En stor stjerne stempler snart ind i FC Midtjylland.
De danske mestre køber den polske angriber Adam Buksa, det kunne TV 2 Sport afsløre onsdag formiddag, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
FC Midtjylland betaler i omegnen af 30 millioner kroner for den 27-årige polak, der kommer til Danmark fra franske RC Lens.
I Polen er Robert Lewandowski naturligvis den helt store stjerneangriber, men Adam Buksa er bestemt heller ikke at kimse ad, lyder det fra Przemyslaw Langier, der er journalist på Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl.
Han er netop hjemvendt fra at have dækket EM i Tyskland, hvor han kunne se Adam Buksa score mod Holland i åbningskampen.
– Buksa var én af få polske spillere, for hvem EM var en personlig succes. Det var slet ikke givet, at han ville blive udtaget til slutrunden, fordi alt tydede på, at han skulle konkurrere med Arkadiusz Milik om pladsen, men så blev Milik skadet, og så gav det sig selv. Buksa endte med at blive førsteangriber under EM grundet skaden til Lewandowski, fortæller Langier til Tipsbladet.
Han fremhæver Adam Buksa som en angriber, der især er stærk i hovedspillet.
– Det er der, han har sin store styrke, og så er han ret dygtig med ryggen til målet. Han er ikke nogen stor dribler. Hvad angår hans mentalitet vil jeg sige, at han er en angriber, der er meget bevidst om sin egen værdi, og han er ekstremt professionel. Han er ikke typen, man kan spotte i byen i weekenden eller noget i den stil. Han fortalte mig, at da han boede i USA og spillede i MLS, bestod hans liv mest af alt bare af træning og restitution.
Den polske journalist er sikker på, at et skifte til FC Midtjylland ikke stod skrevet i Adam Buksas drejebog.
– Det er mit indtryk, at han havde sigtet efter at være på et højere niveau på dette stadie af karrieren end den danske liga. Han har tidligere givet udtryk for, at MLS skulle være et springbræt til en top fem-liga. Lens virkede som det perfekte skifte for ham, man han brækkede sin ankel før sin første træningsdag, og senere holdt en ny ankelskade ham ude hele sæsonen. Disse skadesproblemer har han nu lagt bag sig, fastslår Przemyslaw Langier.
Opholdet i Lens var som nævnt en skuffelse for Adam Buksa, der til gengæld har scoret masser af mål for Pogon Szczecin, Antalyaspor og New England tidligere i karrieren.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
Årets mest læste – I elsker transfers!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TRANSFER