Ny FCM-kontrakt til André Rømer: Får 5 år mere

André Rømer og FC Midtjylland har i dag forlænget samarbejdet, så det nu løber til 2021.



FC Midtjyllands ry med at satse på klubbens egne spillere er i dag blevet slået endnu mere fast, end det i forvejen var. André Rømer har således fået forlænget sin kontrakt med fem år, så den nu udløber i 2021.

Rømer, der er et produkt af klubbens fodboldakademi, kom til FC Midtjylland fra HB Køge, og underskrev i 2012 sin første professionelle kontrakt. Den lød på fem år, men er altså nu blevet forlænget, så hans fremtid i Herning er sikret.

– Jeg er rigtig glad. Nu skal jeg ikke gå og spekulere på det. Fremtiden er på plads, siger André Rømer til klubbens hjemmeside.

– Der er langt en god plan. Jeg har stadig drømmen om at skulle af sted til udlandet på et tidspunkt, men nu er fokus på FC Midtjylland, og så er det op til mig at opfylde drømmen.

André Rømers målsætning med kontraktforlængelsen er at blive fast mand på holdkortet. Han har spillet i ni ud af klubbens 11 Superliga-kampe i denne sæson.

Også klubbens sportsdirektør, Claus Steinlein, er glad for, at klub og spiller er nået til enighed om en ny kontrakt.

– André har i flere sæsoner vist sit værd og er en god ambassadør for FC Midtjylland. Han er dygtig til at gøre sine holdkammerater bedre, og vi håber, at han udvikler sig til at komme endnu mere frem med brystkassen og tager mere ansvar og viser, at han er en af de rutinerede i truppen, siger Claus Steinlein.

Rømer bliver specielt husket blandt FC Midtjylland-fans for sit første mål i klubben, der faldt mod FCK den 17. maj 2015, som sendte mesterskabet til Heden. Han har i alt spillet 117 kampe for klubben og lavet fire mål.





Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub