Nyt job til FCK-boss? Der er dialoger i gang

Allan Agerholm fortæller til Tipsbladet, at bruddet med Parken Sport & Entertainment er sket ganske udramatisk, og at han snart kan have et nyt job på plads.



Allan Agerholm skal prøve noget nyt. 

Humøret fejlede intet, da Tipsbladet onsdag, hvor Allan Agerholm ovenikøbet havde fødselsdag, fik fat i den nu tidligere formand i Parken Sport & Entertainment, der har valgt at trække sig. 

Den 59-årige erhvervsmand har dog ikke planer om at tage en lang pause væk fra arbejdslivet, for der kan allerede være et nyt job på vej, og det kan meget vel være noget inden for fodboldverden. 

Er det noget inden for fodboldverden, du skal nu?

– Jeg har et par dialoger i gang. Én ting er tættere på en den anden. Jeg vil ikke være afvisende over for at blive i fodboldverden.

Kunne du finde på at få et job i en anden klub? 

– Det er svært at svare på, men som udgangspunkt ja. 

– Men det hører også med til historien, at jeg har fulgt FCK som tilskuer siden 2004, men jeg vil ikke sige, at jeg er inkarneret fan. 

– Jeg har også været partner i Parken i 15 år, så jeg er altid kommet derinde, men uden at være totalt passioneret, men alligevel har hjertet banket der, fortæller Allan Agerholm til Tipsbladet. 

Skilles som gode venner
Bruddet med Parken og FC København er sket ganske udramatisk, og det skyldes faktisk bare, at den nu tidligere formand gerne vil prøve kræfter med noget nyt. 

– Jeg kan sætte en stor og tyk streg under, at det her ikke skyldes uenigheder. Det er en ansættelse og et job, og så rykker man videre til noget nyt, så det er ganske udramatisk. 

– Det er en velovervejet beslutning, som jeg har tænkt over i længere tid, og jeg har fødselsdag i dag, så jeg tænkte, det ville være fin timing. 

– Det hele er foregået i god ro og orden og efter gensidig forståelse, så der er ikke noget der, siger Allan Agerholm. 

Allan Agerholm vil gerne prøve kræfter med et job, der ikke er så ‘passiv’, som det er at være bestyrelsesformand. 

– Den her type roller er svær at forene med en operationel rolle. Jeg har et behov for at være mere operationel med fingrene nede i bolledejen. 

– Jeg har svært ved at have en passiv rolle, som et bestyrelsesmedlem, eller formand, skal have. Så det er for at sige god ‘governance’ for alle parter og for min egen skyld. 

– Jeg er ikke klar til at gå på bestyrelsespension i dag, selvom jeg runder 59 i dag, så er jeg fuld af krudt. 

– Tre år er også en passende periode, synes jeg, og ved at gøre det nu, så er der også god til at finde en ny inden generalforsamlingen, fortæller han. 

Holdt afstand til fodbolden
Det kan godt være svært ikke at lade sig rive med, når man sidder på fodboldstadion, men alligevel har Allan Agerholm forsøgt at holde en professionel afstand til FCK, så der kunne træffes rationelle beslutninger: 

– Jeg besluttede mig helt fra start, at det var vigtigt ikke at blive smittet af fodbolden. 

– Jeg kunne se, når man bliver det, så er det sværere at være rationel om de beslutninger, der skal træffes. Jeg besluttede mig for at holde det i en arms længde

– Jeg har da nydt at sidde på række 30, og jeg har også råbt med, når vi har vundet og tabt, men jeg har forsøgt at holde en afstand, så jeg kunne have nogle rationelle møder med den sportslige ledelse og det kommercielle, siger Allan Agerholm. 

Det har han gjort, da han i andre klubber har kunne se, at det ikke er fordelagtigt, hvis man lader sig rive for meget med. 

– Det har givet mig en frihed på den ene side, men også en ballast til at træffe rationelle beslutninger sammen med dem. 

– Sådan noget med ‘OHHH vi skal eddermame have købt en ny målmand i en fart’. Det ser man i nogle af de andre klubber, hvor de laver et eller andet hovedløst. Ingen nævnt, ingen glemt, siger Allan Agerholm med et smil. 

‘Vil savne at snakke om græs’
Banen i Parken har ofte været et samtaleemne, da den ikke altid har stået så skarpt, som man havde ønsket og forventet. 

Allan Agerholm har aldrig været bange for at udtale sig, og han kommer da også til at savne at snakke om grønsværen i Parken. 

Kommer du til at savne at skulle snakke om græsset inde i Parken?

– Ja, det er sgu nok lige før, jeg gør det. 

– Vi var faktisk i Irland i går for at kigge på græs, for at det ikke skal være løgn. 

– Der er nogle derovre, der har fundet en fed måde at lave græs lokalt på, så dem skulle vi lige kigge over skulderen. 

– Det vigtigste nu er også, at opgaven er løst, for banen fejler ikke noget. Lige bortset fra at vi glemte at vande den, efter vi havde givet den gødning, men ellers står den snorlige, siger den tidligere formand. 

Allan Agerholm nåede at være formand i Parken Sport & Entertainment i tre år.





To trænere færdige i Superliga-klub


Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Går i kødet på Rasmus Højlund

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

FC København-stjerne frifundet

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

– Har du snakket med din mor?

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Rigtig træls melding om Óskarsson

Højbjerg med kæmpe ros

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard