FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet en masse nyt blod til FC København denne sommer, og den seneste signing er venstrebacken Marcos Lopez.
Den peruanske landsholdsspiller kom til FC København på en lejeaftale fra Feyenoord i slutningen af sidste uge. Og med hans nationalitet in mente skulle man måske tro, at han ikke havde det store kendskab til dansk fodbold.
Men i den forbindelse har Marcos Lopez fået lidt hjælp fra en anden Superliga-profil – nemlig Silkeborgs højre back Oliver Sonne.
De to kender således hinanden fra Perus landshold.
– Jeg talte med ham, før jeg tog beslutning om at komme hetil. Han fortalte mig, at det er et godt hold og om byen. Han er en god ven og en rigtig god person. Jeg sætter pris på, at han tog sig tid til at fortælle om holdene i Danmark.
– Jeg har et godt forhold til ham, siger Marcos Lopez til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.
Artiklen fortsætter efter billedet…
På rygtebasis var Marcos Lopez også sat i forbindelse med et skifte til Sparta Prag, men i sidste ende blev det altså FC København. Og hvorfor det?
– Det var nemt at tage hertil, fordi jeg kender klubben og historien, og det er det vigtigste hold i Danmark. De spillede i Champions League sidste år. Det sker ikke i år, men nu skal vi forsøge at vinde trofæet, og næste sæson er vi måske i Champions League igen, siger han og tilføjer, at han mildest talt er glad for at være i København:
– Det har været nogle fantastiske dage, fordi byen er fantastisk. Også folkene, klubben og staben. Kulturen her var også vigtig i forhold til at tage beslutning om at komme til FCK.
Én nedtur er Marcos Lopez dog løbet ind i på dansk grund.
Han startede inde i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, hvor FC København tabte 2-3 efter at have været bagud med to mål efter blot fem minutter.
– Jeg var på banen og tænkte “fuck”. Men det er fodbold, og deres kunstgræs er svært at spille på. Det skal ikke være en undskyldning, fordi i sidste ende skal vi være klar på det. At være bagud med to efter er skørt, men vi var tæt på, lyder det fra peruaneren.
Marcos Lopez, 24 år, er i første omgang i FC København på en etårig lejeaftale, men “løverne” har en option, så de kan købe venstrebacken fri af Feyenoord.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AaB dæmper superligaforventninger
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører: FCK ringede aldrig
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’