Nyindkøb blev forsinket: Nu kritiserer FCK forbund

Luther Singh ankommer til Danmark i dag – næsten en uge forsinket. FC København mener ikke, at det sydafrikanske fodboldforbund har hjulpet spilleren godt nok.



Senere onsdag lander FCK-nyindkøbet Luther Singh efter planen i Kastrup – næsten en uge senere end tiltænkt. Det betyder blandt andet, at han ikke kommer med til morgendagens europæiske opgør, men i stedet bliver i København og træner.

FC København forklarer forsinkelsen med, at der var for få tomme sider i hans pas til stempler. Det gjorde klubben allerede det sydafrikanske fodboldforbund opmærksom på i begyndelsen af landskampspausen.

Singh skulle have udstedt nyt pas, og hans danske visum skulle overføres til det nye pas. FCK mener ikke, at det sydafrikanske forbund har gjort nok til at hjælpe spilleren med at få bragt dokumenterne i orden.

– Vi er skuffede over, at det sydafrikanske forbund i vores optik ikke har assisteret Luther i et stort nok omfang til at få ham tilbage til København inden for de FIFA-dikterede deadlines. Det har ligeledes været meget frustrerende for Luther selv.

– Vi tager en yderligere dialog med alle relevante parter, så lignende situationer ikke opstår igen, siger Daniel Rommedahl, Director of Football Operations and International Affairs, til fck.dk.

Den 24-årige kantspiller kom til FC København i august og nåede at få tre korte indhop inden landskampspausen. Til gengæld missede han helt søndagens udekamp i Randers, som FCK vandt 2-0.

Luther Singh fik desuden 73 minutter i Sydafrikas landskamp mod Zimbabwe, mens han var bortrejst.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

En voldsom ulighed

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København