Ny OB’er blæst bagover af Slotsager: Helt uhørt

OB's nye midtstopper Sauli Väisänen er dybt imponeret over stortalentet Tobias Slotsager.



OB råder over ét af Superligaens største forsvarstalenter i form af 17-årige Tobias Slotsager, der allerede i sidste sæson etablerede sig på det fynske mandskab og spillede 10 ligakampe fra start. 

Det er svært at forestille sig, at at fynboerne ikke også satser på stortalentet i den kommende sæson, og så er spørgsmålet, hvem der bliver hans makker i midterforsvaret? Et bud er Bjørn Paulsen. Et andet bud er nyerhvervelsen Sauli Väisänen.

Sidstnævnte har kun kendt Tobias Slotsager i få uger, men finnen er allerede dybt imponeret over stortalentet.

– Nu kommer jeg jo fra Italien, og der er det uhørt, at man spiller som 17-årig – især som midtstopper. Det ser man ikke engang i Serie C eller Serie D. Så jeg synes, det er fedt, og jeg er stor fan af ham. Han virker som en hårdtarbejdende og ydmyg ung mand, og det er det vigtigste for mig at se, siger Sauli Väisänen til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg har mødt mange store talenter, som ikke har drevet det langt, fordi de ikke arbejdede nok for det. Sådan bliver det ikke for Tobias, for han virker til at være stik modsat, og jeg glæder mig til at spille sammen med ham.

Sauli Väisänen, der er noteret for 24 A-landskampe for Finland, står klar med gode råd og vejledning til Tobias Slotsager, hvis han får brug for det.

– Jeg vil selvfølgelig dele ud af min erfaring til Tobias, hvis der er behov for det, men hvem ved, han kan jo nok også lære mig noget. Han er i hvert fald langt bedre, end jeg var i hans alder, så noget gør han rigtigt.

– Når det er sagt, er det altid positivt for en ung spiller at have en lidt mere rutineret at læne sig op ad, og den spiller vil jeg gerne være for Tobias, lyder det fra Väisänen.

OB indleder sæsonen den 23. juli med en hjemmekamp mod Randers FC. 







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København