Stjerne bekræfter: Forlader storklub

Mason Mount sættes i forbindelse med Manchester United, og nu fortæller han, at han forlader Chelsea.



Den engelske fodboldspiller Mason Mount har været i Chelsea, siden han var seks år gammel og er blevet et ikon for klubbens fans. Men nu er det slut.

Den 24-årige midtbanespiller forlader klubben omgående.

Det fortæller han i et opslag på sin Instagram-profil, hvor han dog ikke sætter navn på sin kommende arbejdsgiver.

Meget tyder dog på, at det bliver Manchester United. I hvert fald beskriver engelske medier som BBC og Sky Sports skiftet som en realitet.

Manchester United har dog ikke meldt noget ud om den sag.

Et skifte til Manchester United vil betyde, at Mason Mount bliver holdkammerat med Christian Eriksen, som er en af klubbens vigtigste profiler i maskinrummet midt på banen.

Mason Mount forsøger i sit videoopslag at fortælle, hvor stor pris han sætter på sin tid i klubben fra London, og at han godt forstår, hvis hans beslutning om at smutte er upopulær.

– Jeg ved, at nogle af jer ikke bliver glade for min beslutning, men det er det rette for mig på det her tidspunkt af min karriere, siger han.

Mason Mount er blot en af flere profiler, der denne sommer forlader Chelsea.

N'Golo Kanté er ligesom Kalidou Koulibaly og Edouard Mendy skiftet til saudiarabisk fodbold. Kai Havertz er rykket til Arsenal, og Mateo Kovacic skal tørne ud for Manchester City.

Klubben starter på mange måder forfra efter en frygtelig sæson. Ud over afskeden med flere spillere har klubben fået ny mand på trænerposten.

Argentinske Mauricio Pochettino, der tidligere har haft stor succes i Tottenham, skal forsøge at samle stumperne.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig