Nyt SL-tophold? Vil øge budgettet til 150 mio.

SønderjyskE sigter efter at blive en del af toppen af dansk fodbold.



For lidt over et år siden kom der nye amerikanske ejere i SønderjyskE i form af familien Platek, og klubben har nu ambitioner om at øge budgettet markant.  Det afslører bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall i radioudsendelsen “Det Kritiske Fodboldmagasin” på Radio Loud.

Allerede forud for den igangværende sæson lød det fra klubben, at man øgede budgettet markant. Her blev det løftet fra 45 millioner til 60 millioner kroner.

Men det stopper ikke her. SønderjyskE har planer om et budget på hele 150 millioner kroner, som skal hjælpe dem op i top tre i Superligaen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall.

– Vi har en god dialog med SønderjyskE, hvor det primært er Jonas Lygaard (administrerende direktør, red.), der er manden på stedet i hverdagen. Det, man kunne mangle på grund af coronaen, er, at vi gerne vil være lidt mere skarpe på, hvad visionen er fremadrettet for SønderjyskE. Der har været sendt nogle gode signaler, men det arbejde er påbegyndt.

– Man har lavet en vision om, at man vil ligge i top tre i dansk fodbold og skal øge budgettet op til omkring 150 millioner. Man kan sige, vi vil være med i toppen af dansk fodbold, siger han til “Det Kritiske Fodboldmagasin”.

Også sponsoren Danfoss har hørt om planerne, siger sponsoransvarlig Camilla Hyldgaard til programmet.

Der nævnes dog ikke, hvornår SønderjyskE skal have et budget på 150 millioner kroner, hvornår de vil være i top tre, eller hvor pengene skal komme fra. 

I øjeblikket er klubben fra Haderslev i bunden af Superligaen. De er nemlig næstsidst efter 11 spillerunder, hvor de blot har hentet otte point og har fire point op til AGF og Viborg FF på den anden side af nedrykningsstregen.  





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Tyskland – Paraguay

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub