Ny OB-angriber er tvivlsom på ny: Han slider med nogle skader

Mart Lieder nåede lige at blive klar til en indskiftning i seneste runde, men døjer stadig med skadesproblemer. OB-træner Jakob Michelsen tør ikke spå, om angriberen bliver klar til næste kamp.



Han sad helt over i forårspremieren, og i kamp nummer to kom han på banen efter en times spil. Men Mart Lieder er endnu ikke kommet sig helt over sine skadesproblemer, fortæller Jakob Michelsen til Sport Fyn.

OB-træneren tør endnu ikke spå om, hvorvidt Lieder bliver klar til holdets næste kamp. Den står søndag eftermiddag, når Silkeborg IF kommer på besøg i Odense. Endnu er det uvist, om Lieder overhovedet træner med fredag.

– Det får vi at se. Han er ikke 100 procent, for ellers havde han været på træningsbanen hele tiden. Derfor fik han også kun 35 minutter mod Randers, fordi han slider med nogle skader, siger Michelsen til Sport Fyn.

OB kunne ellers godt bruge hjælp fra januars store offensive signing. Det er nemlig ved at være sidste udkald, hvis håbet om at komme i top 6 skal leve videre nogen tid endnu.

Fynboerne har, som det ser ud før den kommende Superliga-runde, seks point op til AaB på sjettepladsen. De skal desuden overhale mindst tre hold for at snige sig med i det fine selskab.

Der er stadig fire runder tilbage af grundspillet, så rent matematisk er det selvfølgelig langt fra umuligt. Men OB har ikke vundet i de seneste syv ligakampe, så holdet har nok at gøre med at vende den svage stime.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen