Marc Muniesa er endnu et navn, som Superligaen kan tilføje til sin stjerneparade, efter at spanieren denne sommer skiftede til Lyngby BK på en toårig aftale.
Det er selvsagt ikke i samme vægtklasse som Jack Wilshere, Rafael van der Vaart og Gylfi Sigurdsson, men den spanske stopper har trods alt spillet mange år i FC Barcelona og har noteret sig for fire sæsoner i Premier League hos Stoke.
Nu er han på græs i Lyngby BK, hvor det indtil videre er blevet til to indskiftninger og én kamp fra start. Men hvordan går man fra en luksuriøs tilværelse i Al-Arabi til Superliga-fodbold i Lyngby?
– Jeg kender Freyr fra vores fælles tid i Qatar, hvor han var assistent under en anden islænding, Heimir Hallgrímsson. Jeg arbejdede sammen med Freyr i et år der, og da han tog videre, så holdt vi kontakten. I sidste sæson ønskede han, at jeg skulle komme, men der var jeg stadig på kontrakt i Qatar, siger Marc Muniesa til Tipsbladet.
– Da kontrakten udløb denne sommer, gik de efter mig, efter de havde solgt en anden forsvarsspiller, og så kunne de hente mig, fordi jeg var på en fri transfer. Jeg havde flere forskellige muligheder for at tage til blandt andet Spanien og Tyrkiet, men jeg kendte Freyr og hans mentalitet, og det er faktisk på grund af ham, at jeg nu er her.

Marc Muniesa i duel med Diego Costa (Foto: Getty Images).
I Lyngby spiller forsvarsspilleren dog fodbold på helt andre præmisser end de mange nuller på lønsedlen.
– Det handler slet ikke om lønnen. Jeg kunne formentlig spille i den næstbedste række i Spanien og tjene mere, men det er ikke det, som det handler om. Jeg kan lide udfordringer, og jeg ved, at Lyngby er en lidt mindre klub, som gerne vil vokse. Det vil jeg gerne hjælpe med at være en del af.
Marc Muniesa er faldet godt på plads i Danmark, selvom familien er blevet hjemme i Spanien. Holdkammeraterne har været gode til at tage imod ham, og de har særligt været meget nysgerrige på hans fortid i FC Barcelona.
– Messi, Xavi og Iniesta spørger de ind til. Jeg forklarer om deres evne i små rum og på bolden. De var i en anden liga og særligt Messi kunne du give bolde i små rum, og så vidste du, at du ville vinde. Så de vil gerne høre om dem.
– De vil gerne høre historierne, og jeg er altid glad for at dele ud af mine erfaringer. Jeg har spillet sammen med de bedste i den bedste æra af FC Barcelonas historie. Det er altid dejligt at dele ud af til dem.

Marc Muniesa i kamp om bolden med Bayer Leverkusens André Schürrle (Foto: Getty Images).
Og hvad er det så for nogle historier, som Marc Muniesa har om Lionel Messi?
– Han var faktisk sky i omklædningsrummet, og jeg kan ikke forklare hvorfor, men når han trådte ind på banen, så var han fuldstændig anderledes. Han er stille, men når spillere som Pique og Diego Milito jokede med ham, så blev han vred, og så blev han bare endnu mere ærgerrig. Han var et konkurrencepræget dyr. Nu er han 36 år og spiller på et andet niveau, men han scorer stadig masser af mål og går efter mesterskaber. Han er den bedste spiller for mig.
Marc Muniesa startede med at spille fodbold i FC Barcelona som 10-årig og fik debut på førsteholdet syv år senere under Pep Guardiola. Siden har han tilbragt mange år i Stoke og blevet udlejet til Girona, inden han drog til Al-Arabi i Qatar i 2019.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
