Har lært fra Capellas og Sørensen: Har ambitioner

Steffen Højer ser det som en fed udfordring at være U21-landstræner, og det er mere end rigeligt lige nu.



Posten som dansk U21-landstræner er ofte et springbræt til et job som cheftræner i en af de større danske fodboldklubber.

I de seneste ti år har U21-trænerne Morten Wieghorst, Niels Frederiksen, Jess Thorup, Albert Capellas og Jesper Sørensen efterfølgende scoret større cheftrænerjob i dansk klubfodbold.

Steffen Højer blev i januar forfremmet fra assistent til U21-landstræner, efter at Jesper Sørensen blev hyret som cheftræner i Brøndby.

Lige nu har Steffen Højer blikket stift rettet på de kommende testkampe mod Ukraine og Schweiz fredag og tirsdag. Men på længere sigt vil han også gerne have et stort klubtrænerjob.

– Selvfølgelig har jeg trænerambitioner. Det har man, når man bruger så meget tid på det her job, som jeg har gjort i efterhånden mange år. Men lige nu er det her en sindssyg fed udfordring, siger Steffen Højer.

Han nåede i sine første par år som U21-assistent at arbejde under Capellas, der siden blev akademichef i FC Barcelona og derefter cheftræner i FC Midtjylland.

Steffen Højer, der tidligere har været cheftræner i Viborg, tager dog ikke for givet, at han går i fodsporene på sine forgængere på U21-holdet.

– Det vil jeg ikke turde planlægge på nogen måde. Jeg var halvandet år med Jesper Sørensen og to år med Albert Capellas, så det har været de to, jeg har arbejdet med.

– Det har været spændende og også sjovt at se, hvordan de arbejdede, og hvor dygtige de var, siger Steffen Højer.

Han forsøgte at suge til sig af viden og erfaring som assistent og føler sig godt rustet til jobbet som U21-træner.

– Med den baggrund jeg har, hvor jeg har fulgt holdet og været en del af det i tre og et halvt år, gør, at det er forholdsvist nemt for mig at gå ind og styre holdet.

– Jeg kender holdet bag holdet, og jeg er meget klar på, hvad jeg gerne vil med holdet. Jeg kender principperne og vilkårene inden for DBU.

– Det vigtigste for det her fodboldhold, er, at vi laver vejen nem for dem, der kommer op på A-landsholdet, siger Steffen Højer.

Wieghorst blev assistent i Swansea og derefter cheftræner i AGF og AaB efter U21-landstrænerjobbet. Thorup nåede forbi både FCM, Gent, Genk og FC København, mens Niels Frederiksen blev cheftræner i Brøndby.

/ritzau/





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Gil Vicente tryner Tondela

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Storroser dansk super-talent

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC København med overtidssejr over Randers

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Tottenham under stregen

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Silkeborg-comeback giver håb

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Bayern slår rekord i ny storsejr

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Brøndby IF – FC Midtjylland

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

‘Det former ens karakter’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden