Ny FCK’er vild med Silkeborg-profil

Marcos Lopez har forhørt sig hos Silkeborg-profilen, før han skiftede til FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet en masse nyt blod til FC København denne sommer, og den seneste signing er venstrebacken Marcos Lopez.

Den peruanske landsholdsspiller kom til FC København på en lejeaftale fra Feyenoord i slutningen af sidste uge. Og med hans nationalitet in mente skulle man måske tro, at han ikke havde det store kendskab til dansk fodbold.

Men i den forbindelse har Marcos Lopez fået lidt hjælp fra en anden Superliga-profil – nemlig Silkeborgs højre back Oliver Sonne.

De to kender således hinanden fra Perus landshold.

– Jeg talte med ham, før jeg tog beslutning om at komme hetil. Han fortalte mig, at det er et godt hold og om byen. Han er en god ven og en rigtig god person. Jeg sætter pris på, at han tog sig tid til at fortælle om holdene i Danmark.

– Jeg har et godt forhold til ham, siger Marcos Lopez til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Oliver Sonne i aktion for Peru. Foto: Alamy

På rygtebasis var Marcos Lopez også sat i forbindelse med et skifte til Sparta Prag, men i sidste ende blev det altså FC København. Og hvorfor det?

– Det var nemt at tage hertil, fordi jeg kender klubben og historien, og det er det vigtigste hold i Danmark. De spillede i Champions League sidste år. Det sker ikke i år, men nu skal vi forsøge at vinde trofæet, og næste sæson er vi måske i Champions League igen, siger han og tilføjer, at han mildest talt er glad for at være i København:

– Det har været nogle fantastiske dage, fordi byen er fantastisk. Også folkene, klubben og staben. Kulturen her var også vigtig i forhold til at tage beslutning om at komme til FCK.

Én nedtur er Marcos Lopez dog løbet ind i på dansk grund.

Han startede inde i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, hvor FC København tabte 2-3 efter at have været bagud med to mål efter blot fem minutter. 

– Jeg var på banen og tænkte “fuck”. Men det er fodbold, og deres kunstgræs er svært at spille på. Det skal ikke være en undskyldning, fordi i sidste ende skal vi være klar på det. At være bagud med to efter er skørt, men vi var tæt på, lyder det fra peruaneren.

Marcos Lopez, 24 år, er i første omgang i FC København på en etårig lejeaftale, men “løverne” har en option, så de kan købe venstrebacken fri af Feyenoord.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis




LIVE

TransferLIVE: Forlader Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Laudrup stopper på TV 2

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Et ‘angreb’ på Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge