FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet en masse nyt blod til FC København denne sommer, og den seneste signing er venstrebacken Marcos Lopez.
Den peruanske landsholdsspiller kom til FC København på en lejeaftale fra Feyenoord i slutningen af sidste uge. Og med hans nationalitet in mente skulle man måske tro, at han ikke havde det store kendskab til dansk fodbold.
Men i den forbindelse har Marcos Lopez fået lidt hjælp fra en anden Superliga-profil – nemlig Silkeborgs højre back Oliver Sonne.
De to kender således hinanden fra Perus landshold.
– Jeg talte med ham, før jeg tog beslutning om at komme hetil. Han fortalte mig, at det er et godt hold og om byen. Han er en god ven og en rigtig god person. Jeg sætter pris på, at han tog sig tid til at fortælle om holdene i Danmark.
– Jeg har et godt forhold til ham, siger Marcos Lopez til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.
Artiklen fortsætter efter billedet…
På rygtebasis var Marcos Lopez også sat i forbindelse med et skifte til Sparta Prag, men i sidste ende blev det altså FC København. Og hvorfor det?
– Det var nemt at tage hertil, fordi jeg kender klubben og historien, og det er det vigtigste hold i Danmark. De spillede i Champions League sidste år. Det sker ikke i år, men nu skal vi forsøge at vinde trofæet, og næste sæson er vi måske i Champions League igen, siger han og tilføjer, at han mildest talt er glad for at være i København:
– Det har været nogle fantastiske dage, fordi byen er fantastisk. Også folkene, klubben og staben. Kulturen her var også vigtig i forhold til at tage beslutning om at komme til FCK.
Én nedtur er Marcos Lopez dog løbet ind i på dansk grund.
Han startede inde i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, hvor FC København tabte 2-3 efter at have været bagud med to mål efter blot fem minutter.
– Jeg var på banen og tænkte “fuck”. Men det er fodbold, og deres kunstgræs er svært at spille på. Det skal ikke være en undskyldning, fordi i sidste ende skal vi være klar på det. At være bagud med to efter er skørt, men vi var tæt på, lyder det fra peruaneren.
Marcos Lopez, 24 år, er i første omgang i FC København på en etårig lejeaftale, men “løverne” har en option, så de kan købe venstrebacken fri af Feyenoord.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT