Ny FCK’er: Det skulle enten være BIF eller FCK

FC Københavns Christian Sørensen er skiftet fra Viborg FF denne sommer, men der var også en mulighed for, at kunne være endt i Brøndby IF.



Der var flere store interne klubskifter i Superligaen sidst i transfervinduet, hvor Nicolai Vallys blev solgt fra Silkeborg IF til Brøndby IF for omkring 22 millioner kroner. 

Og Christian Sørensen rykkede fra Viborg FF til FC København, også for et pænt millionbeløb.

Forsvarsspilleren var i øvrigt også rygtet til Brøndby IF, og han indrømmer, at han den dag i dag kunne være endt hos de blå-gule, hvis Viborg FF og Brøndby IF var blevet enige, da BIF viste interesse, inden FCK købte venstrebacken.

– Jeg tror, at hvis de var blevet enige, var der en god chance for det. Hvis jeg skulle tage et spring herhjemme, skulle det enten være BIF eller FCK, som er de største klubber herhjemme.

– Nogle vil også sige FCM, men når man har spillet i Viborg, skifter man ikke til FCM. Det er der nogen, der har gjort, men det vil jeg ikke gøre. Så det havde der været en god chance for.

– Men nu kom FCK ind i billedet, og havde Brøndby og FCK været der, så havde jeg alle dage valgt FCK (over BIF). FCK er den største klub herhjemme, og jeg har fulgt dem i mange år og har holdt med FCK, selv da jeg var i OB. Det var dem, man så om tirsdagen i Champions League med Grønkjær og N’Doye, og så har de i øvrigt også haft nogle gode venstre backs.

– Det var en no brainer, da FCK kom på banen. Jeg kunne godt være endt i Brøndby, men jeg er meget, meget glad for, at FCK kom på banen, så jeg ikke endte der, men i FCK, siger Christian Sørensen i Start 11’eren.

Du kan se Sørensens interview i videoen øverst. 

Mon ikke Brøndby IF i øvrigt overlever, selv om Sørensen ikke kom til den københavnske Vestegn. Klubben har Blas Riveros i truppen, og mens han har været skadet, har Christian Cappis gjort det godt.

Christian Sørensen har indtil videre spillet to førsteholdskampe for FCK. Han er pt. nummer to på venstrebacken efter Victor Kristiansen. Venstrebacken har fået sit store gennembrud sent i karrieren, efter han har tilbragt nogle år i 1. division.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Horsens kommer tættere på oprykning

Delaney afslører dialog

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

FCM stanger lang karantæne ud til fan