Nye regler skal forhindre uønskede klubejere i DK

Divisionsforeningen har lavet et nyt regelsæt for folk, der vil købe sig ind i danske fodboldklubber.



De seneste år har dansk fodbold været ramt af en række problemer i forbindelse med klubejere. Det har man senest set i blandt andet Fremad Amager og Jammerbugt FC, som begge har været truet af konkurs.

Mandag har Divisionsforeningen, som administrerer den professionelle fodbold i Danmark, vedtaget et nyt regelsæt. Det skal sikre, at kommende klubejere blandt andet har styr på økonomi og ikke er tidligere straffet.

Det meddeler Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.

Hvis en person, dansker eller udlænding, vil købe sig til “væsentlig indflydelse” i en dansk klub, kan klubben miste sin kontrakttilladelse, hvis køberen:

* er straffet for økonomisk kriminalitet såsom hvidvask eller skatteunddragelse,

* er i konkurskarantæne eller i øvrigt har væsentlig og omfattende konkurshistorik.

* har væsentlig indflydelse i et bettingselskab.

* er registreret som fodboldagent eller ejer en fodboldagentvirksomhed.

* er underlagt ultimativ kontrol af en nationalstat.

* har aktiviteter i lande placeret højt på diverse indekser for korruption, hvidvask eller terrorfinansiering.

Derudover kan en køber også diskvalificeres, hvis øvrige forhold giver “væsentlig risiko for fodboldens og turneringernes integritet eller omdømme”.

Ifølge formanden for Divisionsforeningen, Thomas Christensen, har det været et stort ønske for de danske klubber at få et regelsæt på området.

– I en verden med stadig hurtigere transaktioner, mere komplekse pengestrømme og flere internationale investeringer er det afgørende, at vi medvirker til at sikre kvaliteten i transaktionerne og turneringernes integritet.

– Det gør vi ikke mindst for at sikre det bedst mulige grundlag for nuværende ejere og fremtidige investeringer, siger Thomas Christensen i pressemeddelelsen.

Divisionsforeningen kan også kræve et møde med en potentiel ejer.

Hos Dansk Boldspil-Union (DBU) har en arbejdsgruppe siden foråret 2021 arbejdet med at kigge på, hvordan man kan sikre sunde ejerskaber i danske fodboldklubber.

Gruppen er mandag kommet med sin rapport indeholdende anbefalinger, som DBU’s bestyrelse nu vil kigge på.

– Når der investeres i danske klubber, skal det ske med ordentlighed og respekt for klubberne og deres arbejde, siger DBU-formand Jesper Møller til forbundets hjemmeside.

Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen, er samtidig næstformand i DBU.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Delaney afslører dialog

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen