Især i det tidlige forår var flere baner i Superligaen i dårlig stand, men OB var en af de klubber, der tog affære. Mens klubfodbolden ligger stille, er holdets nye bane ved at sætte sig, og den skal gerne være god, siger kommunens ansvarlige til Sport Fyn.
God har den ikke været indtil nu. I Spillerforeningens årlige kåring af Superligaens bedste bane lå græstæppet på Nature Energy Park i bunden sammen med kunstgræsset i Farum.
Det er udeholdenes anførere, der giver karakterer til banerne efter hver kamp, og OB’s banekarakter indikerer, at spillerne ikke brød sig om den gamle bane. Det skal de helst med den nye.
– Det er rigtig vigtigt for os, at spillerne synes, det er en god bane at spille på, og det har de ikke gjort indtil nu. Vi satser på, at spillerne kommer tilbage efter en god sommerferie til en bane, det ikke kan lade sig gøre at tabe på – heller ikke til FCK, siger Rune Bille, der er chef for fritid- og folkeoplysning ved Odense Kommune, med et grin til Sport Fyn.
OB var ikke den eneste klub, der døjede med dårlige baneforhold på hjemmebanen i den forgangne Superliga-sæson. Haderslev Kommune meddelte også i løbet af foråret, at SønderjyskE ville få en ny bane hen over sommeren.
Derudover arbejder de i Vejle på at give Superliga-holdet bedre arbejdsbetingelser. Kommunen har dog stadig ikke løst knuden.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Japan overrasker mod Holland
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
