Ikke i tvivl om Ronaldo: Er stadig supervigtig

Cristiano Ronaldo, der er rykket til Saudi-Arabien, er fredag blevet udtaget til det portugisiske landshold.



Portugals nye landstræner, Roberto Martínez, har fredag sat navne på de 26 spillere, der skal repræsentere landet i de kommende EM-kvalifikationskampe.

På listen fremgår superstjernen Cristiano Ronaldo, der har rundet 38 år og i januar skiftede til saudiarabisk fodbold.

Rygterne har svirret omkring, hvorvidt han ville forsætte på landsholdet. Landstræner Roberto Martínez anser ham stadig som en vigtig brik for holdet.

– Jeg kigger ikke på Ronaldos alder. Han er stadigvæk supervigtig for holdet, siger Martinez på en pressekonference.

Portugal møder Liechtenstein på torsdag i Lissabon, inden holdet tørner sammen med Luxembourg på udebane tre dage senere.

Kampene er starten på Portugals rejse mod at kvalificere sig til EM i Tyskland i 2024. Portugal er havnet i gruppe J, der også består af Slovakiet, Island og Bosnien-Hercegovina.

Roberto Martínez har også valgt at udtage forsvarsklippen Pepe, der fyldte 40 år i februar.

Derudover tæller truppen prominente navne som Bruno Fernandes, Ruben Dias, Bernardo Silva og João Félix.

Det er første landsholdssamling efter VM-slutrunden i Qatar for fire måneder siden, hvor Portugal røg ud i kvartfinalen.

Ronaldo blev vraget til startopstillingen i ottendedelsfinalen, hvor Portugal smadrede Schweiz med 6-1.

Angriberen var endnu en gang på bænken mod Marokko i kvartfinalen, som Portugal tabte 0-1. Den portugisiske superstjerne forlod efterfølgende banen i tårer.

Ronaldos landsholdskarriere begyndte i august 2003 i en venskabskamp mod Kasakhstan. Siden har han spillet 196 kampe og scoret 118 mål.

I 2021 overtog han rekorden som den mest scorende mandlige landsholdsspiller i historien.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Rundens hold – VM