Randers FC viste søndag, at holdet kan blive en yderst ubehagelig modstander for hold med høje bagkæder, der ikke er helt afstemte.
Tre af holdets sommertilgange i offensiven lynede således efter omstillinger i en 3-1-sejr over Viborg FF på hjemmebane.
Florian Danho og Norman Campbell var på pletten i første halvleg, inden indskiftede Mohamed Toure scorede til slutresultatet i anden halvleg.
Med sejren topper Randers foreløbigt Superligaen med maksimum seks point. Viborg har et point efter sine to første kampe.
Efter en jævn og lige indledning tog Viborg kontrol med bolden og kampen, og det passede tydeligvis Randers ganske fint.
Kronjydernes trup har i løbet af sommeren fået tilgang af nye, hurtige folk i offensiven, og de blev sat fremragende i scene i kontraspillet et par gange i første halvleg.
Med norske Simen Nordli som arkitekt blev angriberen Florian Danho efter knap en halv time sendt af sted på kanten af offside i højre side, og efter et par træk ind i banen lynede franskmanden til 1-0 fra en halvspids vinkel.
Viborg-anfører Jeppe Grønning udlignede til 1-1 efter en hjørnesparkskombination fem minutter før pausen, men gæsterne blottede sig kort efter igen defensivt.
Nordli slog bolden dybt til den jamaicanske raket Norman Campbell, der afsluttede resolut og som Danho scorede sit første mål i ligaen i en situation, hvor Viborg-keeper Lucas Lund ikke så alt for overbevisende ud.
Efter en rodet indledning på anden halvleg pressede viborgenserne på efter et par offensive indskiftninger, og den store angriber Anosike Ementa kom meget tæt på en udligning, men stolpen reddede hjemmeholdet.
I stedet blev det 3-1 efter 75 minutter, da indskiftede Tammy Bany sendte bolden dybt til australske Mohamed Toure, som bidrog til festen med en kølig afslutning i duel med Lucas Lund.
Randers er om en uge på besøg hos FC København. Viborg gæster Silkeborg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Rangerer AGF over Lech Poznan
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen