Ny mand får chancen i AGF

Der er lagt op til enkelte ændringer i AGF's startopstilling i torsdagens pokalkamp i Skive, som cheftræner Uwe Rösler understreger, at man ikke vil tage let på.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der har været flere pokaloverraskelser i denne sæson, og de to måske største fandt sted i det vestlige Århus ved Brabrandsøen, hvor nedrykkede Brabrand IF i 3. Division hjemme har smidt Randers FC og FC Nordsjælland ud af pokalen.

Det er AGF's spillere og trænere 100 procent bevidst om, og med tre runder mellem dem og en ny pokalfinale og mulighed for revanche bliver der ikke taget let på torsdagens opgave i Skive, der i et par år har spillet i 2. Division efter mange sæsoner i 1. Division.

Men ændringer kommer der i forhold til weekendens startopstilling mod Lyngby for at holde holdet friskt og alle mand klar til en intens sidste måned, som ganske vist byder på en landsholdspause lige straks, en pause der dog for en række AGF'ere ikke tilnærmelsesvis byder på ro og regelmæssig træning men derimod opgaver og lange rejser med de førnævnte landshold.

Og en af dem bliver i målet, hvor den unge nordmand Kristoffer Klaesson får chancen efter fem uger i AGF.

– Den vil jeg godt give jer, han [Klaesson] kommer til at spille, siger AGF-cheftræner Uwe Rösler i forbindelse med AGF's træning tirsdag.

282144

Kristoffer Klaesson spillede i AGF's træningskamp mod Hamburger SV i seneste landsholdspause. Foto: Alamy

– Han har overrasket mig positivt, siden han kom hertil. Han er meget professionel, han er meget fokuseret, meget årvågen. Han ved, han skal spille, jeg fortalte ham det allerede for en uge siden. Han ser frem til det, og jeg har fuld tillid til ham. Det er god mulighed for ham i en kompetitiv kamp med meget på højkant. Så jeg ser frem til at se ham spille,

Jesper Hansen er fortsat AGF's klare førstevalg i målet, og den 39-årige keeper rundede i søndags 100 kampe for AGF og i alt 400 kampe i Superligaen.

Kristoffer Klaesson kom til AGF som kontraktfri spiller 30. september, da svenske Leopold Wahlstedt var så uheldig at få et brud i foden i seneste runde af pokalturneringen i en sejr over VSK Aarhus.

De århusianske spillere får ikke lov til at slække på koncentrationen i torsdagens kamp, som for Rösler er et vigtigt skridt på vej mod en revanche for det pokalnederlag til Silkeborg, der stadig smerter AGF-træneren.

– Fra det, jeg har hørt, er det ikke den bedste bane, men det er ok, det er sådan, det er. Og vi skal spille efter betingelserne. Alle forventer, vi går videre, og jeg forventer, at vi går videre. Men vi skal have ydmygheden og respekten for vores modstandere, især med tanke på, at de har gjort det godt i pokalen, og at klubben har en historie med at klare sig flot i turneringen, siger Uwe Rösler.

Hvis AGF går videre, har man trukket Brøndby IF til to pokal-kvartfinaler, der vil være en revanche for netop samme møde i kvartfinalerne for nu 11 måneder siden.

Kristoffer Klaesson blev i slutningen af transfervinduet i sommer fritstillet efter et kort ophold af sin polske klub Rakow.

Klaesson havde inden da været på kontrakt i tre år i Leeds United efter et stort skifte fra Vålerenga.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Spår: Her ender Mohamed Salah

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Her begynder næste sæson i Superligaen

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Ny VM-melding fra Iran

Philip Billing tabte kæben

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Brøndby får stor bøde

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Spion? ‘Han kan høre dig’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool