Tipsbladet i Portugal.
FC Midtjylland gik shopamok i transfervinduets sidste timer, hvor man præsenterede Emam Ashour og Astrit Selmani.
Ud ad til kan det virke som panik før lukketid, men der var ifølge Claus Steinlein noget mere ro på de indre linjer. Emam Ashour var på plads lang tid før præsentationen, men nogle gange er kulturforskelle en udfordring ved forhandlingsbordet.
– Jeg tror oppe i hovedet, har jeg indkaldt til pressemøde ti gange. Når jeg gik i seng om aftenen, så troede jeg, vi skulle have pressemøde dagen efter, og offentliggøre det. Hver gang så skete der et eller andet kulturelt, som vi ikke er vant til i Danmark.
Hvad var det for nogle ting?
– Det er jo alt fra, at lige pludselig ville træneren have ham med i ‘El Clasico’ i Egypten. Så blev det udsat fire dage. Vi var egentlig enige, og det hele var på plads. Men så siger de lige pludselig, at han skal være med i El Clasico.
– Så siger vi, at det kan vi jo ikke vente på. Så er der planlagt lægetjek dagen efter, og så tror jeg, at de spiller uafgjort eller taber. Så skulle han lige pludselig spille en kamp mere. Og så skulle de have en ny mand ind.
Den tidligere Superliga-legende Mohamed Zidan var også inde over forhandlingerne, da han blandt andet hjalp med at få kulturforskellene og forhandlingssproget på nogenlunde bølgelængde.
– Han har jo hjulpet os med at få overbevist spilleren om, at det var en god ide at komme hertil, siger Claus Steinlein om Zidan, der også ret åbenmundet fortalte om handlen til egyptiske medier.
Han fortalte blandt andet, at 24-årige Emam Ashour vil blive FC Midtjyllands bedst betalte spiller. Det forsikrer Claus Steinlein, at den tidligere angriber ikke kender noget til, men alligevel rammer han ikke helt ved siden af skiven.
– Når man laver sådan en lønpakke, så er der jo mange forskellige ting, der er i sådan en lønpakke. Det er jo alt fra sign-on fee, til hvilke penge man får med fra den klub, man forlader, til hvilke penge man får i løn og i bonusser.
Men han er i toppen?
– Ja, selvfølgelig er han i toppen, siger Claus Steinlein, som har tårnhøje forventninger til egypteren.
Ekstra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor Pione Sisto og Erik Sviatchenko blandt andre fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Kort inden Emam Ashours skifte til FCM blev offentliggjort forlød det, at han ville score en årsløn på lidt over fire millioner kroner. Han har underskrevet en aftale frem til 2027, hvor han kommer til fra Zamalek i hjemlandet.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
HELT VILDT