En stor stjerne stempler snart ind i FC Midtjylland.
De danske mestre køber den polske angriber Adam Buksa, det kunne TV 2 Sport afsløre onsdag formiddag, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
FC Midtjylland betaler i omegnen af 30 millioner kroner for den 27-årige polak, der kommer til Danmark fra franske RC Lens.
I Polen er Robert Lewandowski naturligvis den helt store stjerneangriber, men Adam Buksa er bestemt heller ikke at kimse ad, lyder det fra Przemyslaw Langier, der er journalist på Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl.
Han er netop hjemvendt fra at have dækket EM i Tyskland, hvor han kunne se Adam Buksa score mod Holland i åbningskampen.
– Buksa var én af få polske spillere, for hvem EM var en personlig succes. Det var slet ikke givet, at han ville blive udtaget til slutrunden, fordi alt tydede på, at han skulle konkurrere med Arkadiusz Milik om pladsen, men så blev Milik skadet, og så gav det sig selv. Buksa endte med at blive førsteangriber under EM grundet skaden til Lewandowski, fortæller Langier til Tipsbladet.
Han fremhæver Adam Buksa som en angriber, der især er stærk i hovedspillet.
– Det er der, han har sin store styrke, og så er han ret dygtig med ryggen til målet. Han er ikke nogen stor dribler. Hvad angår hans mentalitet vil jeg sige, at han er en angriber, der er meget bevidst om sin egen værdi, og han er ekstremt professionel. Han er ikke typen, man kan spotte i byen i weekenden eller noget i den stil. Han fortalte mig, at da han boede i USA og spillede i MLS, bestod hans liv mest af alt bare af træning og restitution.
Den polske journalist er sikker på, at et skifte til FC Midtjylland ikke stod skrevet i Adam Buksas drejebog.
– Det er mit indtryk, at han havde sigtet efter at være på et højere niveau på dette stadie af karrieren end den danske liga. Han har tidligere givet udtryk for, at MLS skulle være et springbræt til en top fem-liga. Lens virkede som det perfekte skifte for ham, man han brækkede sin ankel før sin første træningsdag, og senere holdt en ny ankelskade ham ude hele sæsonen. Disse skadesproblemer har han nu lagt bag sig, fastslår Przemyslaw Langier.
Opholdet i Lens var som nævnt en skuffelse for Adam Buksa, der til gengæld har scoret masser af mål for Pogon Szczecin, Antalyaspor og New England tidligere i karrieren.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Østrig – Jordan
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
– Jeg er dum
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
NYHEDER