Nyt SL-tophold? Vil øge budgettet til 150 mio.

SønderjyskE sigter efter at blive en del af toppen af dansk fodbold.



For lidt over et år siden kom der nye amerikanske ejere i SønderjyskE i form af familien Platek, og klubben har nu ambitioner om at øge budgettet markant.  Det afslører bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall i radioudsendelsen “Det Kritiske Fodboldmagasin” på Radio Loud.

Allerede forud for den igangværende sæson lød det fra klubben, at man øgede budgettet markant. Her blev det løftet fra 45 millioner til 60 millioner kroner.

Men det stopper ikke her. SønderjyskE har planer om et budget på hele 150 millioner kroner, som skal hjælpe dem op i top tre i Superligaen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall.

– Vi har en god dialog med SønderjyskE, hvor det primært er Jonas Lygaard (administrerende direktør, red.), der er manden på stedet i hverdagen. Det, man kunne mangle på grund af coronaen, er, at vi gerne vil være lidt mere skarpe på, hvad visionen er fremadrettet for SønderjyskE. Der har været sendt nogle gode signaler, men det arbejde er påbegyndt.

– Man har lavet en vision om, at man vil ligge i top tre i dansk fodbold og skal øge budgettet op til omkring 150 millioner. Man kan sige, vi vil være med i toppen af dansk fodbold, siger han til “Det Kritiske Fodboldmagasin”.

Også sponsoren Danfoss har hørt om planerne, siger sponsoransvarlig Camilla Hyldgaard til programmet.

Der nævnes dog ikke, hvornår SønderjyskE skal have et budget på 150 millioner kroner, hvornår de vil være i top tre, eller hvor pengene skal komme fra. 

I øjeblikket er klubben fra Haderslev i bunden af Superligaen. De er nemlig næstsidst efter 11 spillerunder, hvor de blot har hentet otte point og har fire point op til AGF og Viborg FF på den anden side af nedrykningsstregen.  







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Slipper for stjerne

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Randers FC – Silkeborg IF

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘De har haft det værste transfervindue’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Dansk stjerne i milliontransfer