FC Midtjyllands ry med at satse på klubbens egne spillere er i dag blevet slået endnu mere fast, end det i forvejen var. André Rømer har således fået forlænget sin kontrakt med fem år, så den nu udløber i 2021.
Rømer, der er et produkt af klubbens fodboldakademi, kom til FC Midtjylland fra HB Køge, og underskrev i 2012 sin første professionelle kontrakt. Den lød på fem år, men er altså nu blevet forlænget, så hans fremtid i Herning er sikret.
– Jeg er rigtig glad. Nu skal jeg ikke gå og spekulere på det. Fremtiden er på plads, siger André Rømer til klubbens hjemmeside.
– Der er langt en god plan. Jeg har stadig drømmen om at skulle af sted til udlandet på et tidspunkt, men nu er fokus på FC Midtjylland, og så er det op til mig at opfylde drømmen.
André Rømers målsætning med kontraktforlængelsen er at blive fast mand på holdkortet. Han har spillet i ni ud af klubbens 11 Superliga-kampe i denne sæson.
Også klubbens sportsdirektør, Claus Steinlein, er glad for, at klub og spiller er nået til enighed om en ny kontrakt.
– André har i flere sæsoner vist sit værd og er en god ambassadør for FC Midtjylland. Han er dygtig til at gøre sine holdkammerater bedre, og vi håber, at han udvikler sig til at komme endnu mere frem med brystkassen og tager mere ansvar og viser, at han er en af de rutinerede i truppen, siger Claus Steinlein.
Rømer bliver specielt husket blandt FC Midtjylland-fans for sit første mål i klubben, der faldt mod FCK den 17. maj 2015, som sendte mesterskabet til Heden. Han har i alt spillet 117 kampe for klubben og lavet fire mål.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
