De forsvarende franske mestre fra Paris Saint-Germain har fået noget nær den værst tænkelige start på sæsonen i Frankrigs bedste fodboldrække.
Tidligere på ugen blev det i sæsonens første kamp til et 0-1-nederlag mod oprykkerne fra Lens. Det blev søndag aften fulgt op af endnu et 0-1-nederlag, da PSG på hjemmebane tabte rivalopgøret mod Marseille.
Samtidig fik hovedstadsklubben udvist tre spillere – herunder den brasilianske profil Neymar – efter stor tumult i de døende minutter. Marseille fik udvist to spillere i samme forbindelse.
Neymar var tilbage for PSG, efter at han i første kamp havde været i karantæne på grund af coronasmitte. Nu venter der brasilianeren en anden form for karantæne på grund af det røde kort.
Marseilles Florian Thauvin stod for søndagens sejrsmål efter en halv times spil. Et indlæg sejlede hele vejen over til franskmanden, der nemt kunne sende bolden ind på PSG-målmand Sergio Rico.
PSG fik mod slutningen af kampen lagt et tungt pres ned mod Marseilles felt, men det lykkedes ikke for de franske mestre at få sendt bolden i mål.
I tillægstiden begyndte Neymar at diskutere heftigt med Marseille-forsvareren Álvaro González, uden at det dog førte til større fysisk kontakt.
Det gjorde det til gengæld få sekunder senere, da der blev gået hårdt til en Marseille-spiller på midten af banen.
Det udløste store konfrontationer, og PSG’s Layvin Kurzawa og Marseilles Jordan Amavi både slog og sparkede efter hinanden. De blev begge udvist.
Det samme gjorde PSG’s Leandro Paredes og Marseilles Dario Benedetto, da de begge modtog deres andet gule kort i kampen.
Herefter løb kampens dommer ud til sidelinjen for at gennemse en situation på video. Det viste tilsyneladende, at Neymar slog Álvaro González i baghovedet, og derfor fik brasilianeren også rødt kort.
Mens PSG har tabt sæsonens første to kampe, har Marseille vundet begge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
