De har mange dygtige spillere i FC Midtjylland, og nu er en af klubbens spændende offensive spillere tæt på at tage til udlandet i forsøget på at få erfaring og endnu mere spilletid.
Tipsbladet.dk forstår, at 22-årige Bozhidar Kraev er meget tæt på at blive udlejet til Gil Vicente, der spiller i den bedste række i Portugal.
Bulgareren – der i sidste sæson spillede 12 kampe i Superligaen, hvor to var fra start – får dermed muligheden i en stor liga, og man skal bestemt ikke undervurdere betydningen af at få fast spilletid i en liga som den portugisiske.
Australske Awer Mabil, der nu er en fast bestanddel af FC Midtjyllands førstehold, måtte forbi Portugal og Pacos de Ferreira et år, før han for alvor fik sit gennembrud i FC Midtjylland. Så det er en formel, der har fungeret for FCM tidligere.
Kraev blev hentet til klubben fra Herning og Ikast i 2017, og han har spillet ni landskampe for Bulgariens landshold, så det er en spiller med et stort potentiale, som fortsat mangler at blive endeligt forløst. For det danske mandskab har Kraev ikke helt slået til, og han har haft svært ved at få spilletid med de mange offensive konkurrenter, der er i FC Midtjylland.
Bulgareren kan spille alle de offensive midtbanepositioner, og det er en spiller, som FC Midtjylland af flere omgange har sagt, at man tror på.
Bozhidar Kraev er allerede i Portugal og var i weekenden med i anden halvleg af klubbens testkamp mod Chaves.
Kraev har kontrakt med FCM frem til sommeren 2022.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
OPTAKT
Ecuador – Curacao
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Tunesien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
