Nye spillere i FC København: Det tager tid

Jess Thorup understreger, at det tager tid at få opbygget relationerne, når der er kommet nye spillere til.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til Conference League, når de tager imod hviderussiske FC Torpedo-BelAZ Zhodino.

Her skal københavnerne ikke mindst forsøge at rejse sig, efter at de i weekenden smed point i Superligaen mod AaB. Det var ikke den ønskede sæsonstart for Jess Thorups mandskab, men cheftræneren understreger også over for FC Københavns hjemmeside, at det tager tid at integrere nye spillere.

– Vi har lagt AaB-kampen bag os, men som jeg sagde forleden, så var det ikke den premiere, vi havde ønsket os, så vi skal finde det niveau, som vi viste i slutningen af foråret i kampene mod AGF, Brøndby og Midtjylland.

– Det tager altid lidt tid at finde relationerne, når vi har nye spillere, og nogle der ikke spillede alle træningskampene, men de procent, som vi mangler, dem er jeg sikker på, at vi får ved at spille mange kampe, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:

– Det så vi også i foråret, og kampene falder også tæt i de næste uger, og vores mål er jo, at vi har europæiske torsdagskampe hele august og slutter af med at kvalificere os til gruppespillet.

Imod AaB fik David Khocholava, Kamil Grabara og Kevin Diks debut for københavnerne. 

De kan få mere spilletid torsdag, men Jess Thorup vil over for fck.dk ikke løfte sløret for, om der vil blive roteret en masse i startopstillingen. 

– Hvordan vi blander kortene i morgen, det må tiden vise, men vi har en bred og stærk trup, hvilket også er vores mål. Jeg vil dog ikke rotere fra kamp til kamp bare for at rotere. Og ligegyldigt om vi roterer eller ej, så er kvaliteten det vigtigste for mig, og der skal vi klart forbedre os fra den seneste kamp, siger Jess Thorup.

Efter torsdagens kamp skal FC København igen i aktion søndag, når de spiller på hjemmebane i Superligaen mod oprykkerne Silkeborg IF.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansker på blokken i ny storklub

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på Superliga-profil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi