Ny Superliga-bomber: Derfor scorer han hele tiden

Den danske cheftræner i Orange County SC, Morten Karlsen, kender FC Nordsjællands nye angriber bedre end så mange andre.



Milan Iloski har de seneste to år skudt den næstbedste amerikanske liga USL i sænk.

Nu håber FC Nordsjælland, at han kan gøre det samme i Superligaen. Den 12. september præsenterede sidste sæsons sølvvindere Milan Iloski, der tilslutter sig sin nye klub til januar.

Milan Iloski er lige nu i gang med at færdiggøre sæsonen i USA, der følger kalenderåret, inden han pakker kufferterne. Og når han endegyldigt tager afsked med hjemlandet, så har hans danske cheftræner i Orange County SC, Morten Karlsen, et par gode råd til ham.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Han skal tage derover og give den gas, men han skal samtidig også forvente at møde en masse udfordringer. Der er det her med at flytte land, nyt sprog, nye omgivelser og en større konkurrencesituation, siger Morten Karlsen og fortsætter:

– Så det handler om at have den der aggressive tilgang til det og tro på, at han kommer til at starte. Men han skal samtidig også være ydmyg omkring, at der kommer til at være en del ting, som han skal vænne sig til.

Hvad har du fortalt ham om den danske Superliga?

– Jeg har fortalt ham, at det er en meget mere fysisk liga end USL. Der er kortere reaktionstid på bolden og i omstillingerne. Det går lidt stærkere, og så er der enormt meget struktur på alle holdene i Superligaen. Så der bliver færre og mindre rum, som han kan bevæge sig i. Og så skal han op i tempo.

Artiklen fortsætter under billedet…
Milan_Iloski
Milan Iloski har underksrevet en aftale på fire år med FC Nordsjælland, som han tilslutter sig til januar (FC Nordsjælland).

Morten Karlsen er glad på Milan Iloskis vegne, men han er også ærgerlig over at miste sin topscorer. 23 fuldtræffere leverede han i sidste sæson, mens det indtil videre er blevet til 16 af slagsen i 2023.

Den slags statistikker leder automatisk tankerne hen på en rendyrket boksangriber. Ifølge Morten Karlsen har han dog nogle andre spidskompetencer.

– Han er på ingen måde en 9’er. Han er sådan en hybrid mellem en 10’er og en 9’er, som ligger i linjen bagved angriberen, hvor han kan finde nogle små rum. Han har en god fart og et godt drive med bolden, siger Orange County-chefen og fortsætter:

– Han sparker godt og hårdt med både højre og venstre, og når han er i fulde omdrejninger, har han et konkurrencegen, der gør, at han har scoret så mange mål. Han vil gerne vinde og blive bedre, så han kan blive meget, meget glad, men han kan også blive meget, meget irriteret, hvis han taber en kamp.

I FC Nordsjælland kommer 24-årige Milan Iloski ind i en behård konkurrencesituation, hvor offensiven er solidt polstret. Christian Kjelder Rasmussen, Andreas Schjelderup, Mohamed Diomande, Marcus Ingvartsen bliver nogle af dem, som han skal kæmpe om spilletiden med.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Så brænder hele København ned’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Manchester United sætter Chelsea på plads

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fik blackout på Brøndby Stadion

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Steve Cooper storroser stjerne

‘Det drømmer alle om’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Ringet op af Brøndby-træner

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

Chelsea – Manchester United