Marc Muniesa er endnu et navn, som Superligaen kan tilføje til sin stjerneparade, efter at spanieren denne sommer skiftede til Lyngby BK på en toårig aftale.
Det er selvsagt ikke i samme vægtklasse som Jack Wilshere, Rafael van der Vaart og Gylfi Sigurdsson, men den spanske stopper har trods alt spillet mange år i FC Barcelona og har noteret sig for fire sæsoner i Premier League hos Stoke.
Nu er han på græs i Lyngby BK, hvor det indtil videre er blevet til to indskiftninger og én kamp fra start. Men hvordan går man fra en luksuriøs tilværelse i Al-Arabi til Superliga-fodbold i Lyngby?
– Jeg kender Freyr fra vores fælles tid i Qatar, hvor han var assistent under en anden islænding, Heimir Hallgrímsson. Jeg arbejdede sammen med Freyr i et år der, og da han tog videre, så holdt vi kontakten. I sidste sæson ønskede han, at jeg skulle komme, men der var jeg stadig på kontrakt i Qatar, siger Marc Muniesa til Tipsbladet.
– Da kontrakten udløb denne sommer, gik de efter mig, efter de havde solgt en anden forsvarsspiller, og så kunne de hente mig, fordi jeg var på en fri transfer. Jeg havde flere forskellige muligheder for at tage til blandt andet Spanien og Tyrkiet, men jeg kendte Freyr og hans mentalitet, og det er faktisk på grund af ham, at jeg nu er her.

Marc Muniesa i duel med Diego Costa (Foto: Getty Images).
I Lyngby spiller forsvarsspilleren dog fodbold på helt andre præmisser end de mange nuller på lønsedlen.
– Det handler slet ikke om lønnen. Jeg kunne formentlig spille i den næstbedste række i Spanien og tjene mere, men det er ikke det, som det handler om. Jeg kan lide udfordringer, og jeg ved, at Lyngby er en lidt mindre klub, som gerne vil vokse. Det vil jeg gerne hjælpe med at være en del af.
Marc Muniesa er faldet godt på plads i Danmark, selvom familien er blevet hjemme i Spanien. Holdkammeraterne har været gode til at tage imod ham, og de har særligt været meget nysgerrige på hans fortid i FC Barcelona.
– Messi, Xavi og Iniesta spørger de ind til. Jeg forklarer om deres evne i små rum og på bolden. De var i en anden liga og særligt Messi kunne du give bolde i små rum, og så vidste du, at du ville vinde. Så de vil gerne høre om dem.
– De vil gerne høre historierne, og jeg er altid glad for at dele ud af mine erfaringer. Jeg har spillet sammen med de bedste i den bedste æra af FC Barcelonas historie. Det er altid dejligt at dele ud af til dem.

Marc Muniesa i kamp om bolden med Bayer Leverkusens André Schürrle (Foto: Getty Images).
Og hvad er det så for nogle historier, som Marc Muniesa har om Lionel Messi?
– Han var faktisk sky i omklædningsrummet, og jeg kan ikke forklare hvorfor, men når han trådte ind på banen, så var han fuldstændig anderledes. Han er stille, men når spillere som Pique og Diego Milito jokede med ham, så blev han vred, og så blev han bare endnu mere ærgerrig. Han var et konkurrencepræget dyr. Nu er han 36 år og spiller på et andet niveau, men han scorer stadig masser af mål og går efter mesterskaber. Han er den bedste spiller for mig.
Marc Muniesa startede med at spille fodbold i FC Barcelona som 10-årig og fik debut på førsteholdet syv år senere under Pep Guardiola. Siden har han tilbragt mange år i Stoke og blevet udlejet til Girona, inden han drog til Al-Arabi i Qatar i 2019.
LIVE
LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
