Nyt UEFA-system rammer FC Midtjylland

FC Midtjyllands sæson bliver noget anderledes, nu hvor man skal spille Europa League i en ny struktur.



IKAST (Tipsbladet): Der er masser af spillere at vælge imellem for Thomas Thomasberg, når flere af de skadede og småskadede folk i truppen i de kommende uger igen kommer i betragtning til spilletid.

Og det bliver der sandsynligvis brug for i en sæson, hvor FC Midtjylland får travlt.

Om små to uger sæson-debuterer FC Midtjylland i Europa League, og det bliver i et helt nyt format, hvor man møder otte forskellige hold i fire kampe på udebane og fire hjemme med Hoffenheim som første gæst i Herning onsdag 25. september.

Og det er ikke den eneste nyhed i de europæiske turneringer, at puljespillene med kampe ude og hjemme mod tre modstandere er droppet.

For i Europa League såvel som i Champions League spilles de to sidste kampe i ligaspillet i slutningen af januar.

Kampe i slut-januar er ikke nogen nyhed i store fodboldlande som England, Frankrig, Tyskland og de fleste andre ligaer syd for den danske, men for danske klubhold og i denne sæson FC Midtjylland er det helt nyt.

De danske hold har sædvanligvis en lang opstart med ligakampe i midten af eller tredje uge i februar og en træningslejr i begyndelsen af februar efter transfervinduet.

Men når FC Midtjylland skal spille afgørende Europa-kampe den 23. januar mod Ludogorets og 30. januar mod Fenerbahce, nytter det ikke noget at følge de normale opstartsprogrammer og stille til Europa League-opgør med blytunge vinter-ben.

– Vi møder ind 3. januar, og det er ikke fordi, spillerne normalt havde haft fri ret meget længere end det. Men selvfølgelig bliver opstarten anderledes, fordi vi spiller en meget betydende kamp allerede 20 dage senere. Det har vi lagt en plan for, og opbygningen bliver kørt anderledes sammenlignet med, når vi har fem-seks ugers opstart, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

273288

Foto: Alamy

– Det ser ikke nemt ud, men det er heller ikke umuligt. Jeg har lidt svært ved at overskue, hvad de andres programmer betyder. For hvem er det vi konkurrerer med? Det er jo egentlig alle hold. Jeg synes, vi ligger sådan, at vi godt kan snige os med fra omkring en 20. plads. Hvis vi får otte-ni point, bør det være nok til at komme videre, siger FCM-cheftræneren.

– Jeg mener, at ligegyldigt hvem der kommer til Herning, har vi en chance for at få et resultat. Så har vi de tre modstandere, vi må formode, at vi har bedst chancer mod, på udebane. Og så er kampen ude mod FC Porto svær. Vi vil gerne videre fra ligaspillet, selv om vi godt ved, at udekampe i Europa ikke er verdens letteste job, siger Thomas Thomasberg.

Hollandske og tyske hold, der efter julepausen ofte ikke har spillet før omkring det tidspunkt, hvor Europa League og Champions League begynder igen i den sidste uge i januar, har tit været på træningslejre i varmere lande få dage efter nytår for at stå skarpt til deres ligapremierer i januar.

De otte runder lange ligaspil i Champions League og Europa League kunne have været spillet færdige til december, men UEFA har valgt, at de to turneringer og Conference League hver skal have en midtuge, hvor de har scenen alene uden kampe i de to øvrige turneringer, hvilket altså skubber runde 7 og 8 i ligaspillet i CL og EL ind i januar.

Conference League, hvor FC København spiller, bliver på seks runder i ligaspillet og er derfor færdigspillet om aftenen 19. december.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Bayern tromler sig videre

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Mexico kommer med markant melding om VM

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Deler nyt om fremtiden

Jonas Schwartz lander nyt job

Optakt: Newcastle – Manchester City

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

Hjulmand vinder i Hamborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

Mourinho tog røven på Zeca

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg