Ikke i tvivl om Ronaldo: Er stadig supervigtig

Cristiano Ronaldo, der er rykket til Saudi-Arabien, er fredag blevet udtaget til det portugisiske landshold.



Portugals nye landstræner, Roberto Martínez, har fredag sat navne på de 26 spillere, der skal repræsentere landet i de kommende EM-kvalifikationskampe.

På listen fremgår superstjernen Cristiano Ronaldo, der har rundet 38 år og i januar skiftede til saudiarabisk fodbold.

Rygterne har svirret omkring, hvorvidt han ville forsætte på landsholdet. Landstræner Roberto Martínez anser ham stadig som en vigtig brik for holdet.

– Jeg kigger ikke på Ronaldos alder. Han er stadigvæk supervigtig for holdet, siger Martinez på en pressekonference.

Portugal møder Liechtenstein på torsdag i Lissabon, inden holdet tørner sammen med Luxembourg på udebane tre dage senere.

Kampene er starten på Portugals rejse mod at kvalificere sig til EM i Tyskland i 2024. Portugal er havnet i gruppe J, der også består af Slovakiet, Island og Bosnien-Hercegovina.

Roberto Martínez har også valgt at udtage forsvarsklippen Pepe, der fyldte 40 år i februar.

Derudover tæller truppen prominente navne som Bruno Fernandes, Ruben Dias, Bernardo Silva og João Félix.

Det er første landsholdssamling efter VM-slutrunden i Qatar for fire måneder siden, hvor Portugal røg ud i kvartfinalen.

Ronaldo blev vraget til startopstillingen i ottendedelsfinalen, hvor Portugal smadrede Schweiz med 6-1.

Angriberen var endnu en gang på bænken mod Marokko i kvartfinalen, som Portugal tabte 0-1. Den portugisiske superstjerne forlod efterfølgende banen i tårer.

Ronaldos landsholdskarriere begyndte i august 2003 i en venskabskamp mod Kasakhstan. Siden har han spillet 196 kampe og scoret 118 mål.

I 2021 overtog han rekorden som den mest scorende mandlige landsholdsspiller i historien.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Patrick Dorgu er med

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

En voldsom ulighed

Ekstrem spiller kan skifte til FC København