Ny sensation? Se FCM’s fem største Europa-triumfer

FC Midtjylland jagter et stort resultat torsdag aften mod Real Sociedad, og midtjyderne har før slået større hold i Europa.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): FC Midtjylland er på jagt efter en stor overraskelse, når man torsdag aften møder Real Sociedad på udebane.

Midtjyderne spiller europæisk for fjerde gang på fem sæsoner, og mens det sandsynligvis kommer til at kræve alt, holdet har i sig, og en god portion held, hvis man skal videre i Europa League, har FCM haft gode resultater før.

Tipsbladet har samlet FCM’s fem bedste resultater i Europa her.

1-0 ude over Manchester City i 2008
Manchester City var en klub i kaos, der et par uger senere, lige efter returkampen mod FC Midtjylland, blev solgt til deres nuværende og helt ekstremt rige ejere, emiratet Abu Dhabi.

Men derfor blev FC Midtjylland stadig ikke regnet for noget, og man kunne godt fornemme det i kampen, som FCM fik lov at sætte et uventet stort aftryk på.

Danny Olsen har scoret mod Manchester City. Foto: Alamy

Danny Olsen scorede det enlige mål på tørt hug fra kanten af feltet, og midtjyderne kunne såmænd også have scoret yderligere, hvis de havde haft en smule ekstra held og dygtighed i tilløbene mod et noget uengageret City-mandskab.

Returen endte i knuste ulve-hjerter via et ufortjent City-mål fra FCM-stopperen Danny Califf i dommerens tillægsminutter og så sejr i straffesparkkonkurrencen, men sejren i Manchester var stadig flot.

1-1 ude mod Southampton i 2015
Southampton klinger måske ikke af det helt store i disse dage, hvor holdet med danske chefer nu for anden gang på 24 måneder rutsjer ud af Premier League efter overhovedet ikke at have været god nok til bedste række.

Men dengang var Southampton en krydsning af, hvad Brighton de seneste år og Nottingham Forest i denne sæson har været i verdens stærkeste fodboldliga.

Der var store forhåbninger til, at Ronald Koeman kunne holde Southampton inde i billedet til Europa-pladser i toppen af rækken, og selv om de store spillersalg var begyndt, havde Southampton den helt forrygende Sadio Mané i front og et vældig dynamisk og hurtigt hold.

Southampton forsøgte at sætte sig igennem på tempoet, men i en fremragende kamp af defensiven, målmand Johan Dahlin og Tim Sparv som det store bindeled foran forsvarskæden skabte den ny FCM-træner Jess Thorup et fantastisk flot resultat, hvor et mål af Morten ‘Duncan’ Rasmussen i returkampen i Herning sendte FCM i Europa League med samlet 2-1.

Bedriften blev ikke mindre af, at FCM lige havde lidt en forfærdelig skuffelse ved at ryge ud i kvalifikationen til Champions League mod et meget jævnt APOEL fra Cypern.

Det var reelt FCM’s største hidtil bedrift i Europa, og det skulle blive bedre endnu.

Paul Onuachu gjorde for alvor opmærksom på sig selv med målet mod Manchester United i februar 2016: Foto: Jens Dresling / Polfoto via AP)

2-1 hjemme over Manchester United i 2016
Det var sandt for dyden ikke det Manchester United-hold, vi havde kendt fra Ferguson-æraen, og halvandet år inde i Louis van Gaals regeringstid var hollænderen også ved at være metaltræt.

Da Tipsbladet talte med hollænderen på pressekonferencen før kampen, beklagede van Gaal siger over den manglende tålmodighed og interesse for talentudvikling, mens de britiske journalister og United-fans spurgte sig selv, om bunden snart var nået.

De efterfølgende ni år har trods et par andenpladser og trofæer i pokalen og Europa League vist, at van Gaal-æraen ikke var så slemt endda, men slem var oplevelsen for United i Herning.

Gæsterne kom foran og så trods uinspireret spil ud til at klare skærene, men Pione Sisto og unge Paul Onuachu gjorde en flot figur og gav FCM en yderst overraskende men som sådan fortjent sejr.

I returen fik en total ukendt Marcus Rashford fra U/23-holdet, som superstjernen Wayne Rooney ikke anede hvem var, debut og kørte rundt med André Rømer, men for det daværende FC Midtjylland var United-sejren hjemme det største hidtil.

4-1 hjemme over Slavia Prag i 2020
Det var corona-tid, alting var mystisk, og efter det enlige gruppespil i 2015 hang dynen igen over FC Midtjylland i Europa.

Man kunne ikke klare sig og tabte snævre kampe, når presset var størst.

Men i de vanvittige uger, hvor der i efteråret skulle spilles Champions League-kvalifikation på tomme arenaer, slog FCM til, ikke mindst mod Slavia Prag.

Det begyndte, helt upassende, med fyrværkeri ved kickoff, og røgen var ikke blæst væk endnu, før Slavia var foran.

FCM var dybt presset, og Sory Kaba udlignede men brændte så et afgørende straffespark, da der var seks minutter tilbage på uret.

Til FC Midtjyllands held viste det sig, at målmanden ifølge VAR-billederne var gået før tid.

Alexander Scholz tog kuglen og sparkede sikkert andet forsøg fra 11 meter i kassen, og så knækkede de hårdtarbejdende gæster.

FCM fik kun to uafgjorte fra det efterfølgende gruppespil (mod Liverpool og Atalanta), men det har her, FCM’s nu fem gode år i Europa begyndte, og også på turen til Liverpool, kimen til det nuværende ejerskab blev lagt.

5-1 over Lazio hjemme i 2022
Mesterskabet var endt hos FC København, Bo Henriksen blev fyret, og afløseren Albert Capellas havde svært ved at komme igennem med sine ideer om en ny og langt mere boldbesiddende stil.

Men i Europa League gik det fint, og kampen mod Lazio blev spillemæssigt den bedste, FC Midtjylland nogensinde har spillet i Europa.

Emiliano Martínez spillede forrygende på den defensive midtbane og blev her en mand, de store klubber i Europa ville have fat i, men ingen kunne overstråle Gustav Isaksen.

Isaksen kørte rundt med superstjernerne fra Rom, der sjældent havde oplevet noget lignende, og Lazios spillere og trænerstab roste den blonde midtjyde til skyerne efter kampen.

Lazio endte så også med at betale over 100 millioner kroner for Isaksen den efterfølgende sommer, hvor danskeren her i 2024/25-sæsonen er ved at slå sit navn fast i italiensk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Brøndby-profil skadet

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I chok over Tottenham

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legender med dyster melding

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Arbejder på angriber-exit

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber