Ny OB-bane: Det ikke kan lade sig gøre at tabe

OB er ved at få ny bane på hjemmebanen. Den skal gerne være så god, lyder det, at det ikke kan lade sig gøre at tabe – ikke engang til FCK.



Især i det tidlige forår var flere baner i Superligaen i dårlig stand, men OB var en af de klubber, der tog affære. Mens klubfodbolden ligger stille, er holdets nye bane ved at sætte sig, og den skal gerne være god, siger kommunens ansvarlige til Sport Fyn.

God har den ikke været indtil nu. I Spillerforeningens årlige kåring af Superligaens bedste bane lå græstæppet på Nature Energy Park i bunden sammen med kunstgræsset i Farum. 

Det er udeholdenes anførere, der giver karakterer til banerne efter hver kamp, og OB’s banekarakter indikerer, at spillerne ikke brød sig om den gamle bane. Det skal de helst med den nye.

– Det er rigtig vigtigt for os, at spillerne synes, det er en god bane at spille på, og det har de ikke gjort indtil nu. Vi satser på, at spillerne kommer tilbage efter en god sommerferie til en bane, det ikke kan lade sig gøre at tabe på – heller ikke til FCK, siger Rune Bille, der er chef for fritid- og folkeoplysning ved Odense Kommune, med et grin til Sport Fyn.

OB var ikke den eneste klub, der døjede med dårlige baneforhold på hjemmebanen i den forgangne Superliga-sæson. Haderslev Kommune meddelte også i løbet af foråret, at SønderjyskE ville få en ny bane hen over sommeren.

Derudover arbejder de i Vejle på at give Superliga-holdet bedre arbejdsbetingelser. Kommunen har dog stadig ikke løst knuden.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Frankrig – England

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

“Det går over i historien”

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er det Clement Bischoffs nye klub?

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber