Ny OB-angriber er tvivlsom på ny: Han slider med nogle skader

Mart Lieder nåede lige at blive klar til en indskiftning i seneste runde, men døjer stadig med skadesproblemer. OB-træner Jakob Michelsen tør ikke spå, om angriberen bliver klar til næste kamp.



Han sad helt over i forårspremieren, og i kamp nummer to kom han på banen efter en times spil. Men Mart Lieder er endnu ikke kommet sig helt over sine skadesproblemer, fortæller Jakob Michelsen til Sport Fyn.

OB-træneren tør endnu ikke spå om, hvorvidt Lieder bliver klar til holdets næste kamp. Den står søndag eftermiddag, når Silkeborg IF kommer på besøg i Odense. Endnu er det uvist, om Lieder overhovedet træner med fredag.

– Det får vi at se. Han er ikke 100 procent, for ellers havde han været på træningsbanen hele tiden. Derfor fik han også kun 35 minutter mod Randers, fordi han slider med nogle skader, siger Michelsen til Sport Fyn.

OB kunne ellers godt bruge hjælp fra januars store offensive signing. Det er nemlig ved at være sidste udkald, hvis håbet om at komme i top 6 skal leve videre nogen tid endnu.

Fynboerne har, som det ser ud før den kommende Superliga-runde, seks point op til AaB på sjettepladsen. De skal desuden overhale mindst tre hold for at snige sig med i det fine selskab.

Der er stadig fire runder tilbage af grundspillet, så rent matematisk er det selvfølgelig langt fra umuligt. Men OB har ikke vundet i de seneste syv ligakampe, så holdet har nok at gøre med at vende den svage stime.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Arsenal-dansker vender hjem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Barcelona-stjerne får stor hæder



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland