Ny mand får chancen i AGF

Der er lagt op til enkelte ændringer i AGF's startopstilling i torsdagens pokalkamp i Skive, som cheftræner Uwe Rösler understreger, at man ikke vil tage let på.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der har været flere pokaloverraskelser i denne sæson, og de to måske største fandt sted i det vestlige Århus ved Brabrandsøen, hvor nedrykkede Brabrand IF i 3. Division hjemme har smidt Randers FC og FC Nordsjælland ud af pokalen.

Det er AGF's spillere og trænere 100 procent bevidst om, og med tre runder mellem dem og en ny pokalfinale og mulighed for revanche bliver der ikke taget let på torsdagens opgave i Skive, der i et par år har spillet i 2. Division efter mange sæsoner i 1. Division.

Men ændringer kommer der i forhold til weekendens startopstilling mod Lyngby for at holde holdet friskt og alle mand klar til en intens sidste måned, som ganske vist byder på en landsholdspause lige straks, en pause der dog for en række AGF'ere ikke tilnærmelsesvis byder på ro og regelmæssig træning men derimod opgaver og lange rejser med de førnævnte landshold.

Og en af dem bliver i målet, hvor den unge nordmand Kristoffer Klaesson får chancen efter fem uger i AGF.

– Den vil jeg godt give jer, han [Klaesson] kommer til at spille, siger AGF-cheftræner Uwe Rösler i forbindelse med AGF's træning tirsdag.

282144

Kristoffer Klaesson spillede i AGF's træningskamp mod Hamburger SV i seneste landsholdspause. Foto: Alamy

– Han har overrasket mig positivt, siden han kom hertil. Han er meget professionel, han er meget fokuseret, meget årvågen. Han ved, han skal spille, jeg fortalte ham det allerede for en uge siden. Han ser frem til det, og jeg har fuld tillid til ham. Det er god mulighed for ham i en kompetitiv kamp med meget på højkant. Så jeg ser frem til at se ham spille,

Jesper Hansen er fortsat AGF's klare førstevalg i målet, og den 39-årige keeper rundede i søndags 100 kampe for AGF og i alt 400 kampe i Superligaen.

Kristoffer Klaesson kom til AGF som kontraktfri spiller 30. september, da svenske Leopold Wahlstedt var så uheldig at få et brud i foden i seneste runde af pokalturneringen i en sejr over VSK Aarhus.

De århusianske spillere får ikke lov til at slække på koncentrationen i torsdagens kamp, som for Rösler er et vigtigt skridt på vej mod en revanche for det pokalnederlag til Silkeborg, der stadig smerter AGF-træneren.

– Fra det, jeg har hørt, er det ikke den bedste bane, men det er ok, det er sådan, det er. Og vi skal spille efter betingelserne. Alle forventer, vi går videre, og jeg forventer, at vi går videre. Men vi skal have ydmygheden og respekten for vores modstandere, især med tanke på, at de har gjort det godt i pokalen, og at klubben har en historie med at klare sig flot i turneringen, siger Uwe Rösler.

Hvis AGF går videre, har man trukket Brøndby IF til to pokal-kvartfinaler, der vil være en revanche for netop samme møde i kvartfinalerne for nu 11 måneder siden.

Kristoffer Klaesson blev i slutningen af transfervinduet i sommer fritstillet efter et kort ophold af sin polske klub Rakow.

Klaesson havde inden da været på kontrakt i tre år i Leeds United efter et stort skifte fra Vålerenga.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Dem kan FCM trække i Europa League

Vil gøre det onde ved Brøndby

Froholdt-video trækker overskrifter



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

‘Han er tilgivet’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Stor overraskelse til FCM-træning

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Jeg hadede verden’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Her skal Sepp Piontek begraves

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Juventus-profil: ‘Absurd’