Nye spillere i FC København: Det tager tid

Jess Thorup understreger, at det tager tid at få opbygget relationerne, når der er kommet nye spillere til.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til Conference League, når de tager imod hviderussiske FC Torpedo-BelAZ Zhodino.

Her skal københavnerne ikke mindst forsøge at rejse sig, efter at de i weekenden smed point i Superligaen mod AaB. Det var ikke den ønskede sæsonstart for Jess Thorups mandskab, men cheftræneren understreger også over for FC Københavns hjemmeside, at det tager tid at integrere nye spillere.

– Vi har lagt AaB-kampen bag os, men som jeg sagde forleden, så var det ikke den premiere, vi havde ønsket os, så vi skal finde det niveau, som vi viste i slutningen af foråret i kampene mod AGF, Brøndby og Midtjylland.

– Det tager altid lidt tid at finde relationerne, når vi har nye spillere, og nogle der ikke spillede alle træningskampene, men de procent, som vi mangler, dem er jeg sikker på, at vi får ved at spille mange kampe, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:

– Det så vi også i foråret, og kampene falder også tæt i de næste uger, og vores mål er jo, at vi har europæiske torsdagskampe hele august og slutter af med at kvalificere os til gruppespillet.

Imod AaB fik David Khocholava, Kamil Grabara og Kevin Diks debut for københavnerne. 

De kan få mere spilletid torsdag, men Jess Thorup vil over for fck.dk ikke løfte sløret for, om der vil blive roteret en masse i startopstillingen. 

– Hvordan vi blander kortene i morgen, det må tiden vise, men vi har en bred og stærk trup, hvilket også er vores mål. Jeg vil dog ikke rotere fra kamp til kamp bare for at rotere. Og ligegyldigt om vi roterer eller ej, så er kvaliteten det vigtigste for mig, og der skal vi klart forbedre os fra den seneste kamp, siger Jess Thorup.

Efter torsdagens kamp skal FC København igen i aktion søndag, når de spiller på hjemmebane i Superligaen mod oprykkerne Silkeborg IF.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA