Ronald Koeman var ikke den rigtige for FC Barcelona, som nu skal finde en ny træner, der kan samle de slebne og uslebne diamanter i truppen.
Sådan lyder analysen fra Luna Christofi, der i årevis har dækket spansk fodbold og i særdeleshed Barcelona tæt for TV3 Sport.
Hun var alt andet end overrasket, da den falmede storklub natten til torsdag præsenterede nyheden om Ronald Koemans fyring.
– Det var bare et spørgsmål om tid. Jeg troede, det var kommet efter nederlaget til Real Madrid i weekenden, men nederlaget til Rayo Vallecano onsdag var også en kærkommen lejlighed til at sætte et punktum, siger hun.
Klubpræsident Joan Laporta har da også haft et anstrengt forhold til Ronald Koeman, vurderer Luna Christofi, som mener, at hollænderen er mislykkedes med det allervigtigste i Barcelona, som er i dyb krise på og uden for banen.
– Det handler om at få veteraner og helt unge spillere til at fungere sammen. De unge skal forstå, at de har deres livs chance.
– Jeg tror ikke, Ronald Koeman passer ind i den konstellation. I den rolle kan jeg meget bedre se Xavi, siger Luna Christofi.
Og hun er faktisk ikke så meget i tvivl – klubikonet Xavi bliver præsenteret meget snart.
– Alle bulletiner går på, at det bliver offentliggjort i dag (torsdag, red.). Det er meget magtpåliggende at offentliggøre det så hurtigt som muligt, fordi tingene sejler. Jo længere tid der går, jo mere uro bliver der, siger Christofi.
Barcelona mistede i sommer Lionel Messi, som har været den altoverskyggende stjerne i mange år. Klubben er i økonomiske ruiner på grund af skyhøje lønninger og har en gæld på cirka ti milliarder.
– Det er en af de største kriser nogensinde i Barcelona. Det er ikke kun en spillemæssig krise. Alt sejler fuldstændig. Det er næsten en umenneskelig opgave, Laporta har fået, siger Christofi om præsidenten, der overtog embedet efter udskældte Josep Maria Bartomeu i maj i år.
Klubben ligger på niendepladsen i La Liga og må klamre sig til håbet om at komme videre i Champions League. Det er en stor nød, den kommende træner skal knække, og Christofi mener altså, at Xavi er i stand til det.
– Han har Barcelona-blod i årerne og kender klubben. Han kender veteranerne, fordi han har spillet med dem, og han kan spejle sig i de unge, fordi han selv har været en af dem.
– Han kommer ikke til at undervurdere eller fejlvurdere situationen, siger Luna Christofi.
Xavi blev opfostret på Barcelonas akademi, inden han ramte førsteholdet og spillede 767 kampe storklubben. Han skiftede til Al-Sadd i Qatar sidst i karrieren, og der har han også brugt de første år af sin trænerkarriere.
Hvis Barcelona skal have fat i ham, skal man indgå aftale med Qatar-klubben.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
