Barca vil have ny træner i en fart: Tingene sejler

Barcelona-kender Luna Christofi forventer, at klubikonet Xavi bliver ny træner i klubben efter Ronald Koeman.



Ronald Koeman var ikke den rigtige for FC Barcelona, som nu skal finde en ny træner, der kan samle de slebne og uslebne diamanter i truppen.

Sådan lyder analysen fra Luna Christofi, der i årevis har dækket spansk fodbold og i særdeleshed Barcelona tæt for TV3 Sport.

Hun var alt andet end overrasket, da den falmede storklub natten til torsdag præsenterede nyheden om Ronald Koemans fyring.

– Det var bare et spørgsmål om tid. Jeg troede, det var kommet efter nederlaget til Real Madrid i weekenden, men nederlaget til Rayo Vallecano onsdag var også en kærkommen lejlighed til at sætte et punktum, siger hun.

Klubpræsident Joan Laporta har da også haft et anstrengt forhold til Ronald Koeman, vurderer Luna Christofi, som mener, at hollænderen er mislykkedes med det allervigtigste i Barcelona, som er i dyb krise på og uden for banen.

– Det handler om at få veteraner og helt unge spillere til at fungere sammen. De unge skal forstå, at de har deres livs chance.

– Jeg tror ikke, Ronald Koeman passer ind i den konstellation. I den rolle kan jeg meget bedre se Xavi, siger Luna Christofi.

Og hun er faktisk ikke så meget i tvivl – klubikonet Xavi bliver præsenteret meget snart.

– Alle bulletiner går på, at det bliver offentliggjort i dag (torsdag, red.). Det er meget magtpåliggende at offentliggøre det så hurtigt som muligt, fordi tingene sejler. Jo længere tid der går, jo mere uro bliver der, siger Christofi.

Barcelona mistede i sommer Lionel Messi, som har været den altoverskyggende stjerne i mange år. Klubben er i økonomiske ruiner på grund af skyhøje lønninger og har en gæld på cirka ti milliarder.

– Det er en af de største kriser nogensinde i Barcelona. Det er ikke kun en spillemæssig krise. Alt sejler fuldstændig. Det er næsten en umenneskelig opgave, Laporta har fået, siger Christofi om præsidenten, der overtog embedet efter udskældte Josep Maria Bartomeu i maj i år.

Klubben ligger på niendepladsen i La Liga og må klamre sig til håbet om at komme videre i Champions League. Det er en stor nød, den kommende træner skal knække, og Christofi mener altså, at Xavi er i stand til det.

– Han har Barcelona-blod i årerne og kender klubben. Han kender veteranerne, fordi han har spillet med dem, og han kan spejle sig i de unge, fordi han selv har været en af dem.

– Han kommer ikke til at undervurdere eller fejlvurdere situationen, siger Luna Christofi.

Xavi blev opfostret på Barcelonas akademi, inden han ramte førsteholdet og spillede 767 kampe storklubben. Han skiftede til Al-Sadd i Qatar sidst i karrieren, og der har han også brugt de første år af sin trænerkarriere.

Hvis Barcelona skal have fat i ham, skal man indgå aftale med Qatar-klubben.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

FC Midtjylland – AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting: Good on paper – shit on grass

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Ivan Toney klar på choktransfer

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Her spiller Lasse Schöne i dag

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Fyrer landstræner to måneder før VM

Ringet op af Brøndby-træner

‘Det drømmer alle om’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Manchester United sætter Chelsea på plads

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC