Nye offensivprofiler i Randers straffer Viborg

Florian Danho, Norman Campbell og Mohamed Toure scorede deres første superligamål i 3-1-sejren over Viborg.



Randers FC viste søndag, at holdet kan blive en yderst ubehagelig modstander for hold med høje bagkæder, der ikke er helt afstemte.

Tre af holdets sommertilgange i offensiven lynede således efter omstillinger i en 3-1-sejr over Viborg FF på hjemmebane.

Florian Danho og Norman Campbell var på pletten i første halvleg, inden indskiftede Mohamed Toure scorede til slutresultatet i anden halvleg.

Med sejren topper Randers foreløbigt Superligaen med maksimum seks point. Viborg har et point efter sine to første kampe.

Efter en jævn og lige indledning tog Viborg kontrol med bolden og kampen, og det passede tydeligvis Randers ganske fint.

Kronjydernes trup har i løbet af sommeren fået tilgang af nye, hurtige folk i offensiven, og de blev sat fremragende i scene i kontraspillet et par gange i første halvleg.

Med norske Simen Nordli som arkitekt blev angriberen Florian Danho efter knap en halv time sendt af sted på kanten af offside i højre side, og efter et par træk ind i banen lynede franskmanden til 1-0 fra en halvspids vinkel.

Viborg-anfører Jeppe Grønning udlignede til 1-1 efter en hjørnesparkskombination fem minutter før pausen, men gæsterne blottede sig kort efter igen defensivt.

Nordli slog bolden dybt til den jamaicanske raket Norman Campbell, der afsluttede resolut og som Danho scorede sit første mål i ligaen i en situation, hvor Viborg-keeper Lucas Lund ikke så alt for overbevisende ud.

Efter en rodet indledning på anden halvleg pressede viborgenserne på efter et par offensive indskiftninger, og den store angriber Anosike Ementa kom meget tæt på en udligning, men stolpen reddede hjemmeholdet.

I stedet blev det 3-1 efter 75 minutter, da indskiftede Tammy Bany sendte bolden dybt til australske Mohamed Toure, som bidrog til festen med en kølig afslutning i duel med Lucas Lund.

Randers er om en uge på besøg hos FC København. Viborg gæster Silkeborg.

/ritzau/





Mareridt for FC Augsburg


Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Gigantisk nedslagtning

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afviser utroligt tilbud

Arsenal ansætter dansk toptræner

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Går langt ned i løn

Andreas Christensen skriver snart under

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale