Ny FCM-angriber tager til Danmark i chok

FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani fik sig en gevaldig øjenåbner i Israel.



Tipsbladet i Portugal.

Nogen gange skal man være glad for Skandinaviens trygge og rolige omgivelser. Det har FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani om nogen fundet ud af.

Han ankommer til FC Midtjylland på en lejeaftale frem til sommer efter et halvt år i israelsk fodbold hos Hapoel Beer Sheva. Eventyret i Mellemøsten har givet ham en øjenåbner af de helt store.

– Jeg havde aldrig regnet med bombealarmer, siger Astrit Selmani som noget af det første, da han skal beskrive sit halve år i Israel.

Angriberen og hans kone boede i en lejlighed i byen Beersheba blot 30 minutter fra Gaza. Her kæmper Israel og Palæstina en territorial kamp, som gør det helt normalt at have en bunker i kælderen.

– Du kunne vågne midt om natten og høre sirenerne, og så måtte vi løbe ned i bunkeren, siger Astrit Selmani, der aldrig glemmer lyden og den rædsel, som den bringer med sig.

– Bombealarmerne er det mest chokerende, jeg nogensinde har hørt i mit liv. Det er et stort traume, men man vænner sig omvendt til det med tiden.

Fra bunkeren i sin israelske lejlighed, kunne Astrit Selmani sidde og lytte, mens bomberne faldt fra himlen blot få minutter efter sirenerne. Dernede fik tankerne frit løb.

– Du begynder at tænke på, hvordan folk i krigshærgede områder har det. Det giver et nyt syn på livet. I Ukraine sker det måske hver dag, så lige pludselig ser du en anden virkelighed, hvor folk bare fortsætter tilværelsen lige efter en alarm.
GettyImages-591470516
Israel og Palæstina har kæmpet en årelang kamp om territoriet i og omkring Gaza.

Stor gensynsglæde
Nu har 25-årige Astrit Selmani sagt farvel til de skræmmende oplevelser i Israel, og det vækker glæde hos dem, der står ham allermest nært.

– Min mor er rigtig, rigtig glad. Jeg tror, hun sagde: “jeg takker Gud hver dag, fordi du er her.” Hun er glad for, at jeg er tilbage i Skandinavien.

FC Midtjyllands nye målscorer havde tæt kontakt med familien over FaceTime, men da han fortalte dem om bombealarmerne, blev de bange.

– Min ældste storebror med sit barn ville ikke besøge mig, da de var bange for at blive traumatiseret af bombealarmerne, forklarer Astrit Selmani.

Den svenske angriber har spillet det meste af karrieren i fødelandet Sverige, men sidste sommer ville han prøve et eventyr i Israel. Det har budt på tre scoringer i 22 kampe og en krig i baghaven.





Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Klar besked til FCK-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne