Ronald Koeman var ikke den rigtige for FC Barcelona, som nu skal finde en ny træner, der kan samle de slebne og uslebne diamanter i truppen.
Sådan lyder analysen fra Luna Christofi, der i årevis har dækket spansk fodbold og i særdeleshed Barcelona tæt for TV3 Sport.
Hun var alt andet end overrasket, da den falmede storklub natten til torsdag præsenterede nyheden om Ronald Koemans fyring.
– Det var bare et spørgsmål om tid. Jeg troede, det var kommet efter nederlaget til Real Madrid i weekenden, men nederlaget til Rayo Vallecano onsdag var også en kærkommen lejlighed til at sætte et punktum, siger hun.
Klubpræsident Joan Laporta har da også haft et anstrengt forhold til Ronald Koeman, vurderer Luna Christofi, som mener, at hollænderen er mislykkedes med det allervigtigste i Barcelona, som er i dyb krise på og uden for banen.
– Det handler om at få veteraner og helt unge spillere til at fungere sammen. De unge skal forstå, at de har deres livs chance.
– Jeg tror ikke, Ronald Koeman passer ind i den konstellation. I den rolle kan jeg meget bedre se Xavi, siger Luna Christofi.
Og hun er faktisk ikke så meget i tvivl – klubikonet Xavi bliver præsenteret meget snart.
– Alle bulletiner går på, at det bliver offentliggjort i dag (torsdag, red.). Det er meget magtpåliggende at offentliggøre det så hurtigt som muligt, fordi tingene sejler. Jo længere tid der går, jo mere uro bliver der, siger Christofi.
Barcelona mistede i sommer Lionel Messi, som har været den altoverskyggende stjerne i mange år. Klubben er i økonomiske ruiner på grund af skyhøje lønninger og har en gæld på cirka ti milliarder.
– Det er en af de største kriser nogensinde i Barcelona. Det er ikke kun en spillemæssig krise. Alt sejler fuldstændig. Det er næsten en umenneskelig opgave, Laporta har fået, siger Christofi om præsidenten, der overtog embedet efter udskældte Josep Maria Bartomeu i maj i år.
Klubben ligger på niendepladsen i La Liga og må klamre sig til håbet om at komme videre i Champions League. Det er en stor nød, den kommende træner skal knække, og Christofi mener altså, at Xavi er i stand til det.
– Han har Barcelona-blod i årerne og kender klubben. Han kender veteranerne, fordi han har spillet med dem, og han kan spejle sig i de unge, fordi han selv har været en af dem.
– Han kommer ikke til at undervurdere eller fejlvurdere situationen, siger Luna Christofi.
Xavi blev opfostret på Barcelonas akademi, inden han ramte førsteholdet og spillede 767 kampe storklubben. Han skiftede til Al-Sadd i Qatar sidst i karrieren, og der har han også brugt de første år af sin trænerkarriere.
Hvis Barcelona skal have fat i ham, skal man indgå aftale med Qatar-klubben.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
INTERVIEW
