Nyt SL-tophold? Vil øge budgettet til 150 mio.

SønderjyskE sigter efter at blive en del af toppen af dansk fodbold.



For lidt over et år siden kom der nye amerikanske ejere i SønderjyskE i form af familien Platek, og klubben har nu ambitioner om at øge budgettet markant.  Det afslører bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall i radioudsendelsen “Det Kritiske Fodboldmagasin” på Radio Loud.

Allerede forud for den igangværende sæson lød det fra klubben, at man øgede budgettet markant. Her blev det løftet fra 45 millioner til 60 millioner kroner.

Men det stopper ikke her. SønderjyskE har planer om et budget på hele 150 millioner kroner, som skal hjælpe dem op i top tre i Superligaen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall.

– Vi har en god dialog med SønderjyskE, hvor det primært er Jonas Lygaard (administrerende direktør, red.), der er manden på stedet i hverdagen. Det, man kunne mangle på grund af coronaen, er, at vi gerne vil være lidt mere skarpe på, hvad visionen er fremadrettet for SønderjyskE. Der har været sendt nogle gode signaler, men det arbejde er påbegyndt.

– Man har lavet en vision om, at man vil ligge i top tre i dansk fodbold og skal øge budgettet op til omkring 150 millioner. Man kan sige, vi vil være med i toppen af dansk fodbold, siger han til “Det Kritiske Fodboldmagasin”.

Også sponsoren Danfoss har hørt om planerne, siger sponsoransvarlig Camilla Hyldgaard til programmet.

Der nævnes dog ikke, hvornår SønderjyskE skal have et budget på 150 millioner kroner, hvornår de vil være i top tre, eller hvor pengene skal komme fra. 

I øjeblikket er klubben fra Haderslev i bunden af Superligaen. De er nemlig næstsidst efter 11 spillerunder, hvor de blot har hentet otte point og har fire point op til AGF og Viborg FF på den anden side af nedrykningsstregen.  







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jens Jønsson flirter med dansk retur

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Optakt: Mexico – Sydafrika



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen