De forsvarende franske mestre fra Paris Saint-Germain har fået noget nær den værst tænkelige start på sæsonen i Frankrigs bedste fodboldrække.
Tidligere på ugen blev det i sæsonens første kamp til et 0-1-nederlag mod oprykkerne fra Lens. Det blev søndag aften fulgt op af endnu et 0-1-nederlag, da PSG på hjemmebane tabte rivalopgøret mod Marseille.
Samtidig fik hovedstadsklubben udvist tre spillere – herunder den brasilianske profil Neymar – efter stor tumult i de døende minutter. Marseille fik udvist to spillere i samme forbindelse.
Neymar var tilbage for PSG, efter at han i første kamp havde været i karantæne på grund af coronasmitte. Nu venter der brasilianeren en anden form for karantæne på grund af det røde kort.
Marseilles Florian Thauvin stod for søndagens sejrsmål efter en halv times spil. Et indlæg sejlede hele vejen over til franskmanden, der nemt kunne sende bolden ind på PSG-målmand Sergio Rico.
PSG fik mod slutningen af kampen lagt et tungt pres ned mod Marseilles felt, men det lykkedes ikke for de franske mestre at få sendt bolden i mål.
I tillægstiden begyndte Neymar at diskutere heftigt med Marseille-forsvareren Álvaro González, uden at det dog førte til større fysisk kontakt.
Det gjorde det til gengæld få sekunder senere, da der blev gået hårdt til en Marseille-spiller på midten af banen.
Det udløste store konfrontationer, og PSG’s Layvin Kurzawa og Marseilles Jordan Amavi både slog og sparkede efter hinanden. De blev begge udvist.
Det samme gjorde PSG’s Leandro Paredes og Marseilles Dario Benedetto, da de begge modtog deres andet gule kort i kampen.
Herefter løb kampens dommer ud til sidelinjen for at gennemse en situation på video. Det viste tilsyneladende, at Neymar slog Álvaro González i baghovedet, og derfor fik brasilianeren også rødt kort.
Mens PSG har tabt sæsonens første to kampe, har Marseille vundet begge.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
USA – Belgien
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
Portugal – Spanien
