Ny OB’er blæst bagover af Slotsager: Helt uhørt

OB's nye midtstopper Sauli Väisänen er dybt imponeret over stortalentet Tobias Slotsager.



OB råder over ét af Superligaens største forsvarstalenter i form af 17-årige Tobias Slotsager, der allerede i sidste sæson etablerede sig på det fynske mandskab og spillede 10 ligakampe fra start. 

Det er svært at forestille sig, at at fynboerne ikke også satser på stortalentet i den kommende sæson, og så er spørgsmålet, hvem der bliver hans makker i midterforsvaret? Et bud er Bjørn Paulsen. Et andet bud er nyerhvervelsen Sauli Väisänen.

Sidstnævnte har kun kendt Tobias Slotsager i få uger, men finnen er allerede dybt imponeret over stortalentet.

– Nu kommer jeg jo fra Italien, og der er det uhørt, at man spiller som 17-årig – især som midtstopper. Det ser man ikke engang i Serie C eller Serie D. Så jeg synes, det er fedt, og jeg er stor fan af ham. Han virker som en hårdtarbejdende og ydmyg ung mand, og det er det vigtigste for mig at se, siger Sauli Väisänen til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg har mødt mange store talenter, som ikke har drevet det langt, fordi de ikke arbejdede nok for det. Sådan bliver det ikke for Tobias, for han virker til at være stik modsat, og jeg glæder mig til at spille sammen med ham.

Sauli Väisänen, der er noteret for 24 A-landskampe for Finland, står klar med gode råd og vejledning til Tobias Slotsager, hvis han får brug for det.

– Jeg vil selvfølgelig dele ud af min erfaring til Tobias, hvis der er behov for det, men hvem ved, han kan jo nok også lære mig noget. Han er i hvert fald langt bedre, end jeg var i hans alder, så noget gør han rigtigt.

– Når det er sagt, er det altid positivt for en ung spiller at have en lidt mere rutineret at læne sig op ad, og den spiller vil jeg gerne være for Tobias, lyder det fra Väisänen.

OB indleder sæsonen den 23. juli med en hjemmekamp mod Randers FC. 





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge