Nyt SL-tophold? Vil øge budgettet til 150 mio.

SønderjyskE sigter efter at blive en del af toppen af dansk fodbold.



For lidt over et år siden kom der nye amerikanske ejere i SønderjyskE i form af familien Platek, og klubben har nu ambitioner om at øge budgettet markant.  Det afslører bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall i radioudsendelsen “Det Kritiske Fodboldmagasin” på Radio Loud.

Allerede forud for den igangværende sæson lød det fra klubben, at man øgede budgettet markant. Her blev det løftet fra 45 millioner til 60 millioner kroner.

Men det stopper ikke her. SønderjyskE har planer om et budget på hele 150 millioner kroner, som skal hjælpe dem op i top tre i Superligaen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall.

– Vi har en god dialog med SønderjyskE, hvor det primært er Jonas Lygaard (administrerende direktør, red.), der er manden på stedet i hverdagen. Det, man kunne mangle på grund af coronaen, er, at vi gerne vil være lidt mere skarpe på, hvad visionen er fremadrettet for SønderjyskE. Der har været sendt nogle gode signaler, men det arbejde er påbegyndt.

– Man har lavet en vision om, at man vil ligge i top tre i dansk fodbold og skal øge budgettet op til omkring 150 millioner. Man kan sige, vi vil være med i toppen af dansk fodbold, siger han til “Det Kritiske Fodboldmagasin”.

Også sponsoren Danfoss har hørt om planerne, siger sponsoransvarlig Camilla Hyldgaard til programmet.

Der nævnes dog ikke, hvornår SønderjyskE skal have et budget på 150 millioner kroner, hvornår de vil være i top tre, eller hvor pengene skal komme fra. 

I øjeblikket er klubben fra Haderslev i bunden af Superligaen. De er nemlig næstsidst efter 11 spillerunder, hvor de blot har hentet otte point og har fire point op til AGF og Viborg FF på den anden side af nedrykningsstregen.  







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort