Ny FCM-angriber tager til Danmark i chok

FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani fik sig en gevaldig øjenåbner i Israel.



Tipsbladet i Portugal.

Nogen gange skal man være glad for Skandinaviens trygge og rolige omgivelser. Det har FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani om nogen fundet ud af.

Han ankommer til FC Midtjylland på en lejeaftale frem til sommer efter et halvt år i israelsk fodbold hos Hapoel Beer Sheva. Eventyret i Mellemøsten har givet ham en øjenåbner af de helt store.

– Jeg havde aldrig regnet med bombealarmer, siger Astrit Selmani som noget af det første, da han skal beskrive sit halve år i Israel.

Angriberen og hans kone boede i en lejlighed i byen Beersheba blot 30 minutter fra Gaza. Her kæmper Israel og Palæstina en territorial kamp, som gør det helt normalt at have en bunker i kælderen.

– Du kunne vågne midt om natten og høre sirenerne, og så måtte vi løbe ned i bunkeren, siger Astrit Selmani, der aldrig glemmer lyden og den rædsel, som den bringer med sig.

– Bombealarmerne er det mest chokerende, jeg nogensinde har hørt i mit liv. Det er et stort traume, men man vænner sig omvendt til det med tiden.

Fra bunkeren i sin israelske lejlighed, kunne Astrit Selmani sidde og lytte, mens bomberne faldt fra himlen blot få minutter efter sirenerne. Dernede fik tankerne frit løb.

– Du begynder at tænke på, hvordan folk i krigshærgede områder har det. Det giver et nyt syn på livet. I Ukraine sker det måske hver dag, så lige pludselig ser du en anden virkelighed, hvor folk bare fortsætter tilværelsen lige efter en alarm.
GettyImages-591470516
Israel og Palæstina har kæmpet en årelang kamp om territoriet i og omkring Gaza.

Stor gensynsglæde
Nu har 25-årige Astrit Selmani sagt farvel til de skræmmende oplevelser i Israel, og det vækker glæde hos dem, der står ham allermest nært.

– Min mor er rigtig, rigtig glad. Jeg tror, hun sagde: “jeg takker Gud hver dag, fordi du er her.” Hun er glad for, at jeg er tilbage i Skandinavien.

FC Midtjyllands nye målscorer havde tæt kontakt med familien over FaceTime, men da han fortalte dem om bombealarmerne, blev de bange.

– Min ældste storebror med sit barn ville ikke besøge mig, da de var bange for at blive traumatiseret af bombealarmerne, forklarer Astrit Selmani.

Den svenske angriber har spillet det meste af karrieren i fødelandet Sverige, men sidste sommer ville han prøve et eventyr i Israel. Det har budt på tre scoringer i 22 kampe og en krig i baghaven.





Oprykker henter FCK-emne




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Flere ændringer på vej i FC København  

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Victor Froholdt bliver matchvinder

‘Schmedes er under pres’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby