Ny OB-bane: Det ikke kan lade sig gøre at tabe

OB er ved at få ny bane på hjemmebanen. Den skal gerne være så god, lyder det, at det ikke kan lade sig gøre at tabe – ikke engang til FCK.



Især i det tidlige forår var flere baner i Superligaen i dårlig stand, men OB var en af de klubber, der tog affære. Mens klubfodbolden ligger stille, er holdets nye bane ved at sætte sig, og den skal gerne være god, siger kommunens ansvarlige til Sport Fyn.

God har den ikke været indtil nu. I Spillerforeningens årlige kåring af Superligaens bedste bane lå græstæppet på Nature Energy Park i bunden sammen med kunstgræsset i Farum. 

Det er udeholdenes anførere, der giver karakterer til banerne efter hver kamp, og OB’s banekarakter indikerer, at spillerne ikke brød sig om den gamle bane. Det skal de helst med den nye.

– Det er rigtig vigtigt for os, at spillerne synes, det er en god bane at spille på, og det har de ikke gjort indtil nu. Vi satser på, at spillerne kommer tilbage efter en god sommerferie til en bane, det ikke kan lade sig gøre at tabe på – heller ikke til FCK, siger Rune Bille, der er chef for fritid- og folkeoplysning ved Odense Kommune, med et grin til Sport Fyn.

OB var ikke den eneste klub, der døjede med dårlige baneforhold på hjemmebanen i den forgangne Superliga-sæson. Haderslev Kommune meddelte også i løbet af foråret, at SønderjyskE ville få en ny bane hen over sommeren.

Derudover arbejder de i Vejle på at give Superliga-holdet bedre arbejdsbetingelser. Kommunen har dog stadig ikke løst knuden.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..