Tipsbladet i Portugal.
FC Midtjylland gik shopamok i transfervinduets sidste timer, hvor man præsenterede Emam Ashour og Astrit Selmani.
Ud ad til kan det virke som panik før lukketid, men der var ifølge Claus Steinlein noget mere ro på de indre linjer. Emam Ashour var på plads lang tid før præsentationen, men nogle gange er kulturforskelle en udfordring ved forhandlingsbordet.
– Jeg tror oppe i hovedet, har jeg indkaldt til pressemøde ti gange. Når jeg gik i seng om aftenen, så troede jeg, vi skulle have pressemøde dagen efter, og offentliggøre det. Hver gang så skete der et eller andet kulturelt, som vi ikke er vant til i Danmark.
Hvad var det for nogle ting?
– Det er jo alt fra, at lige pludselig ville træneren have ham med i ‘El Clasico’ i Egypten. Så blev det udsat fire dage. Vi var egentlig enige, og det hele var på plads. Men så siger de lige pludselig, at han skal være med i El Clasico.
– Så siger vi, at det kan vi jo ikke vente på. Så er der planlagt lægetjek dagen efter, og så tror jeg, at de spiller uafgjort eller taber. Så skulle han lige pludselig spille en kamp mere. Og så skulle de have en ny mand ind.
Den tidligere Superliga-legende Mohamed Zidan var også inde over forhandlingerne, da han blandt andet hjalp med at få kulturforskellene og forhandlingssproget på nogenlunde bølgelængde.
– Han har jo hjulpet os med at få overbevist spilleren om, at det var en god ide at komme hertil, siger Claus Steinlein om Zidan, der også ret åbenmundet fortalte om handlen til egyptiske medier.
Han fortalte blandt andet, at 24-årige Emam Ashour vil blive FC Midtjyllands bedst betalte spiller. Det forsikrer Claus Steinlein, at den tidligere angriber ikke kender noget til, men alligevel rammer han ikke helt ved siden af skiven.
– Når man laver sådan en lønpakke, så er der jo mange forskellige ting, der er i sådan en lønpakke. Det er jo alt fra sign-on fee, til hvilke penge man får med fra den klub, man forlader, til hvilke penge man får i løn og i bonusser.
Men han er i toppen?
– Ja, selvfølgelig er han i toppen, siger Claus Steinlein, som har tårnhøje forventninger til egypteren.
Ekstra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor Pione Sisto og Erik Sviatchenko blandt andre fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Kort inden Emam Ashours skifte til FCM blev offentliggjort forlød det, at han ville score en årsløn på lidt over fire millioner kroner. Han har underskrevet en aftale frem til 2027, hvor han kommer til fra Zamalek i hjemlandet.
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE