FC København-stjerne raser: Det har været elendigt

Med nederlaget til Randers har FCK nu tabt tre ud af fem kampe, og det er elendigt, siger Rasmus Falk.



Fredag aften blev det til et nederlag på 1-3 for FC Københavns vedkommende, da de på hjemmebane tabte til Randers i 3F Superligaen.

Københavnerne har dermed tabt tre ud af fem kampe, og det viser, at FCK ikke har formået at finde stabilitet i deres titelforsvar.

Det fortæller midtbanekreatør Rasmus Falk, som var tydelig skuffet over endnu et nederlag.

– Vi har svinget for meget. Først har det været godt, og så har det været elendigt. Vi skal virkelig tænke over, hvorfor det er så simpelt at slå os.

– Jeg har ikke noget svar på, hvorfor det er sket, fordi der skulle ikke have været så stor forskel.

– Jeg lavede en fejl, så Randers fik scoret til 1-1. Vores reaktion var ikke god nok, og vi formåede ikke at komme ind i kampen igen, og lige pludselig stod der 1-3.

Cheftræner Jess Thorup havde også svært ved at forstå, hvordan det kunne blive til et nyt nederlag, efter det i den seneste runde blev til en storsejr på 4-1 over rivalerne fra Brøndby.

– Vi havde sat en barre efter den sejr, som vi skulle følge op på, men det fik vi ikke gjort.

– Det kan vi ikke leve med. Jeg skal tage det største ansvar, men jeg havde håbet, at der var nogle inde på banen, som kunne stille sig op og sige "følg mig", når det ikke gik godt.

I Randers-lejren var der et helt andet humør, da cheftræner Thomas Thomasbergs tropper nu er i gang med en god stime i Parken.

– Nu har vi gjort det tre ud af fire gange. Vi kan ikke vinde mod FC Midtjylland, men vi har haft godt fat i FCK nogle gange.

– Denne gang spillede vi en fin anden halvleg, hvor vi var det bedste hold, lyder det fra Thomasberg med et smil.

Med sejren i Parken er Randers fortsat ubesejret i denne sæson, hvor kronjyderne ligger på tredjepladsen.

FCK må nøjes med en syvendeplads efter den skuffende start på sæsonen.

/ritzau/





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Massiv kritik efter skandaløse scener



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Det er ringe ad helvede til’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Randers FC – OB

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner