Ny OB’er blæst bagover af Slotsager: Helt uhørt

OB's nye midtstopper Sauli Väisänen er dybt imponeret over stortalentet Tobias Slotsager.



OB råder over ét af Superligaens største forsvarstalenter i form af 17-årige Tobias Slotsager, der allerede i sidste sæson etablerede sig på det fynske mandskab og spillede 10 ligakampe fra start. 

Det er svært at forestille sig, at at fynboerne ikke også satser på stortalentet i den kommende sæson, og så er spørgsmålet, hvem der bliver hans makker i midterforsvaret? Et bud er Bjørn Paulsen. Et andet bud er nyerhvervelsen Sauli Väisänen.

Sidstnævnte har kun kendt Tobias Slotsager i få uger, men finnen er allerede dybt imponeret over stortalentet.

– Nu kommer jeg jo fra Italien, og der er det uhørt, at man spiller som 17-årig – især som midtstopper. Det ser man ikke engang i Serie C eller Serie D. Så jeg synes, det er fedt, og jeg er stor fan af ham. Han virker som en hårdtarbejdende og ydmyg ung mand, og det er det vigtigste for mig at se, siger Sauli Väisänen til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg har mødt mange store talenter, som ikke har drevet det langt, fordi de ikke arbejdede nok for det. Sådan bliver det ikke for Tobias, for han virker til at være stik modsat, og jeg glæder mig til at spille sammen med ham.

Sauli Väisänen, der er noteret for 24 A-landskampe for Finland, står klar med gode råd og vejledning til Tobias Slotsager, hvis han får brug for det.

– Jeg vil selvfølgelig dele ud af min erfaring til Tobias, hvis der er behov for det, men hvem ved, han kan jo nok også lære mig noget. Han er i hvert fald langt bedre, end jeg var i hans alder, så noget gør han rigtigt.

– Når det er sagt, er det altid positivt for en ung spiller at have en lidt mere rutineret at læne sig op ad, og den spiller vil jeg gerne være for Tobias, lyder det fra Väisänen.

OB indleder sæsonen den 23. juli med en hjemmekamp mod Randers FC. 





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Belgien – Egypten

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roser Superliga-klub: Godt set! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’