Kæmpe drama med fem røde kort da PSG tabte igen

Marseille besejrede søndag aften PSG med 1-0. Kampen sluttede med stor tumult og flere udviste spillere.



De forsvarende franske mestre fra Paris Saint-Germain har fået noget nær den værst tænkelige start på sæsonen i Frankrigs bedste fodboldrække.

Tidligere på ugen blev det i sæsonens første kamp til et 0-1-nederlag mod oprykkerne fra Lens. Det blev søndag aften fulgt op af endnu et 0-1-nederlag, da PSG på hjemmebane tabte rivalopgøret mod Marseille.

Samtidig fik hovedstadsklubben udvist tre spillere – herunder den brasilianske profil Neymar – efter stor tumult i de døende minutter. Marseille fik udvist to spillere i samme forbindelse.

Neymar var tilbage for PSG, efter at han i første kamp havde været i karantæne på grund af coronasmitte. Nu venter der brasilianeren en anden form for karantæne på grund af det røde kort.

Marseilles Florian Thauvin stod for søndagens sejrsmål efter en halv times spil. Et indlæg sejlede hele vejen over til franskmanden, der nemt kunne sende bolden ind på PSG-målmand Sergio Rico.

PSG fik mod slutningen af kampen lagt et tungt pres ned mod Marseilles felt, men det lykkedes ikke for de franske mestre at få sendt bolden i mål.

I tillægstiden begyndte Neymar at diskutere heftigt med Marseille-forsvareren Álvaro González, uden at det dog førte til større fysisk kontakt.

Det gjorde det til gengæld få sekunder senere, da der blev gået hårdt til en Marseille-spiller på midten af banen.

Det udløste store konfrontationer, og PSG’s Layvin Kurzawa og Marseilles Jordan Amavi både slog og sparkede efter hinanden. De blev begge udvist.

Det samme gjorde PSG’s Leandro Paredes og Marseilles Dario Benedetto, da de begge modtog deres andet gule kort i kampen.

Herefter løb kampens dommer ud til sidelinjen for at gennemse en situation på video. Det viste tilsyneladende, at Neymar slog Álvaro González i baghovedet, og derfor fik brasilianeren også rødt kort.

Mens PSG har tabt sæsonens første to kampe, har Marseille vundet begge.

/ritzau/






Færdig i Brøndby – nu er de i dialog




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!