Tipsbladet i Portugal.
Nogen gange skal man være glad for Skandinaviens trygge og rolige omgivelser. Det har FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani om nogen fundet ud af.
Han ankommer til FC Midtjylland på en lejeaftale frem til sommer efter et halvt år i israelsk fodbold hos Hapoel Beer Sheva. Eventyret i Mellemøsten har givet ham en øjenåbner af de helt store.
– Jeg havde aldrig regnet med bombealarmer, siger Astrit Selmani som noget af det første, da han skal beskrive sit halve år i Israel.
Angriberen og hans kone boede i en lejlighed i byen Beersheba blot 30 minutter fra Gaza. Her kæmper Israel og Palæstina en territorial kamp, som gør det helt normalt at have en bunker i kælderen.
– Du kunne vågne midt om natten og høre sirenerne, og så måtte vi løbe ned i bunkeren, siger Astrit Selmani, der aldrig glemmer lyden og den rædsel, som den bringer med sig.
– Bombealarmerne er det mest chokerende, jeg nogensinde har hørt i mit liv. Det er et stort traume, men man vænner sig omvendt til det med tiden.
Fra bunkeren i sin israelske lejlighed, kunne Astrit Selmani sidde og lytte, mens bomberne faldt fra himlen blot få minutter efter sirenerne. Dernede fik tankerne frit løb.
– Du begynder at tænke på, hvordan folk i krigshærgede områder har det. Det giver et nyt syn på livet. I Ukraine sker det måske hver dag, så lige pludselig ser du en anden virkelighed, hvor folk bare fortsætter tilværelsen lige efter en alarm.

Israel og Palæstina har kæmpet en årelang kamp om territoriet i og omkring Gaza.
Stor gensynsglæde
Nu har 25-årige Astrit Selmani sagt farvel til de skræmmende oplevelser i Israel, og det vækker glæde hos dem, der står ham allermest nært.
– Min mor er rigtig, rigtig glad. Jeg tror, hun sagde: “jeg takker Gud hver dag, fordi du er her.” Hun er glad for, at jeg er tilbage i Skandinavien.
FC Midtjyllands nye målscorer havde tæt kontakt med familien over FaceTime, men da han fortalte dem om bombealarmerne, blev de bange.
– Min ældste storebror med sit barn ville ikke besøge mig, da de var bange for at blive traumatiseret af bombealarmerne, forklarer Astrit Selmani.
Den svenske angriber har spillet det meste af karrieren i fødelandet Sverige, men sidste sommer ville han prøve et eventyr i Israel. Det har budt på tre scoringer i 22 kampe og en krig i baghaven.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER