Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på FC Nordsjælland, der ikke længere flyver under radaren med den egyptiske milliardær-familie Mansour som ejer.

FC Nordsjælland
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 48 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 45 millioner kroner
Trend: Med familien Mansour som ejer skruer FC Nordsjælland og Right To Dream op på alle parametre.
Sportsdirektør: Jan Laursen
Forbrug på ungdomsarbejdet: Helt i top i Superligaen.
FC København har måske isoleret set flere penge til rådighed til det danske arbejde, men da det er svært at adskille FCN’s arbejde i Danmark fra Right To Dreams arbejde i Ghana, det øvrige Vestafrika og nu også i Egypten (og snart i USA), giver det kun mening at liste FC Nordsjælland som nogle af de økonomisk stærkeste på ungdomsområdet i Danmark.
Hvor er de på vej hen: FC Nordsjælland, Right To Dream og Mansour-familien lader ikke til at ville være løn- eller transferførende hverken nu eller næste år, men over tid giver det mening, at man vokser sig større og stærkere end den allerede attraktive plads, man befinder sig på i dansk fodbold lige nu. Vi, ikke mindst her på Tipsbladet, har måske undervurderet i de seneste år og transfervinduer, hvor stærk en aktør FC Nordsjælland er på voksen-niveau men også via den massive ungdomssatsning.
Forventet budget i næste sæson: 50-55 millioner kroner
Vi tror, udvidelsen af budgetterne fortsætter støt og roligt, uden at man i kvantitet går med i det hundeslagsmål, FC København, FC Midtjylland og Brøndby befinder sig i.
Analyse
FC Nordsjælland skal have megen medvind på kunstgræsset og ude i landet i de næste to måneder, hvis man skal ende som dansk mester, den favoritværdighed må helt klart tilhøre FC København.

FCN vil naturligvis gerne vinde fodboldkampe og række ud efter mesterskabet, alt andet ville være skørt. Men man arbejder også så kompromisløst og strategisk, at trænerskiftet fra Flemming Pedersen til Johannes Hoff Thorup fandt sted her i januar, selvom det letteste havde været at vente til sommer.
FCN og Right To Dream tror fuldt og fast på modellen, hvor man fortsat har et af Europas yngste hold på topniveau, og ud over ghanesere og ivorianere vil der om nogle år begynde at følge egyptere og nok også amerikanere til Farum og Hillerød.
Til at supplere de unge talenter rækker FC Nordsjælland nu ud efter stadigt dyrere erfarne spillere og absolutte toptalenter fra resten af Europa, og uanset udfaldet af de sidste 10 runder af denne Superliga-sæson vil FCN og Right To Dream på et overordnet, strategisk niveau forfølge planen, selvom et overraskende DM naturligvis kan kaste en ekstra profil af sig til det tætte kampprogram, et eventuelt europæisk gruppespil ville betyde.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Irak – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED