• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Nye tider: Bo Henriksen vil skrue på FCM-knapper

Foto: Getty Images

Der skal arbejdes på særlige områder i FC Midtjylland, mener klubbens nye cheftræner.

Af Oliver Okstrøm

Det skal være slut med at komme foran med 1-0 og så forsvare en føring hjem, hvis det står til den nye FC Midtjylland-cheftræner Bo Henriksen. Han har et klart billede af, hvordan det skal være at se midtjyderne fremover.

Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

- Vi skal vise, at vi vil fremad banen, og vi skal angribe og gøre alt, hvad vi kan for at score én mere, når vi har lavet en kasse. Vi skal ikke forsvare tingene hjem. Vi skal have en tro på, at vi er bedre end de andre og en tro på, at vi kan vinde - og vinde hver gang, siger han og fortsætter:

- Et eller andet sted der det dét udtryk, som altid har været her. Jeg har jo spillet rigtig mange kampe her og ikke vundet ret mange af dem. Kun én faktisk, lyder det fra Bo Henriksen.

Den nye FCM-træner har desuden allerede fået sig et overblik over, hvor han gerne vil have lavet noget om for spillerne.

- Vi må gerne skrue på nogle forskellige knapper. Vi må også godt skrue på nogle offensive ting, hvor vi skal være en lille smule dygtigere til at nedbryde, når de fleste Superliga-hold kommer til at stå rigtig lavt mod os. Det skal vi have udviklet på, fastslår Henriksen.

Endvidere peger han på, at han godt kan mærke, at han nu er kommet til en klub, som ikke bare gerne vil vinde, men også kan. Dertil ser han stort potentiale i de unge spillere, som lige har vundet U19-mesterkabet.

Tidligere har han været meget kendt for at råbe en del. Det skal de nok lige vænne sig til.

Første kamp for Bo Henriksen bliver træningskampen mod Malmö FF, som spilles 27. juni klokken 14. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020