Ny FCM-stjerne hader drukture og elsker hovedstød

FC Midtjyllands kommende stjerneangriber Adam Buksa er en spiller med mål i støvlerne. Bliv klogere på polakken her.



En stor stjerne stempler snart ind i FC Midtjylland.

De danske mestre køber den polske angriber Adam Buksa, det kunne TV 2 Sport afsløre onsdag formiddag, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

FC Midtjylland betaler i omegnen af 30 millioner kroner for den 27-årige polak, der kommer til Danmark fra franske RC Lens.

I Polen er Robert Lewandowski naturligvis den helt store stjerneangriber, men Adam Buksa er bestemt heller ikke at kimse ad, lyder det fra Przemyslaw Langier, der er journalist på Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl.

Han er netop hjemvendt fra at have dækket EM i Tyskland, hvor han kunne se Adam Buksa score mod Holland i åbningskampen.

– Buksa var én af få polske spillere, for hvem EM var en personlig succes. Det var slet ikke givet, at han ville blive udtaget til slutrunden, fordi alt tydede på, at han skulle konkurrere med Arkadiusz Milik om pladsen, men så blev Milik skadet, og så gav det sig selv. Buksa endte med at blive førsteangriber under EM grundet skaden til Lewandowski, fortæller Langier til Tipsbladet.

Han fremhæver Adam Buksa som en angriber, der især er stærk i hovedspillet.

– Det er der, han har sin store styrke, og så er han ret dygtig med ryggen til målet. Han er ikke nogen stor dribler. Hvad angår hans mentalitet vil jeg sige, at han er en angriber, der er meget bevidst om sin egen værdi, og han er ekstremt professionel. Han er ikke typen, man kan spotte i byen i weekenden eller noget i den stil. Han fortalte mig, at da han boede i USA og spillede i MLS, bestod hans liv mest af alt bare af træning og restitution.

Den polske journalist er sikker på, at et skifte til FC Midtjylland ikke stod skrevet i Adam Buksas drejebog. 

– Det er mit indtryk, at han havde sigtet efter at være på et højere niveau på dette stadie af karrieren end den danske liga. Han har tidligere givet udtryk for, at MLS skulle være et springbræt til en top fem-liga. Lens virkede som det perfekte skifte for ham, man han brækkede sin ankel før sin første træningsdag, og senere holdt en ny ankelskade ham ude hele sæsonen. Disse skadesproblemer har han nu lagt bag sig, fastslår Przemyslaw Langier.

Opholdet i Lens var som nævnt en skuffelse for Adam Buksa, der til gengæld har scoret masser af mål for Pogon Szczecin, Antalyaspor og New England tidligere i karrieren. 





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

FC København tjente millioner tirsdag aften

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Højlund roser FC Københavns fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub har ham på radaren

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

FC København byder på kantspiller

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby præsenterer stor profil



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Norwich har budt på stor dansk profil

Reagerer på katastrofalt rødt kort

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kommer til AGF efter monstersæson

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering