Ny sportsdirektør i FCK: Her er alle Peter Christiansens handler i AGF

Peter “PC” Christiansen starter senest i april som sportsdirektør i FC København. Men hvordan har han egentlig klaret sig på transfermarkedet? Det så Tipsbladet nærmere på i sommer.



Det er nye vinde i FC København, hvor Jess Thorup står for at hente resultater på banen, og hvor Peter “PC” Christiansen skal sikre, at der bliver lavet gode indkøb og solgt spillere til gode priser.

De to kommer til at tegne butikken, og hvor Thorup allerede har sat sig i trænersædet, gør Peter Christiansen det senest til april, da han har en opsigelsesvarsel i AGF. 

Men hvordan har AGF-sportschefen egentlig klaret sig på transfermarkedet? Det kiggede Tipsbladet nærmere på i sommer, hvor alle Superliga-klubbers transfers fra 2016 frem til med januar 2020. Altså ikke sommervinduet med, da man skal bruge lidt tid på at se, hvordan spillerne så præsterer på banen.

Vi bringer her overblikket for “PC”.

Peter Christiansen, der tidligere har været sportschef i Randers, var chefscout i AGF og overtog jobbet som sportschef fra Jens Andersson i december 2016. I januar 2017 hentede klubben kun Mikkel Rask ind, der af Tipsbladet fik karakteren 3 på skalaen 1-6.

Så det første “PC”-transfervindue, hvor der for alvor skete noget, var i sommeren 2017.

Herunder er listet år for år de forskellige transfers.

Herunder 2018/2019-transfervinduet:

Herunder 2019/2020-transfervinduet:

I Tipsbladet fik AGF karakteren 3 for strategisk tydelighed samt 3 for strategisk succes i perioden fra 2016 til januar 2020. Generelt scorede AGF i perioden karakterer, der er i den bedre halvdel i Superligaen.

Tipsbladet skrev i sommer følgende om AGF
I begyndelsen af perioden i 2016 og 2017 kunne man dårligt nok tale om en transferstrategi – nedrykningerne i 2010 og 2014 kunne tydeligt ses med en AGF-trup, der var et kludetæppe som man oftest kun ser i de vildere sydeuropæiske eller engelske klubber.

Under Peter ”PC” Christiansen har man haft en tilgang, der minder om ”PC” og direktør Jacob Nielsens tid i Randers med relativt prisvenlige men vellønnede profiler, der skulle spille med om Top 6 og samtidig kunne sælges med profit, mens der over årene er blevet kørt flere egenudviklede spillere i stilling.

Der har været en del, for ikke at sige for mange, forbiere undervejs, men samlet set udvikler AGF’s transferarbejde og trupdannelse sig i den rigtige retning. Man er endelig ved at blive god til at sælge, noget AGF ikke har evnet i æraen med professionel fodbold. Det sidste er lige ved at trække AGF’s karakter op, men lunkne sæsoner i 2017, 2018 og 2019 trækker for meget ned.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland overrasker

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC København – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers FC – Silkeborg IF

Benhård Brian Riemer-melding

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Så blev det officielt

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Barcelona – Rayo Vallecano



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

“Ingen er uerstattelige”

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Millionregn over FC Midtjylland

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’