Ny FCM-stjerne hader drukture og elsker hovedstød

FC Midtjyllands kommende stjerneangriber Adam Buksa er en spiller med mål i støvlerne. Bliv klogere på polakken her.



En stor stjerne stempler snart ind i FC Midtjylland.

De danske mestre køber den polske angriber Adam Buksa, det kunne TV 2 Sport afsløre onsdag formiddag, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

FC Midtjylland betaler i omegnen af 30 millioner kroner for den 27-årige polak, der kommer til Danmark fra franske RC Lens.

I Polen er Robert Lewandowski naturligvis den helt store stjerneangriber, men Adam Buksa er bestemt heller ikke at kimse ad, lyder det fra Przemyslaw Langier, der er journalist på Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl.

Han er netop hjemvendt fra at have dækket EM i Tyskland, hvor han kunne se Adam Buksa score mod Holland i åbningskampen.

– Buksa var én af få polske spillere, for hvem EM var en personlig succes. Det var slet ikke givet, at han ville blive udtaget til slutrunden, fordi alt tydede på, at han skulle konkurrere med Arkadiusz Milik om pladsen, men så blev Milik skadet, og så gav det sig selv. Buksa endte med at blive førsteangriber under EM grundet skaden til Lewandowski, fortæller Langier til Tipsbladet.

Han fremhæver Adam Buksa som en angriber, der især er stærk i hovedspillet.

– Det er der, han har sin store styrke, og så er han ret dygtig med ryggen til målet. Han er ikke nogen stor dribler. Hvad angår hans mentalitet vil jeg sige, at han er en angriber, der er meget bevidst om sin egen værdi, og han er ekstremt professionel. Han er ikke typen, man kan spotte i byen i weekenden eller noget i den stil. Han fortalte mig, at da han boede i USA og spillede i MLS, bestod hans liv mest af alt bare af træning og restitution.

Den polske journalist er sikker på, at et skifte til FC Midtjylland ikke stod skrevet i Adam Buksas drejebog. 

– Det er mit indtryk, at han havde sigtet efter at være på et højere niveau på dette stadie af karrieren end den danske liga. Han har tidligere givet udtryk for, at MLS skulle være et springbræt til en top fem-liga. Lens virkede som det perfekte skifte for ham, man han brækkede sin ankel før sin første træningsdag, og senere holdt en ny ankelskade ham ude hele sæsonen. Disse skadesproblemer har han nu lagt bag sig, fastslår Przemyslaw Langier.

Opholdet i Lens var som nævnt en skuffelse for Adam Buksa, der til gengæld har scoret masser af mål for Pogon Szczecin, Antalyaspor og New England tidligere i karrieren. 







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Brøndby-fans sender åbent brev

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Tottenham under stregen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chelsea – Manchester City

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale