Ny FCM-angriber tager til Danmark i chok

FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani fik sig en gevaldig øjenåbner i Israel.



Tipsbladet i Portugal.

Nogen gange skal man være glad for Skandinaviens trygge og rolige omgivelser. Det har FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani om nogen fundet ud af.

Han ankommer til FC Midtjylland på en lejeaftale frem til sommer efter et halvt år i israelsk fodbold hos Hapoel Beer Sheva. Eventyret i Mellemøsten har givet ham en øjenåbner af de helt store.

– Jeg havde aldrig regnet med bombealarmer, siger Astrit Selmani som noget af det første, da han skal beskrive sit halve år i Israel.

Angriberen og hans kone boede i en lejlighed i byen Beersheba blot 30 minutter fra Gaza. Her kæmper Israel og Palæstina en territorial kamp, som gør det helt normalt at have en bunker i kælderen.

– Du kunne vågne midt om natten og høre sirenerne, og så måtte vi løbe ned i bunkeren, siger Astrit Selmani, der aldrig glemmer lyden og den rædsel, som den bringer med sig.

– Bombealarmerne er det mest chokerende, jeg nogensinde har hørt i mit liv. Det er et stort traume, men man vænner sig omvendt til det med tiden.

Fra bunkeren i sin israelske lejlighed, kunne Astrit Selmani sidde og lytte, mens bomberne faldt fra himlen blot få minutter efter sirenerne. Dernede fik tankerne frit løb.

– Du begynder at tænke på, hvordan folk i krigshærgede områder har det. Det giver et nyt syn på livet. I Ukraine sker det måske hver dag, så lige pludselig ser du en anden virkelighed, hvor folk bare fortsætter tilværelsen lige efter en alarm.
GettyImages-591470516
Israel og Palæstina har kæmpet en årelang kamp om territoriet i og omkring Gaza.

Stor gensynsglæde
Nu har 25-årige Astrit Selmani sagt farvel til de skræmmende oplevelser i Israel, og det vækker glæde hos dem, der står ham allermest nært.

– Min mor er rigtig, rigtig glad. Jeg tror, hun sagde: “jeg takker Gud hver dag, fordi du er her.” Hun er glad for, at jeg er tilbage i Skandinavien.

FC Midtjyllands nye målscorer havde tæt kontakt med familien over FaceTime, men da han fortalte dem om bombealarmerne, blev de bange.

– Min ældste storebror med sit barn ville ikke besøge mig, da de var bange for at blive traumatiseret af bombealarmerne, forklarer Astrit Selmani.

Den svenske angriber har spillet det meste af karrieren i fødelandet Sverige, men sidste sommer ville han prøve et eventyr i Israel. Det har budt på tre scoringer i 22 kampe og en krig i baghaven.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

En kæmpe sejr

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

– Det vil være fuldstændigt magisk

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!