Nyindkøb blev forsinket: Nu kritiserer FCK forbund

Luther Singh ankommer til Danmark i dag – næsten en uge forsinket. FC København mener ikke, at det sydafrikanske fodboldforbund har hjulpet spilleren godt nok.



Senere onsdag lander FCK-nyindkøbet Luther Singh efter planen i Kastrup – næsten en uge senere end tiltænkt. Det betyder blandt andet, at han ikke kommer med til morgendagens europæiske opgør, men i stedet bliver i København og træner.

FC København forklarer forsinkelsen med, at der var for få tomme sider i hans pas til stempler. Det gjorde klubben allerede det sydafrikanske fodboldforbund opmærksom på i begyndelsen af landskampspausen.

Singh skulle have udstedt nyt pas, og hans danske visum skulle overføres til det nye pas. FCK mener ikke, at det sydafrikanske forbund har gjort nok til at hjælpe spilleren med at få bragt dokumenterne i orden.

– Vi er skuffede over, at det sydafrikanske forbund i vores optik ikke har assisteret Luther i et stort nok omfang til at få ham tilbage til København inden for de FIFA-dikterede deadlines. Det har ligeledes været meget frustrerende for Luther selv.

– Vi tager en yderligere dialog med alle relevante parter, så lignende situationer ikke opstår igen, siger Daniel Rommedahl, Director of Football Operations and International Affairs, til fck.dk.

Den 24-årige kantspiller kom til FC København i august og nåede at få tre korte indhop inden landskampspausen. Til gengæld missede han helt søndagens udekamp i Randers, som FCK vandt 2-0.

Luther Singh fik desuden 73 minutter i Sydafrikas landskamp mod Zimbabwe, mens han var bortrejst.





LIVE

TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Argentinsk træner kræver forbedringer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

PSG meldes enig med Barca-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb