Det var en regulær bombe, der sprang i Superligaen, da Brøndby tidligere på efteråret sagde farvel til sportsdirektør Carsten V. Jensen.
Siden da har vestegnsklubben ledt med lys og lygte efter en fuldgod erstatning, og en af de navne, der er blevet bragt i spil, er Jesper Fredberg.
Den 43-årige dansker forlod sportsdirektørposten i Anderlecht for godt en måned siden og står således uden arbejdsgiver.
Han har desuden en fortid i danske Viborg og har altså erfaring fra dansk fodbold – umiddelbart en god kandidat til det ledige sæde i Brøndby.
Og det er bestemt også en spændende mulighed, fortæller Fredberg selv i et stort interview med Viaplay.
– Jeg synes, Brøndby er en stor klub. Det er en stor platform hjemme i Danmark. Så det er en stor klub og et stort job. Et spændende job også. Det er der ingen tvivl om.
Har du hørt fra Brøndby?
– Det tror jeg, at jeg holder for mig selv indtil videre. Også fordi det er så nyt det hele. Jeg tror, man skal finde ud af at mærke efter, hvornår timingen er rigtig.
Kunne Superligaen være interessant for dig?
– Selvfølgelig. Det er noget, man kender, og det er ens hjemland. Det er rigtig spændende. Men det er også rigtig spændende at være i udlandet. Så det handler om projektet, fortæller han til Viaplay.
Jesper Fredberg var sportsdirektør i Viborg i godt 3,5 halvt år, før han drog til Anderlecht i januar 2023.
Han har desuden en fortid i Panathinaikos og Omonia Nicosia og har også bestridt flere poster hos AGF. Han afløste blandt andet Brøndbys nuværende cheftræner, Jesper Sørensen, som assistenttræner for aarhusianerne i 2013.
Skulle Fredberg ende som ny sportsdirektør i Brøndby, ville det faktisk ikke være første gang, at han har sin daglige gang på Vestegnen.
Han har nemlig i en kort periode været ungdomstræner i Brøndby – vel og mærke for godt 15 år siden.
Du kan se interviewet med Jesper Fredberg i videoafspilleren øverst.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED