Ny Midtjylland-handel er på vej: Bulgarer tæt på portugisisk klub

De danske pokalvindere fra FC Midtjylland er tæt på at udleje Bozhidar Kraev til portugisiske Gil Vicente.



De har mange dygtige spillere i FC Midtjylland, og nu er en af klubbens spændende offensive spillere tæt på at tage til udlandet i forsøget på at få erfaring og endnu mere spilletid.

Tipsbladet.dk forstår, at 22-årige Bozhidar Kraev er meget tæt på at blive udlejet til Gil Vicente, der spiller i den bedste række i Portugal.

Bulgareren – der i sidste sæson spillede 12 kampe i Superligaen, hvor to var fra start – får dermed muligheden i en stor liga, og man skal bestemt ikke undervurdere betydningen af at få fast spilletid i en liga som den portugisiske.

Australske Awer Mabil, der nu er en fast bestanddel af FC Midtjyllands førstehold, måtte forbi Portugal og Pacos de Ferreira et år, før han for alvor fik sit gennembrud i FC Midtjylland. Så det er en formel, der har fungeret for FCM tidligere.

Kraev blev hentet til klubben fra Herning og Ikast i 2017, og han har spillet ni landskampe for Bulgariens landshold, så det er en spiller med et stort potentiale, som fortsat mangler at blive endeligt forløst. For det danske mandskab har Kraev ikke helt slået til, og han har haft svært ved at få spilletid med de mange offensive konkurrenter, der er i FC Midtjylland.

Bulgareren kan spille alle de offensive midtbanepositioner, og det er en spiller, som FC Midtjylland af flere omgange har sagt, at man tror på.

Bozhidar Kraev er allerede i Portugal og var i weekenden med i anden halvleg af klubbens testkamp mod Chaves.

Kraev har kontrakt med FCM frem til sommeren 2022.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Vilde scener – 135 var mødt op

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Superligaen er knækket

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Scorer heftig lønstigning

– Det vil være VM’s største overraskelse!