Ny sportsdirektør i FCK: Her er alle Peter Christiansens handler i AGF

Peter “PC” Christiansen starter senest i april som sportsdirektør i FC København. Men hvordan har han egentlig klaret sig på transfermarkedet? Det så Tipsbladet nærmere på i sommer.



Det er nye vinde i FC København, hvor Jess Thorup står for at hente resultater på banen, og hvor Peter “PC” Christiansen skal sikre, at der bliver lavet gode indkøb og solgt spillere til gode priser.

De to kommer til at tegne butikken, og hvor Thorup allerede har sat sig i trænersædet, gør Peter Christiansen det senest til april, da han har en opsigelsesvarsel i AGF. 

Men hvordan har AGF-sportschefen egentlig klaret sig på transfermarkedet? Det kiggede Tipsbladet nærmere på i sommer, hvor alle Superliga-klubbers transfers fra 2016 frem til med januar 2020. Altså ikke sommervinduet med, da man skal bruge lidt tid på at se, hvordan spillerne så præsterer på banen.

Vi bringer her overblikket for “PC”.

Peter Christiansen, der tidligere har været sportschef i Randers, var chefscout i AGF og overtog jobbet som sportschef fra Jens Andersson i december 2016. I januar 2017 hentede klubben kun Mikkel Rask ind, der af Tipsbladet fik karakteren 3 på skalaen 1-6.

Så det første “PC”-transfervindue, hvor der for alvor skete noget, var i sommeren 2017.

Herunder er listet år for år de forskellige transfers.

Herunder 2018/2019-transfervinduet:

Herunder 2019/2020-transfervinduet:

I Tipsbladet fik AGF karakteren 3 for strategisk tydelighed samt 3 for strategisk succes i perioden fra 2016 til januar 2020. Generelt scorede AGF i perioden karakterer, der er i den bedre halvdel i Superligaen.

Tipsbladet skrev i sommer følgende om AGF
I begyndelsen af perioden i 2016 og 2017 kunne man dårligt nok tale om en transferstrategi – nedrykningerne i 2010 og 2014 kunne tydeligt ses med en AGF-trup, der var et kludetæppe som man oftest kun ser i de vildere sydeuropæiske eller engelske klubber.

Under Peter ”PC” Christiansen har man haft en tilgang, der minder om ”PC” og direktør Jacob Nielsens tid i Randers med relativt prisvenlige men vellønnede profiler, der skulle spille med om Top 6 og samtidig kunne sælges med profit, mens der over årene er blevet kørt flere egenudviklede spillere i stilling.

Der har været en del, for ikke at sige for mange, forbiere undervejs, men samlet set udvikler AGF’s transferarbejde og trupdannelse sig i den rigtige retning. Man er endelig ved at blive god til at sælge, noget AGF ikke har evnet i æraen med professionel fodbold. Det sidste er lige ved at trække AGF’s karakter op, men lunkne sæsoner i 2017, 2018 og 2019 trækker for meget ned.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Fælder hård Schmeichel-dom

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Fælder dom over Norwich-danskere

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

FC København misser denne midtbane-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten