FC Midtjyllands ry med at satse på klubbens egne spillere er i dag blevet slået endnu mere fast, end det i forvejen var. André Rømer har således fået forlænget sin kontrakt med fem år, så den nu udløber i 2021.
Rømer, der er et produkt af klubbens fodboldakademi, kom til FC Midtjylland fra HB Køge, og underskrev i 2012 sin første professionelle kontrakt. Den lød på fem år, men er altså nu blevet forlænget, så hans fremtid i Herning er sikret.
– Jeg er rigtig glad. Nu skal jeg ikke gå og spekulere på det. Fremtiden er på plads, siger André Rømer til klubbens hjemmeside.
– Der er langt en god plan. Jeg har stadig drømmen om at skulle af sted til udlandet på et tidspunkt, men nu er fokus på FC Midtjylland, og så er det op til mig at opfylde drømmen.
André Rømers målsætning med kontraktforlængelsen er at blive fast mand på holdkortet. Han har spillet i ni ud af klubbens 11 Superliga-kampe i denne sæson.
Også klubbens sportsdirektør, Claus Steinlein, er glad for, at klub og spiller er nået til enighed om en ny kontrakt.
– André har i flere sæsoner vist sit værd og er en god ambassadør for FC Midtjylland. Han er dygtig til at gøre sine holdkammerater bedre, og vi håber, at han udvikler sig til at komme endnu mere frem med brystkassen og tager mere ansvar og viser, at han er en af de rutinerede i truppen, siger Claus Steinlein.
Rømer bliver specielt husket blandt FC Midtjylland-fans for sit første mål i klubben, der faldt mod FCK den 17. maj 2015, som sendte mesterskabet til Heden. Han har i alt spillet 117 kampe for klubben og lavet fire mål.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
