Tipsbladet i Portugal.
FC Midtjylland gik shopamok i transfervinduets sidste timer, hvor man præsenterede Emam Ashour og Astrit Selmani.
Ud ad til kan det virke som panik før lukketid, men der var ifølge Claus Steinlein noget mere ro på de indre linjer. Emam Ashour var på plads lang tid før præsentationen, men nogle gange er kulturforskelle en udfordring ved forhandlingsbordet.
– Jeg tror oppe i hovedet, har jeg indkaldt til pressemøde ti gange. Når jeg gik i seng om aftenen, så troede jeg, vi skulle have pressemøde dagen efter, og offentliggøre det. Hver gang så skete der et eller andet kulturelt, som vi ikke er vant til i Danmark.
Hvad var det for nogle ting?
– Det er jo alt fra, at lige pludselig ville træneren have ham med i ‘El Clasico’ i Egypten. Så blev det udsat fire dage. Vi var egentlig enige, og det hele var på plads. Men så siger de lige pludselig, at han skal være med i El Clasico.
– Så siger vi, at det kan vi jo ikke vente på. Så er der planlagt lægetjek dagen efter, og så tror jeg, at de spiller uafgjort eller taber. Så skulle han lige pludselig spille en kamp mere. Og så skulle de have en ny mand ind.
Den tidligere Superliga-legende Mohamed Zidan var også inde over forhandlingerne, da han blandt andet hjalp med at få kulturforskellene og forhandlingssproget på nogenlunde bølgelængde.
– Han har jo hjulpet os med at få overbevist spilleren om, at det var en god ide at komme hertil, siger Claus Steinlein om Zidan, der også ret åbenmundet fortalte om handlen til egyptiske medier.
Han fortalte blandt andet, at 24-årige Emam Ashour vil blive FC Midtjyllands bedst betalte spiller. Det forsikrer Claus Steinlein, at den tidligere angriber ikke kender noget til, men alligevel rammer han ikke helt ved siden af skiven.
– Når man laver sådan en lønpakke, så er der jo mange forskellige ting, der er i sådan en lønpakke. Det er jo alt fra sign-on fee, til hvilke penge man får med fra den klub, man forlader, til hvilke penge man får i løn og i bonusser.
Men han er i toppen?
– Ja, selvfølgelig er han i toppen, siger Claus Steinlein, som har tårnhøje forventninger til egypteren.
Ekstra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor Pione Sisto og Erik Sviatchenko blandt andre fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Kort inden Emam Ashours skifte til FCM blev offentliggjort forlød det, at han ville score en årsløn på lidt over fire millioner kroner. Han har underskrevet en aftale frem til 2027, hvor han kommer til fra Zamalek i hjemlandet.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Her er Kamil Wilczek i dag
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AGF tilbage på førstepladsen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Lyngby går alene i front
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
Thomas Frank taler inden derby
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
