Ny stjerne scorer kassen i FC Midtjylland

FC Midtjyllands nye midtbanespiller skulle lokkes med en pæn pose penge.



Tipsbladet i Portugal.

FC Midtjylland gik shopamok i transfervinduets sidste timer, hvor man præsenterede Emam Ashour og Astrit Selmani.

Ud ad til kan det virke som panik før lukketid, men der var ifølge Claus Steinlein noget mere ro på de indre linjer. Emam Ashour var på plads lang tid før præsentationen, men nogle gange er kulturforskelle en udfordring ved forhandlingsbordet.

– Jeg tror oppe i hovedet, har jeg indkaldt til pressemøde ti gange. Når jeg gik i seng om aftenen, så troede jeg, vi skulle have pressemøde dagen efter, og offentliggøre det. Hver gang så skete der et eller andet kulturelt, som vi ikke er vant til i Danmark.

Hvad var det for nogle ting?

– Det er jo alt fra, at lige pludselig ville træneren have ham med i ‘El Clasico’ i Egypten. Så blev det udsat fire dage. Vi var egentlig enige, og det hele var på plads. Men så siger de lige pludselig, at han skal være med i El Clasico.

– Så siger vi, at det kan vi jo ikke vente på. Så er der planlagt lægetjek dagen efter, og så tror jeg, at de spiller uafgjort eller taber. Så skulle han lige pludselig spille en kamp mere. Og så skulle de have en ny mand ind.

Den tidligere Superliga-legende Mohamed Zidan var også inde over forhandlingerne, da han blandt andet hjalp med at få kulturforskellene og forhandlingssproget på nogenlunde bølgelængde.

– Han har jo hjulpet os med at få overbevist spilleren om, at det var en god ide at komme hertil, siger Claus Steinlein om Zidan, der også ret åbenmundet fortalte om handlen til egyptiske medier.

Han fortalte blandt andet, at 24-årige Emam Ashour vil blive FC Midtjyllands bedst betalte spiller. Det forsikrer Claus Steinlein, at den tidligere angriber ikke kender noget til, men alligevel rammer han ikke helt ved siden af skiven.

– Når man laver sådan en lønpakke, så er der jo mange forskellige ting, der er i sådan en lønpakke. Det er jo alt fra sign-on fee, til hvilke penge man får med fra den klub, man forlader, til hvilke penge man får i løn og i bonusser.

Men han er i toppen?

– Ja, selvfølgelig er han i toppen, siger Claus Steinlein, som har tårnhøje forventninger til egypteren.

Ekstra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor Pione Sisto og Erik Sviatchenko blandt andre fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.

Kort inden Emam Ashours skifte til FCM blev offentliggjort forlød det, at han ville score en årsløn på lidt over fire millioner kroner. Han har underskrevet en aftale frem til 2027, hvor han kommer til fra Zamalek i hjemlandet.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby IF – Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne