Nye regler skal forhindre uønskede klubejere i DK

Divisionsforeningen har lavet et nyt regelsæt for folk, der vil købe sig ind i danske fodboldklubber.



De seneste år har dansk fodbold været ramt af en række problemer i forbindelse med klubejere. Det har man senest set i blandt andet Fremad Amager og Jammerbugt FC, som begge har været truet af konkurs.

Mandag har Divisionsforeningen, som administrerer den professionelle fodbold i Danmark, vedtaget et nyt regelsæt. Det skal sikre, at kommende klubejere blandt andet har styr på økonomi og ikke er tidligere straffet.

Det meddeler Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.

Hvis en person, dansker eller udlænding, vil købe sig til “væsentlig indflydelse” i en dansk klub, kan klubben miste sin kontrakttilladelse, hvis køberen:

* er straffet for økonomisk kriminalitet såsom hvidvask eller skatteunddragelse,

* er i konkurskarantæne eller i øvrigt har væsentlig og omfattende konkurshistorik.

* har væsentlig indflydelse i et bettingselskab.

* er registreret som fodboldagent eller ejer en fodboldagentvirksomhed.

* er underlagt ultimativ kontrol af en nationalstat.

* har aktiviteter i lande placeret højt på diverse indekser for korruption, hvidvask eller terrorfinansiering.

Derudover kan en køber også diskvalificeres, hvis øvrige forhold giver “væsentlig risiko for fodboldens og turneringernes integritet eller omdømme”.

Ifølge formanden for Divisionsforeningen, Thomas Christensen, har det været et stort ønske for de danske klubber at få et regelsæt på området.

– I en verden med stadig hurtigere transaktioner, mere komplekse pengestrømme og flere internationale investeringer er det afgørende, at vi medvirker til at sikre kvaliteten i transaktionerne og turneringernes integritet.

– Det gør vi ikke mindst for at sikre det bedst mulige grundlag for nuværende ejere og fremtidige investeringer, siger Thomas Christensen i pressemeddelelsen.

Divisionsforeningen kan også kræve et møde med en potentiel ejer.

Hos Dansk Boldspil-Union (DBU) har en arbejdsgruppe siden foråret 2021 arbejdet med at kigge på, hvordan man kan sikre sunde ejerskaber i danske fodboldklubber.

Gruppen er mandag kommet med sin rapport indeholdende anbefalinger, som DBU’s bestyrelse nu vil kigge på.

– Når der investeres i danske klubber, skal det ske med ordentlighed og respekt for klubberne og deres arbejde, siger DBU-formand Jesper Møller til forbundets hjemmeside.

Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen, er samtidig næstformand i DBU.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland – AGF

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er