Ny FCK’er vild med Silkeborg-profil

Marcos Lopez har forhørt sig hos Silkeborg-profilen, før han skiftede til FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet en masse nyt blod til FC København denne sommer, og den seneste signing er venstrebacken Marcos Lopez.

Den peruanske landsholdsspiller kom til FC København på en lejeaftale fra Feyenoord i slutningen af sidste uge. Og med hans nationalitet in mente skulle man måske tro, at han ikke havde det store kendskab til dansk fodbold.

Men i den forbindelse har Marcos Lopez fået lidt hjælp fra en anden Superliga-profil – nemlig Silkeborgs højre back Oliver Sonne.

De to kender således hinanden fra Perus landshold.

– Jeg talte med ham, før jeg tog beslutning om at komme hetil. Han fortalte mig, at det er et godt hold og om byen. Han er en god ven og en rigtig god person. Jeg sætter pris på, at han tog sig tid til at fortælle om holdene i Danmark.

– Jeg har et godt forhold til ham, siger Marcos Lopez til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Oliver Sonne i aktion for Peru. Foto: Alamy

På rygtebasis var Marcos Lopez også sat i forbindelse med et skifte til Sparta Prag, men i sidste ende blev det altså FC København. Og hvorfor det?

– Det var nemt at tage hertil, fordi jeg kender klubben og historien, og det er det vigtigste hold i Danmark. De spillede i Champions League sidste år. Det sker ikke i år, men nu skal vi forsøge at vinde trofæet, og næste sæson er vi måske i Champions League igen, siger han og tilføjer, at han mildest talt er glad for at være i København:

– Det har været nogle fantastiske dage, fordi byen er fantastisk. Også folkene, klubben og staben. Kulturen her var også vigtig i forhold til at tage beslutning om at komme til FCK.

Én nedtur er Marcos Lopez dog løbet ind i på dansk grund.

Han startede inde i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, hvor FC København tabte 2-3 efter at have været bagud med to mål efter blot fem minutter. 

– Jeg var på banen og tænkte “fuck”. Men det er fodbold, og deres kunstgræs er svært at spille på. Det skal ikke være en undskyldning, fordi i sidste ende skal vi være klar på det. At være bagud med to efter er skørt, men vi var tæt på, lyder det fra peruaneren.

Marcos Lopez, 24 år, er i første omgang i FC København på en etårig lejeaftale, men “løverne” har en option, så de kan købe venstrebacken fri af Feyenoord.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Brøler sender Mexico videre

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Canada er tæt på VM-avancement

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på at købe FC København-spiller

Skotland – Marokko

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning