– Vejles nye træner er klog, men har stort problem

Vejle Boldklub har hyret Mihai Teja som ny cheftræner - men hvem er han?



Vejle Boldklubs nye træner hedder Mihai Teja. Et for danske fodboldfans fuldstændig ubeskrevet blad.

Så hvem er han?

Tipsbladet har spurgt den rumænske sportsjournalist Emmanuel Rosu, og han kan berette, at Vejle Boldklubs nye cheftræner er ganske velanset i hjemlandet.

– Han er en klog fyr, der kan lide at studere og er åben og sympatisk. Han kan godt lide offensiv fodbold og på et tidspunkt blev han betragtet som et enormt trænerhåb for Rumænien.

– Han arbejdede for de to største klubber i landet, FCSB og Dinamo, hvor han dog ikke efterlod noget stort aftryk. Men det fortæller, at der er noget i ham, siger Emmanuel Rosu og tilføjer dog, at træneren har et stort problem:

– Han har et godt ry, han har arbejdet for mange klubber og har også gjort et godt stykke arbejde. Men i sine seneste jobs stod han på en eller anden måde over for det samme problem: Han har altid en positiv indflydelse, når han slutter sig til, men når det begynder at gå dårligt, går det meget dårligt.

– Han forlod sine sidste klubber efter en række af nederlag.

Og det viser tallene da også. Hans sidste tid i FC Botosani sluttede med fire kampe uden sejr, hans sidste tid i Gaz Metan bød på seks nederlag og en uafgjort, og hans sidste tid i FC Voluntari bød på to point i seks kampe. De tre klubber har været Mihai Tejas seneste job.

Artiklen fortsætter efter billedet...

Foto: Vejle Boldklub

Mihai Teja har desuden ikke haft et job, siden han forlod FC Botosani den 10. november 2022 – altså næsten to år siden. Hvordan kan det være, når manden for ikke så lang tid siden blev betragtet som et af landets store trænerhåb?

– Jeg gætter på, at han på en eller anden måde løb tør for muligheder, da han har været mange steder, og han befandt sig på en eller anden måde uden for cirklen.

– Han var i betragtning til mange ledige stillinger, men ikke som førstevalg, så han blev aldrig ansat, siger Emmanuel Rosu, der på samme tid både er og ikke er overrasket over, at Mihai Teja nu er i Vejle: 

– Ved første øjekast, ja, det er virkelig overraskende. Men hvis man ser på, hvordan det står til for Vejle og på deres rumænske forbindelse, er det alligevel ikke så overraskende.

Her henviser han selvsagt til, at Vejle Boldklub har en rumænsk sportsdirektør i Marius Nicolae og tidligere har haft held med en rumænsk cheftræner i form af Constantin Galca.

Mihai Teja, 46 år, har en fortid som cheftræner i seks forskellige rumænske klubber og debuterer som Vejle-træner søndag mod FC København. Hvis det lykkes VB at få point mod "løverne", vil det være deres første point i denne sæson. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er VM-turneringens hold

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning