Ny FCK’er vild med Silkeborg-profil

Marcos Lopez har forhørt sig hos Silkeborg-profilen, før han skiftede til FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet en masse nyt blod til FC København denne sommer, og den seneste signing er venstrebacken Marcos Lopez.

Den peruanske landsholdsspiller kom til FC København på en lejeaftale fra Feyenoord i slutningen af sidste uge. Og med hans nationalitet in mente skulle man måske tro, at han ikke havde det store kendskab til dansk fodbold.

Men i den forbindelse har Marcos Lopez fået lidt hjælp fra en anden Superliga-profil – nemlig Silkeborgs højre back Oliver Sonne.

De to kender således hinanden fra Perus landshold.

– Jeg talte med ham, før jeg tog beslutning om at komme hetil. Han fortalte mig, at det er et godt hold og om byen. Han er en god ven og en rigtig god person. Jeg sætter pris på, at han tog sig tid til at fortælle om holdene i Danmark.

– Jeg har et godt forhold til ham, siger Marcos Lopez til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Oliver Sonne i aktion for Peru. Foto: Alamy

På rygtebasis var Marcos Lopez også sat i forbindelse med et skifte til Sparta Prag, men i sidste ende blev det altså FC København. Og hvorfor det?

– Det var nemt at tage hertil, fordi jeg kender klubben og historien, og det er det vigtigste hold i Danmark. De spillede i Champions League sidste år. Det sker ikke i år, men nu skal vi forsøge at vinde trofæet, og næste sæson er vi måske i Champions League igen, siger han og tilføjer, at han mildest talt er glad for at være i København:

– Det har været nogle fantastiske dage, fordi byen er fantastisk. Også folkene, klubben og staben. Kulturen her var også vigtig i forhold til at tage beslutning om at komme til FCK.

Én nedtur er Marcos Lopez dog løbet ind i på dansk grund.

Han startede inde i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, hvor FC København tabte 2-3 efter at have været bagud med to mål efter blot fem minutter. 

– Jeg var på banen og tænkte “fuck”. Men det er fodbold, og deres kunstgræs er svært at spille på. Det skal ikke være en undskyldning, fordi i sidste ende skal vi være klar på det. At være bagud med to efter er skørt, men vi var tæt på, lyder det fra peruaneren.

Marcos Lopez, 24 år, er i første omgang i FC København på en etårig lejeaftale, men “løverne” har en option, så de kan købe venstrebacken fri af Feyenoord.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Overbevisende: To chok i Parken




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København