Tipsbladet i Portugal.
FC Midtjylland gik shopamok i transfervinduets sidste timer, hvor man præsenterede Emam Ashour og Astrit Selmani.
Ud ad til kan det virke som panik før lukketid, men der var ifølge Claus Steinlein noget mere ro på de indre linjer. Emam Ashour var på plads lang tid før præsentationen, men nogle gange er kulturforskelle en udfordring ved forhandlingsbordet.
– Jeg tror oppe i hovedet, har jeg indkaldt til pressemøde ti gange. Når jeg gik i seng om aftenen, så troede jeg, vi skulle have pressemøde dagen efter, og offentliggøre det. Hver gang så skete der et eller andet kulturelt, som vi ikke er vant til i Danmark.
Hvad var det for nogle ting?
– Det er jo alt fra, at lige pludselig ville træneren have ham med i ‘El Clasico’ i Egypten. Så blev det udsat fire dage. Vi var egentlig enige, og det hele var på plads. Men så siger de lige pludselig, at han skal være med i El Clasico.
– Så siger vi, at det kan vi jo ikke vente på. Så er der planlagt lægetjek dagen efter, og så tror jeg, at de spiller uafgjort eller taber. Så skulle han lige pludselig spille en kamp mere. Og så skulle de have en ny mand ind.
Den tidligere Superliga-legende Mohamed Zidan var også inde over forhandlingerne, da han blandt andet hjalp med at få kulturforskellene og forhandlingssproget på nogenlunde bølgelængde.
– Han har jo hjulpet os med at få overbevist spilleren om, at det var en god ide at komme hertil, siger Claus Steinlein om Zidan, der også ret åbenmundet fortalte om handlen til egyptiske medier.
Han fortalte blandt andet, at 24-årige Emam Ashour vil blive FC Midtjyllands bedst betalte spiller. Det forsikrer Claus Steinlein, at den tidligere angriber ikke kender noget til, men alligevel rammer han ikke helt ved siden af skiven.
– Når man laver sådan en lønpakke, så er der jo mange forskellige ting, der er i sådan en lønpakke. Det er jo alt fra sign-on fee, til hvilke penge man får med fra den klub, man forlader, til hvilke penge man får i løn og i bonusser.
Men han er i toppen?
– Ja, selvfølgelig er han i toppen, siger Claus Steinlein, som har tårnhøje forventninger til egypteren.
Ekstra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor Pione Sisto og Erik Sviatchenko blandt andre fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Kort inden Emam Ashours skifte til FCM blev offentliggjort forlød det, at han ville score en årsløn på lidt over fire millioner kroner. Han har underskrevet en aftale frem til 2027, hvor han kommer til fra Zamalek i hjemlandet.
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
HELT VILDT
– De lignede lort!
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
