Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tipsbladet har modtaget data fra Opta på FC København-emne. Der tegner sig et billede af en talentfuld midtbanespiller med visse mangler.



FC København siger farvel til Lukas Lerager, og mandag blev et navn så bragt i spil som hans afløser.

Transfermarkt har nævnt Hoffenheims Umut Tohumcu som en spiller, FC København skal være interesseret i.

LÆS MERE: Er han FC Københavns nye midtbanespiller?

Bundesliga-klubben pønser på at udleje midtbanespilleren, og nu må tiden vise, om det bliver FC København, der vinder kampen om hans underskrift. To franske klubber skal også være interesseret.

Ender han i FC København, kan de danske mestre se frem til en dygtig pasningsspiller, som ikke kan finde ud af at ramme målet.

Det fortæller data, Tipsbladet har modtaget fra Opta.

Smuk afleveringsfod

21-årige Umut Tohumcu har blot spillet 134 Bundesliga-minutter i denne sæson, men står i alt noteret for 56 kampe i Hoffenheim-trøjen.

Kigger man på hans data siden 2023/2024-sæson tegner der sig et billede af en pasningsstærk spiller.

Han har således den fjerdehøjeste afleveringsprocent blandt spillere i Hoffenheim og den højeste afleveringsprocent på banens sidste tredjedel blandt sine holdkammerater.

Samtidig er han god i erobringsspillet og blandt Hoffenheims mest succesfulde, når det kommer til vundne tacklinger i samme periode – her lykkes han med 64,3 procent.

Skal FCK hente Umut Tohumcu?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Elendig foran mål

Alt er dog ikke fryd og gammen med Umut Tohumcu.

Han er blot lykkedes med 29,6 procent af sine dribblinger, og så har han endnu til gode at score sit første Bundesliga-mål.

Han har forsøgt 24 afslutninger, hvoraf kun fire af dem har ramt rammen – det svarer til blot 16,7 procent af midtbanespillerens afslutninger, som rammer indenfor aluminiummet.

Ud af alle nuværende Bundesliga-spillere har kun otte forsøgt flere afslutninger uden at score et mål.

Til gengæld var Umut Tohumcu flittig bidragsyder med både mål og assister som ungdomsspiller. I 2021/2022 blev det til 17 scoringer og 12 assister i U19-Bundesligaen.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bayern München på plads til Superliga-brag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende