IKAST (Tipsbladet): Der er masser af spillere at vælge imellem for Thomas Thomasberg, når flere af de skadede og småskadede folk i truppen i de kommende uger igen kommer i betragtning til spilletid.
Og det bliver der sandsynligvis brug for i en sæson, hvor FC Midtjylland får travlt.
Om små to uger sæson-debuterer FC Midtjylland i Europa League, og det bliver i et helt nyt format, hvor man møder otte forskellige hold i fire kampe på udebane og fire hjemme med Hoffenheim som første gæst i Herning onsdag 25. september.
Og det er ikke den eneste nyhed i de europæiske turneringer, at puljespillene med kampe ude og hjemme mod tre modstandere er droppet.
For i Europa League såvel som i Champions League spilles de to sidste kampe i ligaspillet i slutningen af januar.
Kampe i slut-januar er ikke nogen nyhed i store fodboldlande som England, Frankrig, Tyskland og de fleste andre ligaer syd for den danske, men for danske klubhold og i denne sæson FC Midtjylland er det helt nyt.
De danske hold har sædvanligvis en lang opstart med ligakampe i midten af eller tredje uge i februar og en træningslejr i begyndelsen af februar efter transfervinduet.
Men når FC Midtjylland skal spille afgørende Europa-kampe den 23. januar mod Ludogorets og 30. januar mod Fenerbahce, nytter det ikke noget at følge de normale opstartsprogrammer og stille til Europa League-opgør med blytunge vinter-ben.
– Vi møder ind 3. januar, og det er ikke fordi, spillerne normalt havde haft fri ret meget længere end det. Men selvfølgelig bliver opstarten anderledes, fordi vi spiller en meget betydende kamp allerede 20 dage senere. Det har vi lagt en plan for, og opbygningen bliver kørt anderledes sammenlignet med, når vi har fem-seks ugers opstart, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Det ser ikke nemt ud, men det er heller ikke umuligt. Jeg har lidt svært ved at overskue, hvad de andres programmer betyder. For hvem er det vi konkurrerer med? Det er jo egentlig alle hold. Jeg synes, vi ligger sådan, at vi godt kan snige os med fra omkring en 20. plads. Hvis vi får otte-ni point, bør det være nok til at komme videre, siger FCM-cheftræneren.
– Jeg mener, at ligegyldigt hvem der kommer til Herning, har vi en chance for at få et resultat. Så har vi de tre modstandere, vi må formode, at vi har bedst chancer mod, på udebane. Og så er kampen ude mod FC Porto svær. Vi vil gerne videre fra ligaspillet, selv om vi godt ved, at udekampe i Europa ikke er verdens letteste job, siger Thomas Thomasberg.
Hollandske og tyske hold, der efter julepausen ofte ikke har spillet før omkring det tidspunkt, hvor Europa League og Champions League begynder igen i den sidste uge i januar, har tit været på træningslejre i varmere lande få dage efter nytår for at stå skarpt til deres ligapremierer i januar.
De otte runder lange ligaspil i Champions League og Europa League kunne have været spillet færdige til december, men UEFA har valgt, at de to turneringer og Conference League hver skal have en midtuge, hvor de har scenen alene uden kampe i de to øvrige turneringer, hvilket altså skubber runde 7 og 8 i ligaspillet i CL og EL ind i januar.
Conference League, hvor FC København spiller, bliver på seks runder i ligaspillet og er derfor færdigspillet om aftenen 19. december.
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU