Ny mand får chancen i AGF

Der er lagt op til enkelte ændringer i AGF's startopstilling i torsdagens pokalkamp i Skive, som cheftræner Uwe Rösler understreger, at man ikke vil tage let på.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der har været flere pokaloverraskelser i denne sæson, og de to måske største fandt sted i det vestlige Århus ved Brabrandsøen, hvor nedrykkede Brabrand IF i 3. Division hjemme har smidt Randers FC og FC Nordsjælland ud af pokalen.

Det er AGF's spillere og trænere 100 procent bevidst om, og med tre runder mellem dem og en ny pokalfinale og mulighed for revanche bliver der ikke taget let på torsdagens opgave i Skive, der i et par år har spillet i 2. Division efter mange sæsoner i 1. Division.

Men ændringer kommer der i forhold til weekendens startopstilling mod Lyngby for at holde holdet friskt og alle mand klar til en intens sidste måned, som ganske vist byder på en landsholdspause lige straks, en pause der dog for en række AGF'ere ikke tilnærmelsesvis byder på ro og regelmæssig træning men derimod opgaver og lange rejser med de førnævnte landshold.

Og en af dem bliver i målet, hvor den unge nordmand Kristoffer Klaesson får chancen efter fem uger i AGF.

– Den vil jeg godt give jer, han [Klaesson] kommer til at spille, siger AGF-cheftræner Uwe Rösler i forbindelse med AGF's træning tirsdag.

282144

Kristoffer Klaesson spillede i AGF's træningskamp mod Hamburger SV i seneste landsholdspause. Foto: Alamy

– Han har overrasket mig positivt, siden han kom hertil. Han er meget professionel, han er meget fokuseret, meget årvågen. Han ved, han skal spille, jeg fortalte ham det allerede for en uge siden. Han ser frem til det, og jeg har fuld tillid til ham. Det er god mulighed for ham i en kompetitiv kamp med meget på højkant. Så jeg ser frem til at se ham spille,

Jesper Hansen er fortsat AGF's klare førstevalg i målet, og den 39-årige keeper rundede i søndags 100 kampe for AGF og i alt 400 kampe i Superligaen.

Kristoffer Klaesson kom til AGF som kontraktfri spiller 30. september, da svenske Leopold Wahlstedt var så uheldig at få et brud i foden i seneste runde af pokalturneringen i en sejr over VSK Aarhus.

De århusianske spillere får ikke lov til at slække på koncentrationen i torsdagens kamp, som for Rösler er et vigtigt skridt på vej mod en revanche for det pokalnederlag til Silkeborg, der stadig smerter AGF-træneren.

– Fra det, jeg har hørt, er det ikke den bedste bane, men det er ok, det er sådan, det er. Og vi skal spille efter betingelserne. Alle forventer, vi går videre, og jeg forventer, at vi går videre. Men vi skal have ydmygheden og respekten for vores modstandere, især med tanke på, at de har gjort det godt i pokalen, og at klubben har en historie med at klare sig flot i turneringen, siger Uwe Rösler.

Hvis AGF går videre, har man trukket Brøndby IF til to pokal-kvartfinaler, der vil være en revanche for netop samme møde i kvartfinalerne for nu 11 måneder siden.

Kristoffer Klaesson blev i slutningen af transfervinduet i sommer fritstillet efter et kort ophold af sin polske klub Rakow.

Klaesson havde inden da været på kontrakt i tre år i Leeds United efter et stort skifte fra Vålerenga.





Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’


Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Liverpool-træner er ked af prædikat

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Har talt med Ferguson om United-job

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Eriksen og Kjær tager afsted

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United overvejer ham

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Dansker med kongemål mod Napoli

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool