Vejle Boldklubs nye træner hedder Mihai Teja. Et for danske fodboldfans fuldstændig ubeskrevet blad.
Så hvem er han?
Tipsbladet har spurgt den rumænske sportsjournalist Emmanuel Rosu, og han kan berette, at Vejle Boldklubs nye cheftræner er ganske velanset i hjemlandet.
– Han er en klog fyr, der kan lide at studere og er åben og sympatisk. Han kan godt lide offensiv fodbold og på et tidspunkt blev han betragtet som et enormt trænerhåb for Rumænien.
– Han arbejdede for de to største klubber i landet, FCSB og Dinamo, hvor han dog ikke efterlod noget stort aftryk. Men det fortæller, at der er noget i ham, siger Emmanuel Rosu og tilføjer dog, at træneren har et stort problem:
– Han har et godt ry, han har arbejdet for mange klubber og har også gjort et godt stykke arbejde. Men i sine seneste jobs stod han på en eller anden måde over for det samme problem: Han har altid en positiv indflydelse, når han slutter sig til, men når det begynder at gå dårligt, går det meget dårligt.
– Han forlod sine sidste klubber efter en række af nederlag.
Og det viser tallene da også. Hans sidste tid i FC Botosani sluttede med fire kampe uden sejr, hans sidste tid i Gaz Metan bød på seks nederlag og en uafgjort, og hans sidste tid i FC Voluntari bød på to point i seks kampe. De tre klubber har været Mihai Tejas seneste job.
Artiklen fortsætter efter billedet...
Mihai Teja har desuden ikke haft et job, siden han forlod FC Botosani den 10. november 2022 – altså næsten to år siden. Hvordan kan det være, når manden for ikke så lang tid siden blev betragtet som et af landets store trænerhåb?
– Jeg gætter på, at han på en eller anden måde løb tør for muligheder, da han har været mange steder, og han befandt sig på en eller anden måde uden for cirklen.
– Han var i betragtning til mange ledige stillinger, men ikke som førstevalg, så han blev aldrig ansat, siger Emmanuel Rosu, der på samme tid både er og ikke er overrasket over, at Mihai Teja nu er i Vejle:
– Ved første øjekast, ja, det er virkelig overraskende. Men hvis man ser på, hvordan det står til for Vejle og på deres rumænske forbindelse, er det alligevel ikke så overraskende.
Her henviser han selvsagt til, at Vejle Boldklub har en rumænsk sportsdirektør i Marius Nicolae og tidligere har haft held med en rumænsk cheftræner i form af Constantin Galca.
Mihai Teja, 46 år, har en fortid som cheftræner i seks forskellige rumænske klubber og debuterer som Vejle-træner søndag mod FC København. Hvis det lykkes VB at få point mod "løverne", vil det være deres første point i denne sæson.
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED