Nye regler skal forhindre uønskede klubejere i DK

Divisionsforeningen har lavet et nyt regelsæt for folk, der vil købe sig ind i danske fodboldklubber.



De seneste år har dansk fodbold været ramt af en række problemer i forbindelse med klubejere. Det har man senest set i blandt andet Fremad Amager og Jammerbugt FC, som begge har været truet af konkurs.

Mandag har Divisionsforeningen, som administrerer den professionelle fodbold i Danmark, vedtaget et nyt regelsæt. Det skal sikre, at kommende klubejere blandt andet har styr på økonomi og ikke er tidligere straffet.

Det meddeler Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.

Hvis en person, dansker eller udlænding, vil købe sig til “væsentlig indflydelse” i en dansk klub, kan klubben miste sin kontrakttilladelse, hvis køberen:

* er straffet for økonomisk kriminalitet såsom hvidvask eller skatteunddragelse,

* er i konkurskarantæne eller i øvrigt har væsentlig og omfattende konkurshistorik.

* har væsentlig indflydelse i et bettingselskab.

* er registreret som fodboldagent eller ejer en fodboldagentvirksomhed.

* er underlagt ultimativ kontrol af en nationalstat.

* har aktiviteter i lande placeret højt på diverse indekser for korruption, hvidvask eller terrorfinansiering.

Derudover kan en køber også diskvalificeres, hvis øvrige forhold giver “væsentlig risiko for fodboldens og turneringernes integritet eller omdømme”.

Ifølge formanden for Divisionsforeningen, Thomas Christensen, har det været et stort ønske for de danske klubber at få et regelsæt på området.

– I en verden med stadig hurtigere transaktioner, mere komplekse pengestrømme og flere internationale investeringer er det afgørende, at vi medvirker til at sikre kvaliteten i transaktionerne og turneringernes integritet.

– Det gør vi ikke mindst for at sikre det bedst mulige grundlag for nuværende ejere og fremtidige investeringer, siger Thomas Christensen i pressemeddelelsen.

Divisionsforeningen kan også kræve et møde med en potentiel ejer.

Hos Dansk Boldspil-Union (DBU) har en arbejdsgruppe siden foråret 2021 arbejdet med at kigge på, hvordan man kan sikre sunde ejerskaber i danske fodboldklubber.

Gruppen er mandag kommet med sin rapport indeholdende anbefalinger, som DBU’s bestyrelse nu vil kigge på.

– Når der investeres i danske klubber, skal det ske med ordentlighed og respekt for klubberne og deres arbejde, siger DBU-formand Jesper Møller til forbundets hjemmeside.

Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen, er samtidig næstformand i DBU.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi