FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet en masse nyt blod til FC København denne sommer, og den seneste signing er venstrebacken Marcos Lopez.
Den peruanske landsholdsspiller kom til FC København på en lejeaftale fra Feyenoord i slutningen af sidste uge. Og med hans nationalitet in mente skulle man måske tro, at han ikke havde det store kendskab til dansk fodbold.
Men i den forbindelse har Marcos Lopez fået lidt hjælp fra en anden Superliga-profil – nemlig Silkeborgs højre back Oliver Sonne.
De to kender således hinanden fra Perus landshold.
– Jeg talte med ham, før jeg tog beslutning om at komme hetil. Han fortalte mig, at det er et godt hold og om byen. Han er en god ven og en rigtig god person. Jeg sætter pris på, at han tog sig tid til at fortælle om holdene i Danmark.
– Jeg har et godt forhold til ham, siger Marcos Lopez til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.
Artiklen fortsætter efter billedet…
På rygtebasis var Marcos Lopez også sat i forbindelse med et skifte til Sparta Prag, men i sidste ende blev det altså FC København. Og hvorfor det?
– Det var nemt at tage hertil, fordi jeg kender klubben og historien, og det er det vigtigste hold i Danmark. De spillede i Champions League sidste år. Det sker ikke i år, men nu skal vi forsøge at vinde trofæet, og næste sæson er vi måske i Champions League igen, siger han og tilføjer, at han mildest talt er glad for at være i København:
– Det har været nogle fantastiske dage, fordi byen er fantastisk. Også folkene, klubben og staben. Kulturen her var også vigtig i forhold til at tage beslutning om at komme til FCK.
Én nedtur er Marcos Lopez dog løbet ind i på dansk grund.
Han startede inde i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, hvor FC København tabte 2-3 efter at have været bagud med to mål efter blot fem minutter.
– Jeg var på banen og tænkte “fuck”. Men det er fodbold, og deres kunstgræs er svært at spille på. Det skal ikke være en undskyldning, fordi i sidste ende skal vi være klar på det. At være bagud med to efter er skørt, men vi var tæt på, lyder det fra peruaneren.
Marcos Lopez, 24 år, er i første omgang i FC København på en etårig lejeaftale, men “løverne” har en option, så de kan købe venstrebacken fri af Feyenoord.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
NYHEDER