Ny stjerne scorer kassen i FC Midtjylland

FC Midtjyllands nye midtbanespiller skulle lokkes med en pæn pose penge.



Tipsbladet i Portugal.

FC Midtjylland gik shopamok i transfervinduets sidste timer, hvor man præsenterede Emam Ashour og Astrit Selmani.

Ud ad til kan det virke som panik før lukketid, men der var ifølge Claus Steinlein noget mere ro på de indre linjer. Emam Ashour var på plads lang tid før præsentationen, men nogle gange er kulturforskelle en udfordring ved forhandlingsbordet.

– Jeg tror oppe i hovedet, har jeg indkaldt til pressemøde ti gange. Når jeg gik i seng om aftenen, så troede jeg, vi skulle have pressemøde dagen efter, og offentliggøre det. Hver gang så skete der et eller andet kulturelt, som vi ikke er vant til i Danmark.

Hvad var det for nogle ting?

– Det er jo alt fra, at lige pludselig ville træneren have ham med i ‘El Clasico’ i Egypten. Så blev det udsat fire dage. Vi var egentlig enige, og det hele var på plads. Men så siger de lige pludselig, at han skal være med i El Clasico.

– Så siger vi, at det kan vi jo ikke vente på. Så er der planlagt lægetjek dagen efter, og så tror jeg, at de spiller uafgjort eller taber. Så skulle han lige pludselig spille en kamp mere. Og så skulle de have en ny mand ind.

Den tidligere Superliga-legende Mohamed Zidan var også inde over forhandlingerne, da han blandt andet hjalp med at få kulturforskellene og forhandlingssproget på nogenlunde bølgelængde.

– Han har jo hjulpet os med at få overbevist spilleren om, at det var en god ide at komme hertil, siger Claus Steinlein om Zidan, der også ret åbenmundet fortalte om handlen til egyptiske medier.

Han fortalte blandt andet, at 24-årige Emam Ashour vil blive FC Midtjyllands bedst betalte spiller. Det forsikrer Claus Steinlein, at den tidligere angriber ikke kender noget til, men alligevel rammer han ikke helt ved siden af skiven.

– Når man laver sådan en lønpakke, så er der jo mange forskellige ting, der er i sådan en lønpakke. Det er jo alt fra sign-on fee, til hvilke penge man får med fra den klub, man forlader, til hvilke penge man får i løn og i bonusser.

Men han er i toppen?

– Ja, selvfølgelig er han i toppen, siger Claus Steinlein, som har tårnhøje forventninger til egypteren.

Ekstra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor Pione Sisto og Erik Sviatchenko blandt andre fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.

Kort inden Emam Ashours skifte til FCM blev offentliggjort forlød det, at han ville score en årsløn på lidt over fire millioner kroner. Han har underskrevet en aftale frem til 2027, hvor han kommer til fra Zamalek i hjemlandet.





Tottenham tilbyder monsterkontrakt




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Rasmus Højlund har ikke set det før

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Stor profil glad for Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Dybt bekymret over VM i USA

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR