FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til Conference League, når de tager imod hviderussiske FC Torpedo-BelAZ Zhodino.
Her skal københavnerne ikke mindst forsøge at rejse sig, efter at de i weekenden smed point i Superligaen mod AaB. Det var ikke den ønskede sæsonstart for Jess Thorups mandskab, men cheftræneren understreger også over for FC Københavns hjemmeside, at det tager tid at integrere nye spillere.
– Vi har lagt AaB-kampen bag os, men som jeg sagde forleden, så var det ikke den premiere, vi havde ønsket os, så vi skal finde det niveau, som vi viste i slutningen af foråret i kampene mod AGF, Brøndby og Midtjylland.
– Det tager altid lidt tid at finde relationerne, når vi har nye spillere, og nogle der ikke spillede alle træningskampene, men de procent, som vi mangler, dem er jeg sikker på, at vi får ved at spille mange kampe, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:
– Det så vi også i foråret, og kampene falder også tæt i de næste uger, og vores mål er jo, at vi har europæiske torsdagskampe hele august og slutter af med at kvalificere os til gruppespillet.
Imod AaB fik David Khocholava, Kamil Grabara og Kevin Diks debut for københavnerne.
De kan få mere spilletid torsdag, men Jess Thorup vil over for fck.dk ikke løfte sløret for, om der vil blive roteret en masse i startopstillingen.
– Hvordan vi blander kortene i morgen, det må tiden vise, men vi har en bred og stærk trup, hvilket også er vores mål. Jeg vil dog ikke rotere fra kamp til kamp bare for at rotere. Og ligegyldigt om vi roterer eller ej, så er kvaliteten det vigtigste for mig, og der skal vi klart forbedre os fra den seneste kamp, siger Jess Thorup.
Efter torsdagens kamp skal FC København igen i aktion søndag, når de spiller på hjemmebane i Superligaen mod oprykkerne Silkeborg IF.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Tunesien – Japan
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
