For lidt over et år siden kom der nye amerikanske ejere i SønderjyskE i form af familien Platek, og klubben har nu ambitioner om at øge budgettet markant. Det afslører bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall i radioudsendelsen “Det Kritiske Fodboldmagasin” på Radio Loud.
Allerede forud for den igangværende sæson lød det fra klubben, at man øgede budgettet markant. Her blev det løftet fra 45 millioner til 60 millioner kroner.
Men det stopper ikke her. SønderjyskE har planer om et budget på hele 150 millioner kroner, som skal hjælpe dem op i top tre i Superligaen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Claus Friis Dall.
– Vi har en god dialog med SønderjyskE, hvor det primært er Jonas Lygaard (administrerende direktør, red.), der er manden på stedet i hverdagen. Det, man kunne mangle på grund af coronaen, er, at vi gerne vil være lidt mere skarpe på, hvad visionen er fremadrettet for SønderjyskE. Der har været sendt nogle gode signaler, men det arbejde er påbegyndt.
– Man har lavet en vision om, at man vil ligge i top tre i dansk fodbold og skal øge budgettet op til omkring 150 millioner. Man kan sige, vi vil være med i toppen af dansk fodbold, siger han til “Det Kritiske Fodboldmagasin”.
Også sponsoren Danfoss har hørt om planerne, siger sponsoransvarlig Camilla Hyldgaard til programmet.
Der nævnes dog ikke, hvornår SønderjyskE skal have et budget på 150 millioner kroner, hvornår de vil være i top tre, eller hvor pengene skal komme fra.
I øjeblikket er klubben fra Haderslev i bunden af Superligaen. De er nemlig næstsidst efter 11 spillerunder, hvor de blot har hentet otte point og har fire point op til AGF og Viborg FF på den anden side af nedrykningsstregen.
LIVE
LIVE: FC København-spiller udtaget til VM
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED
