FC Midtjyllands ry med at satse på klubbens egne spillere er i dag blevet slået endnu mere fast, end det i forvejen var. André Rømer har således fået forlænget sin kontrakt med fem år, så den nu udløber i 2021.
Rømer, der er et produkt af klubbens fodboldakademi, kom til FC Midtjylland fra HB Køge, og underskrev i 2012 sin første professionelle kontrakt. Den lød på fem år, men er altså nu blevet forlænget, så hans fremtid i Herning er sikret.
– Jeg er rigtig glad. Nu skal jeg ikke gå og spekulere på det. Fremtiden er på plads, siger André Rømer til klubbens hjemmeside.
– Der er langt en god plan. Jeg har stadig drømmen om at skulle af sted til udlandet på et tidspunkt, men nu er fokus på FC Midtjylland, og så er det op til mig at opfylde drømmen.
André Rømers målsætning med kontraktforlængelsen er at blive fast mand på holdkortet. Han har spillet i ni ud af klubbens 11 Superliga-kampe i denne sæson.
Også klubbens sportsdirektør, Claus Steinlein, er glad for, at klub og spiller er nået til enighed om en ny kontrakt.
– André har i flere sæsoner vist sit værd og er en god ambassadør for FC Midtjylland. Han er dygtig til at gøre sine holdkammerater bedre, og vi håber, at han udvikler sig til at komme endnu mere frem med brystkassen og tager mere ansvar og viser, at han er en af de rutinerede i truppen, siger Claus Steinlein.
Rømer bliver specielt husket blandt FC Midtjylland-fans for sit første mål i klubben, der faldt mod FCK den 17. maj 2015, som sendte mesterskabet til Heden. Han har i alt spillet 117 kampe for klubben og lavet fire mål.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Harry Maguire i chok
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
