Vejle Boldklubs nye træner hedder Mihai Teja. Et for danske fodboldfans fuldstændig ubeskrevet blad.
Så hvem er han?
Tipsbladet har spurgt den rumænske sportsjournalist Emmanuel Rosu, og han kan berette, at Vejle Boldklubs nye cheftræner er ganske velanset i hjemlandet.
– Han er en klog fyr, der kan lide at studere og er åben og sympatisk. Han kan godt lide offensiv fodbold og på et tidspunkt blev han betragtet som et enormt trænerhåb for Rumænien.
– Han arbejdede for de to største klubber i landet, FCSB og Dinamo, hvor han dog ikke efterlod noget stort aftryk. Men det fortæller, at der er noget i ham, siger Emmanuel Rosu og tilføjer dog, at træneren har et stort problem:
– Han har et godt ry, han har arbejdet for mange klubber og har også gjort et godt stykke arbejde. Men i sine seneste jobs stod han på en eller anden måde over for det samme problem: Han har altid en positiv indflydelse, når han slutter sig til, men når det begynder at gå dårligt, går det meget dårligt.
– Han forlod sine sidste klubber efter en række af nederlag.
Og det viser tallene da også. Hans sidste tid i FC Botosani sluttede med fire kampe uden sejr, hans sidste tid i Gaz Metan bød på seks nederlag og en uafgjort, og hans sidste tid i FC Voluntari bød på to point i seks kampe. De tre klubber har været Mihai Tejas seneste job.
Artiklen fortsætter efter billedet...
Mihai Teja har desuden ikke haft et job, siden han forlod FC Botosani den 10. november 2022 – altså næsten to år siden. Hvordan kan det være, når manden for ikke så lang tid siden blev betragtet som et af landets store trænerhåb?
– Jeg gætter på, at han på en eller anden måde løb tør for muligheder, da han har været mange steder, og han befandt sig på en eller anden måde uden for cirklen.
– Han var i betragtning til mange ledige stillinger, men ikke som førstevalg, så han blev aldrig ansat, siger Emmanuel Rosu, der på samme tid både er og ikke er overrasket over, at Mihai Teja nu er i Vejle:
– Ved første øjekast, ja, det er virkelig overraskende. Men hvis man ser på, hvordan det står til for Vejle og på deres rumænske forbindelse, er det alligevel ikke så overraskende.
Her henviser han selvsagt til, at Vejle Boldklub har en rumænsk sportsdirektør i Marius Nicolae og tidligere har haft held med en rumænsk cheftræner i form af Constantin Galca.
Mihai Teja, 46 år, har en fortid som cheftræner i seks forskellige rumænske klubber og debuterer som Vejle-træner søndag mod FC København. Hvis det lykkes VB at få point mod "løverne", vil det være deres første point i denne sæson.
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
INTERVIEW
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
MEDIE
I spil til stort job
– Det er lidt kaotisk
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’