Ny OB-angriber er tvivlsom på ny: Han slider med nogle skader

Mart Lieder nåede lige at blive klar til en indskiftning i seneste runde, men døjer stadig med skadesproblemer. OB-træner Jakob Michelsen tør ikke spå, om angriberen bliver klar til næste kamp.



Han sad helt over i forårspremieren, og i kamp nummer to kom han på banen efter en times spil. Men Mart Lieder er endnu ikke kommet sig helt over sine skadesproblemer, fortæller Jakob Michelsen til Sport Fyn.

OB-træneren tør endnu ikke spå om, hvorvidt Lieder bliver klar til holdets næste kamp. Den står søndag eftermiddag, når Silkeborg IF kommer på besøg i Odense. Endnu er det uvist, om Lieder overhovedet træner med fredag.

– Det får vi at se. Han er ikke 100 procent, for ellers havde han været på træningsbanen hele tiden. Derfor fik han også kun 35 minutter mod Randers, fordi han slider med nogle skader, siger Michelsen til Sport Fyn.

OB kunne ellers godt bruge hjælp fra januars store offensive signing. Det er nemlig ved at være sidste udkald, hvis håbet om at komme i top 6 skal leve videre nogen tid endnu.

Fynboerne har, som det ser ud før den kommende Superliga-runde, seks point op til AaB på sjettepladsen. De skal desuden overhale mindst tre hold for at snige sig med i det fine selskab.

Der er stadig fire runder tilbage af grundspillet, så rent matematisk er det selvfølgelig langt fra umuligt. Men OB har ikke vundet i de seneste syv ligakampe, så holdet har nok at gøre med at vende den svage stime.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer heftig lønstigning

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

OB henter finsk landsholdsspiller

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superligaen er knækket

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Arbejder på Brøndby-exit