Marc Muniesa er endnu et navn, som Superligaen kan tilføje til sin stjerneparade, efter at spanieren denne sommer skiftede til Lyngby BK på en toårig aftale.
Det er selvsagt ikke i samme vægtklasse som Jack Wilshere, Rafael van der Vaart og Gylfi Sigurdsson, men den spanske stopper har trods alt spillet mange år i FC Barcelona og har noteret sig for fire sæsoner i Premier League hos Stoke.
Nu er han på græs i Lyngby BK, hvor det indtil videre er blevet til to indskiftninger og én kamp fra start. Men hvordan går man fra en luksuriøs tilværelse i Al-Arabi til Superliga-fodbold i Lyngby?
– Jeg kender Freyr fra vores fælles tid i Qatar, hvor han var assistent under en anden islænding, Heimir Hallgrímsson. Jeg arbejdede sammen med Freyr i et år der, og da han tog videre, så holdt vi kontakten. I sidste sæson ønskede han, at jeg skulle komme, men der var jeg stadig på kontrakt i Qatar, siger Marc Muniesa til Tipsbladet.
– Da kontrakten udløb denne sommer, gik de efter mig, efter de havde solgt en anden forsvarsspiller, og så kunne de hente mig, fordi jeg var på en fri transfer. Jeg havde flere forskellige muligheder for at tage til blandt andet Spanien og Tyrkiet, men jeg kendte Freyr og hans mentalitet, og det er faktisk på grund af ham, at jeg nu er her.

Marc Muniesa i duel med Diego Costa (Foto: Getty Images).
I Lyngby spiller forsvarsspilleren dog fodbold på helt andre præmisser end de mange nuller på lønsedlen.
– Det handler slet ikke om lønnen. Jeg kunne formentlig spille i den næstbedste række i Spanien og tjene mere, men det er ikke det, som det handler om. Jeg kan lide udfordringer, og jeg ved, at Lyngby er en lidt mindre klub, som gerne vil vokse. Det vil jeg gerne hjælpe med at være en del af.
Marc Muniesa er faldet godt på plads i Danmark, selvom familien er blevet hjemme i Spanien. Holdkammeraterne har været gode til at tage imod ham, og de har særligt været meget nysgerrige på hans fortid i FC Barcelona.
– Messi, Xavi og Iniesta spørger de ind til. Jeg forklarer om deres evne i små rum og på bolden. De var i en anden liga og særligt Messi kunne du give bolde i små rum, og så vidste du, at du ville vinde. Så de vil gerne høre om dem.
– De vil gerne høre historierne, og jeg er altid glad for at dele ud af mine erfaringer. Jeg har spillet sammen med de bedste i den bedste æra af FC Barcelonas historie. Det er altid dejligt at dele ud af til dem.

Marc Muniesa i kamp om bolden med Bayer Leverkusens André Schürrle (Foto: Getty Images).
Og hvad er det så for nogle historier, som Marc Muniesa har om Lionel Messi?
– Han var faktisk sky i omklædningsrummet, og jeg kan ikke forklare hvorfor, men når han trådte ind på banen, så var han fuldstændig anderledes. Han er stille, men når spillere som Pique og Diego Milito jokede med ham, så blev han vred, og så blev han bare endnu mere ærgerrig. Han var et konkurrencepræget dyr. Nu er han 36 år og spiller på et andet niveau, men han scorer stadig masser af mål og går efter mesterskaber. Han er den bedste spiller for mig.
Marc Muniesa startede med at spille fodbold i FC Barcelona som 10-årig og fik debut på førsteholdet syv år senere under Pep Guardiola. Siden har han tilbragt mange år i Stoke og blevet udlejet til Girona, inden han drog til Al-Arabi i Qatar i 2019.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
‘Thomas Frank løber tør for tid’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
