hovedet og ganske hurtig. På mange måder minder han lidt om Daniel Agger, idet han er meget rolig, ganske boldsikker og stærk til at føre bolden frem. Det vi har set i Sverige tyder på, at han kan blive en toneangivende spiller. Også i Danmark. Når han er helt klar, vil jeg vurdere ham til mindst at have samme niveau som Mikael Antonsson, bedyrer svenskeren.

De to journalister er altså ikke helt enige om Hooivelds niveau. Det er dog naturligt, da Hooiveld var en profil i Sverige, mens han i sin tid i Skotland ofte var skadet eller på bænken. Én ting er de to dog enige om.  FC København får i Hooiveld en spiller, som hans nye holdkammerater kun kan glæde sig til at lære at kende.

–  I Celtic var Jos meget vellidt hos de andre spillere, han giver altid alt til træning og er meget populær blandt de andre spillere, siger Barry Johnstone, der bakkes op af Pierre Matteoni.

– Hooiveld er alletiders fyr, slutter den svenske journalist.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Roony Bardghji med drømmekamp

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Storklub vil have Filip Jörgensen

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Real Madrid satte Atlético på plads

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring