Ny Midtjylland-handel er på vej: Bulgarer tæt på portugisisk klub

De danske pokalvindere fra FC Midtjylland er tæt på at udleje Bozhidar Kraev til portugisiske Gil Vicente.



De har mange dygtige spillere i FC Midtjylland, og nu er en af klubbens spændende offensive spillere tæt på at tage til udlandet i forsøget på at få erfaring og endnu mere spilletid.

Tipsbladet.dk forstår, at 22-årige Bozhidar Kraev er meget tæt på at blive udlejet til Gil Vicente, der spiller i den bedste række i Portugal.

Bulgareren – der i sidste sæson spillede 12 kampe i Superligaen, hvor to var fra start – får dermed muligheden i en stor liga, og man skal bestemt ikke undervurdere betydningen af at få fast spilletid i en liga som den portugisiske.

Australske Awer Mabil, der nu er en fast bestanddel af FC Midtjyllands førstehold, måtte forbi Portugal og Pacos de Ferreira et år, før han for alvor fik sit gennembrud i FC Midtjylland. Så det er en formel, der har fungeret for FCM tidligere.

Kraev blev hentet til klubben fra Herning og Ikast i 2017, og han har spillet ni landskampe for Bulgariens landshold, så det er en spiller med et stort potentiale, som fortsat mangler at blive endeligt forløst. For det danske mandskab har Kraev ikke helt slået til, og han har haft svært ved at få spilletid med de mange offensive konkurrenter, der er i FC Midtjylland.

Bulgareren kan spille alle de offensive midtbanepositioner, og det er en spiller, som FC Midtjylland af flere omgange har sagt, at man tror på.

Bozhidar Kraev er allerede i Portugal og var i weekenden med i anden halvleg af klubbens testkamp mod Chaves.

Kraev har kontrakt med FCM frem til sommeren 2022.





LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM