Der var flere store interne klubskifter i Superligaen sidst i transfervinduet, hvor Nicolai Vallys blev solgt fra Silkeborg IF til Brøndby IF for omkring 22 millioner kroner.
Og Christian Sørensen rykkede fra Viborg FF til FC København, også for et pænt millionbeløb.
Forsvarsspilleren var i øvrigt også rygtet til Brøndby IF, og han indrømmer, at han den dag i dag kunne være endt hos de blå-gule, hvis Viborg FF og Brøndby IF var blevet enige, da BIF viste interesse, inden FCK købte venstrebacken.
– Jeg tror, at hvis de var blevet enige, var der en god chance for det. Hvis jeg skulle tage et spring herhjemme, skulle det enten være BIF eller FCK, som er de største klubber herhjemme.
– Nogle vil også sige FCM, men når man har spillet i Viborg, skifter man ikke til FCM. Det er der nogen, der har gjort, men det vil jeg ikke gøre. Så det havde der været en god chance for.
– Men nu kom FCK ind i billedet, og havde Brøndby og FCK været der, så havde jeg alle dage valgt FCK (over BIF). FCK er den største klub herhjemme, og jeg har fulgt dem i mange år og har holdt med FCK, selv da jeg var i OB. Det var dem, man så om tirsdagen i Champions League med Grønkjær og N’Doye, og så har de i øvrigt også haft nogle gode venstre backs.
– Det var en no brainer, da FCK kom på banen. Jeg kunne godt være endt i Brøndby, men jeg er meget, meget glad for, at FCK kom på banen, så jeg ikke endte der, men i FCK, siger Christian Sørensen i Start 11’eren.
Du kan se Sørensens interview i videoen øverst.
Mon ikke Brøndby IF i øvrigt overlever, selv om Sørensen ikke kom til den københavnske Vestegn. Klubben har Blas Riveros i truppen, og mens han har været skadet, har Christian Cappis gjort det godt.
Christian Sørensen har indtil videre spillet to førsteholdskampe for FCK. Han er pt. nummer to på venstrebacken efter Victor Kristiansen. Venstrebacken har fået sit store gennembrud sent i karrieren, efter han har tilbragt nogle år i 1. division.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
