Superliga-klubberne har i det seneste årti nydt godt af forskerordningen, hvor den danske stat i forsøget på at tiltrække højt kvalificeret udenlandsk arbejdskraft har givet en markant rabat på skatten i de første år i Danmark.
Det har danske fodboldklubber brugt til at hente dygtige spillere som Jesper Grønkjær, Marcus Allbäck og Rade Prica til landet, ligesom mindre kendte spillere med en månedsløn over 60-65.000 kroner (alt efter hvilket år der er tale om) også har nydt godt af ordningen.
Som del af den nye finanslov skærpes krav for danske spillere, der vil hjem til Danmark på forskerordning, så man nu skal have arbejdet uden for Danmark i ti år for at få rabatten på forskerordningen i modsætning til de tre år, der hidtil har været kravet.
Den stramning er Superliga-klubberne langt fra tilfredse med.
– Det er uvisionært – ikke bare for sporten, men for hele erhvervslivet. Danmark står jo i en situation, hvor vi har brug for arbejdskraft, der kan gøre en forskel. Det nytter jo ikke at vi skal til at bruge svenskere og nordmænd i stedet for danskere, der sidder ude i det store udland og gerne vil hjem, siger FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard til Politiken.
Til gengæld er ordningen nu mere økonomisk attraktiv for dem, der kvalificerer sig til den. Hidtil har man betalt 25 procent i skat de første tre år for derefter at betale 33 procent de sidste to år, man kan være på forskerordningen. Det laves nu om til en fast skatteprocent på 26 gennem alle fem år.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AaB dæmper superligaforventninger
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT