Ny FCK-spiller minder om Agger

Løvernes nye midterforsvarer, Jos Hooiveld, får gode skudsmål med sig fra Skotland og Sverige.



Den hollandske midterforsvarer Jos Hooiveld havde i dag første træningsdag i FC København. Hooiveld kommer til FCK på en lejeaftale fra den skotske storklub Celtic, hvor han aldrig bed sig fast på holdet. Det gjorde han til gengæld i svenske AIK Stockholm, hvor han på bare en enkelt sæson blev både nøglespiller og mester. Tipsbladet.dk har allieret sig med en journalist fra Skotland og en tilsvarende fra Sverige, som skal vurdere FC Københavns nye centrale forsvarsspiller. Begge har de rosende ord til overs for den 27-årige hollænder.

Læs også: Officielt: FCK henter Hooiveld

– Han kunne blive en rigtig god spiller, hvis han fik en ordentlig chance. Det fik han aldrig i Celtic. Forsvaret i Celtic har lidt i de seneste år, hvor der har været forskellige managers og meget udskiftning. Det blev han også ramt af, da Tony Mowbray, manden der hentede ham til klubben, blev fyret, siger skotske Barry Johnstone fra Seven Day Press.

Dén chance, Barry Johnstone taler om, fik Jos Hooiveld imidlertid i AIK Stockholm. Og den greb han.

– Da han var i Allsvenskan, var Jos Hooiveld den bedste midterforsvarer i ligaen. Hans første halvår i AIK var ikke godt, men det næste var helt fænomenalt. Her hjalp han AIK til det svenske mesterskab, siger Pierre Matteoni fra svenske fotbollskanalen.se.

Med lejemålet af Jos Hooiveld får FC København en noget anderledes forsvarstype end de spillere, klubben tidligere har haft i truppen. Det skyldes især en enkelt kvalitet.

– Jos har en rigtig god fysik, og så er han en venstrebenet midterforsvarer, hvilket er en sjældenhed i moderne fodbold. Jeg tror, at han kan blive rigtig god ved siden af en hurtig spiller som Matthias Jørgensen. Og i første omgang er jeg ikke i tvivl om, at han bliver en god backup for FC København i foråret, siger Barry Johnstone og overlader ordet til Pierre Matteoni, der har højere forventninger til hollænderen.

– Hooiveld læser spillet godt, han er god med hovedet og ganske hurtig. På mange måder minder han lidt om Daniel Agger, idet han er meget rolig, ganske boldsikker og stærk til at føre bolden frem. Det vi har set i Sverige tyder på, at han kan blive en toneangivende spiller. Også i Danmark. Når han er helt klar, vil jeg vurdere ham til mindst at have samme niveau som Mikael Antonsson, bedyrer svenskeren.

De to journalister er altså ikke helt enige om Hooivelds niveau. Det er dog naturligt, da Hooiveld var en profil i Sverige, mens han i sin tid i Skotland ofte var skadet eller på bænken. Én ting er de to dog enige om.  FC København får i Hooiveld en spiller, som hans nye holdkammerater kun kan glæde sig til at lære at kende.

–  I Celtic var Jos meget vellidt hos de andre spillere, han giver altid alt til træning og er meget populær blandt de andre spillere, siger Barry Johnstone, der bakkes op af Pierre Matteoni.

– Hooiveld er alletiders fyr, slutter den svenske journalist.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

– Så kan jeg blive rigtig sur!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Sænker prisen mod Midtjylland

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

10 spillere nægtet indrejse til USA

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

I forhandlinger med Nartey

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

David Nielsen har sagt op

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt