Ny FCK’er: Det skulle enten være BIF eller FCK

FC Københavns Christian Sørensen er skiftet fra Viborg FF denne sommer, men der var også en mulighed for, at kunne være endt i Brøndby IF.



Der var flere store interne klubskifter i Superligaen sidst i transfervinduet, hvor Nicolai Vallys blev solgt fra Silkeborg IF til Brøndby IF for omkring 22 millioner kroner. 

Og Christian Sørensen rykkede fra Viborg FF til FC København, også for et pænt millionbeløb.

Forsvarsspilleren var i øvrigt også rygtet til Brøndby IF, og han indrømmer, at han den dag i dag kunne være endt hos de blå-gule, hvis Viborg FF og Brøndby IF var blevet enige, da BIF viste interesse, inden FCK købte venstrebacken.

– Jeg tror, at hvis de var blevet enige, var der en god chance for det. Hvis jeg skulle tage et spring herhjemme, skulle det enten være BIF eller FCK, som er de største klubber herhjemme.

– Nogle vil også sige FCM, men når man har spillet i Viborg, skifter man ikke til FCM. Det er der nogen, der har gjort, men det vil jeg ikke gøre. Så det havde der været en god chance for.

– Men nu kom FCK ind i billedet, og havde Brøndby og FCK været der, så havde jeg alle dage valgt FCK (over BIF). FCK er den største klub herhjemme, og jeg har fulgt dem i mange år og har holdt med FCK, selv da jeg var i OB. Det var dem, man så om tirsdagen i Champions League med Grønkjær og N’Doye, og så har de i øvrigt også haft nogle gode venstre backs.

– Det var en no brainer, da FCK kom på banen. Jeg kunne godt være endt i Brøndby, men jeg er meget, meget glad for, at FCK kom på banen, så jeg ikke endte der, men i FCK, siger Christian Sørensen i Start 11’eren.

Du kan se Sørensens interview i videoen øverst. 

Mon ikke Brøndby IF i øvrigt overlever, selv om Sørensen ikke kom til den københavnske Vestegn. Klubben har Blas Riveros i truppen, og mens han har været skadet, har Christian Cappis gjort det godt.

Christian Sørensen har indtil videre spillet to førsteholdskampe for FCK. Han er pt. nummer to på venstrebacken efter Victor Kristiansen. Venstrebacken har fået sit store gennembrud sent i karrieren, efter han har tilbragt nogle år i 1. division.





LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos