Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på FC Nordsjælland, der ikke længere flyver under radaren med den egyptiske milliardær-familie Mansour som ejer.

FC Nordsjælland
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 48 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 45 millioner kroner
Trend: Med familien Mansour som ejer skruer FC Nordsjælland og Right To Dream op på alle parametre.
Sportsdirektør: Jan Laursen
Forbrug på ungdomsarbejdet: Helt i top i Superligaen.
FC København har måske isoleret set flere penge til rådighed til det danske arbejde, men da det er svært at adskille FCN’s arbejde i Danmark fra Right To Dreams arbejde i Ghana, det øvrige Vestafrika og nu også i Egypten (og snart i USA), giver det kun mening at liste FC Nordsjælland som nogle af de økonomisk stærkeste på ungdomsområdet i Danmark.
Hvor er de på vej hen: FC Nordsjælland, Right To Dream og Mansour-familien lader ikke til at ville være løn- eller transferførende hverken nu eller næste år, men over tid giver det mening, at man vokser sig større og stærkere end den allerede attraktive plads, man befinder sig på i dansk fodbold lige nu. Vi, ikke mindst her på Tipsbladet, har måske undervurderet i de seneste år og transfervinduer, hvor stærk en aktør FC Nordsjælland er på voksen-niveau men også via den massive ungdomssatsning.
Forventet budget i næste sæson: 50-55 millioner kroner
Vi tror, udvidelsen af budgetterne fortsætter støt og roligt, uden at man i kvantitet går med i det hundeslagsmål, FC København, FC Midtjylland og Brøndby befinder sig i.
Analyse
FC Nordsjælland skal have megen medvind på kunstgræsset og ude i landet i de næste to måneder, hvis man skal ende som dansk mester, den favoritværdighed må helt klart tilhøre FC København.

FCN vil naturligvis gerne vinde fodboldkampe og række ud efter mesterskabet, alt andet ville være skørt. Men man arbejder også så kompromisløst og strategisk, at trænerskiftet fra Flemming Pedersen til Johannes Hoff Thorup fandt sted her i januar, selvom det letteste havde været at vente til sommer.
FCN og Right To Dream tror fuldt og fast på modellen, hvor man fortsat har et af Europas yngste hold på topniveau, og ud over ghanesere og ivorianere vil der om nogle år begynde at følge egyptere og nok også amerikanere til Farum og Hillerød.
Til at supplere de unge talenter rækker FC Nordsjælland nu ud efter stadigt dyrere erfarne spillere og absolutte toptalenter fra resten af Europa, og uanset udfaldet af de sidste 10 runder af denne Superliga-sæson vil FCN og Right To Dream på et overordnet, strategisk niveau forfølge planen, selvom et overraskende DM naturligvis kan kaste en ekstra profil af sig til det tætte kampprogram, et eventuelt europæisk gruppespil ville betyde.
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Går langt ned i løn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
NYHEDER