Ny OB-angriber er tvivlsom på ny: Han slider med nogle skader

Mart Lieder nåede lige at blive klar til en indskiftning i seneste runde, men døjer stadig med skadesproblemer. OB-træner Jakob Michelsen tør ikke spå, om angriberen bliver klar til næste kamp.



Han sad helt over i forårspremieren, og i kamp nummer to kom han på banen efter en times spil. Men Mart Lieder er endnu ikke kommet sig helt over sine skadesproblemer, fortæller Jakob Michelsen til Sport Fyn.

OB-træneren tør endnu ikke spå om, hvorvidt Lieder bliver klar til holdets næste kamp. Den står søndag eftermiddag, når Silkeborg IF kommer på besøg i Odense. Endnu er det uvist, om Lieder overhovedet træner med fredag.

– Det får vi at se. Han er ikke 100 procent, for ellers havde han været på træningsbanen hele tiden. Derfor fik han også kun 35 minutter mod Randers, fordi han slider med nogle skader, siger Michelsen til Sport Fyn.

OB kunne ellers godt bruge hjælp fra januars store offensive signing. Det er nemlig ved at være sidste udkald, hvis håbet om at komme i top 6 skal leve videre nogen tid endnu.

Fynboerne har, som det ser ud før den kommende Superliga-runde, seks point op til AaB på sjettepladsen. De skal desuden overhale mindst tre hold for at snige sig med i det fine selskab.

Der er stadig fire runder tilbage af grundspillet, så rent matematisk er det selvfølgelig langt fra umuligt. Men OB har ikke vundet i de seneste syv ligakampe, så holdet har nok at gøre med at vende den svage stime.





Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’




EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

10. gang i træk

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass