OB råder over ét af Superligaens største forsvarstalenter i form af 17-årige Tobias Slotsager, der allerede i sidste sæson etablerede sig på det fynske mandskab og spillede 10 ligakampe fra start.
Det er svært at forestille sig, at at fynboerne ikke også satser på stortalentet i den kommende sæson, og så er spørgsmålet, hvem der bliver hans makker i midterforsvaret? Et bud er Bjørn Paulsen. Et andet bud er nyerhvervelsen Sauli Väisänen.
Sidstnævnte har kun kendt Tobias Slotsager i få uger, men finnen er allerede dybt imponeret over stortalentet.
– Nu kommer jeg jo fra Italien, og der er det uhørt, at man spiller som 17-årig – især som midtstopper. Det ser man ikke engang i Serie C eller Serie D. Så jeg synes, det er fedt, og jeg er stor fan af ham. Han virker som en hårdtarbejdende og ydmyg ung mand, og det er det vigtigste for mig at se, siger Sauli Väisänen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg har mødt mange store talenter, som ikke har drevet det langt, fordi de ikke arbejdede nok for det. Sådan bliver det ikke for Tobias, for han virker til at være stik modsat, og jeg glæder mig til at spille sammen med ham.
Sauli Väisänen, der er noteret for 24 A-landskampe for Finland, står klar med gode råd og vejledning til Tobias Slotsager, hvis han får brug for det.
– Jeg vil selvfølgelig dele ud af min erfaring til Tobias, hvis der er behov for det, men hvem ved, han kan jo nok også lære mig noget. Han er i hvert fald langt bedre, end jeg var i hans alder, så noget gør han rigtigt.
– Når det er sagt, er det altid positivt for en ung spiller at have en lidt mere rutineret at læne sig op ad, og den spiller vil jeg gerne være for Tobias, lyder det fra Väisänen.
OB indleder sæsonen den 23. juli med en hjemmekamp mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW