Stjerne bekræfter: Forlader storklub

Mason Mount sættes i forbindelse med Manchester United, og nu fortæller han, at han forlader Chelsea.



Den engelske fodboldspiller Mason Mount har været i Chelsea, siden han var seks år gammel og er blevet et ikon for klubbens fans. Men nu er det slut.

Den 24-årige midtbanespiller forlader klubben omgående.

Det fortæller han i et opslag på sin Instagram-profil, hvor han dog ikke sætter navn på sin kommende arbejdsgiver.

Meget tyder dog på, at det bliver Manchester United. I hvert fald beskriver engelske medier som BBC og Sky Sports skiftet som en realitet.

Manchester United har dog ikke meldt noget ud om den sag.

Et skifte til Manchester United vil betyde, at Mason Mount bliver holdkammerat med Christian Eriksen, som er en af klubbens vigtigste profiler i maskinrummet midt på banen.

Mason Mount forsøger i sit videoopslag at fortælle, hvor stor pris han sætter på sin tid i klubben fra London, og at han godt forstår, hvis hans beslutning om at smutte er upopulær.

– Jeg ved, at nogle af jer ikke bliver glade for min beslutning, men det er det rette for mig på det her tidspunkt af min karriere, siger han.

Mason Mount er blot en af flere profiler, der denne sommer forlader Chelsea.

N'Golo Kanté er ligesom Kalidou Koulibaly og Edouard Mendy skiftet til saudiarabisk fodbold. Kai Havertz er rykket til Arsenal, og Mateo Kovacic skal tørne ud for Manchester City.

Klubben starter på mange måder forfra efter en frygtelig sæson. Ud over afskeden med flere spillere har klubben fået ny mand på trænerposten.

Argentinske Mauricio Pochettino, der tidligere har haft stor succes i Tottenham, skal forsøge at samle stumperne.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden