Nyt tiltag er et opråb: Får ikke konsekvenser i DK

Flere klubber og spillere har en tætpakket kalender, hvor der er kampe hver tredje dag. Et nyt tiltag forsøger ifølge Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, at belyse problematikken fremadrettet.



Nations League, forslag om VM hvert andet år og flere internationale turneringer presser en i forvejen tætpakket kampkalender.

Det gælder selvfølgelig de klubber og spillere, som er med på landsholdet og deltager i flere forskellige klubturneringer. Ifølge undersøgelser lavet af Fifpro kan kampe med mindre end fem dages mellemrum påvirke spillernes helbred.

Derfor har Fifpro, spillernes internationale fagforening, og World Leagues Forum, sammenslutningen af professionelle fodboldlligaer, indgået en aftale mandag i Geneve. 

Aftalen skal i alt sin enkelthed beskytte basale principper i forholdet mellem spiller og klub – herunder at fokusere på hyppigheden af kampe.

World Leagues Forum repræsenterer også den danske Superliga, men Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, mener ikke, at tiltaget får direkte konsekvenser i Danmark.

– Den her aftale har ikke direkte konsekvenser i en dansk sammenhæng. Så mange kampe har vi ikke på grund af, at vi ikke har to pokalturneringer, og vi har også en lang vinterpause. Lige nu er vores kampantal ikke der, siger han til Tipsbladet.

– Vi interesserer os jo rigtig meget for spillerne og spillernes helbred, fordi det er et vigtigt aktiv for klubberne. Som den danske kampkalender er lige nu, så tror jeg, at det er indenfor rækkevidde, at spille de kampe som skal spilles. Vi har ikke to pokalturneringer, og det handler også om, at man justerer sine trupper i forhold til de kampe man skal spille.

Formanden peger dog på, at der istedet er tale om et fremadrettet opråb, hvor man vil have større fokus på at begrænse nye initiativer, som kan presse kampkalendrene yderligere.

– I min verden er det her en manifestation af, at man bliver nødt til at tage det her alvorligt, siger Claus Thomsen, hvorefter han uddyber.

– Det udtrykker, at der er en alliance mellem arbejdsgiver og Fifpro om at give spillerne nogle ordentlige vilkår. Det er et komplekst felt, hvor det kun er et fåtal, som spiller alle de her mange kampe, hvor nogle hensyn skal balanceres. Men i udgangspunktet er det rigtig fornuftigt, og det handler om, at man skal lade være med at opfinde alle mulige nye turneringer.

Claus Thomsen peger også på, at det hos klubberne handler om trupsammensætning og størrelse på trupperne, fordi hvis man eksempelvis lukkede en af to pokalturneringer i England, så ville det gå ud over indtægterne hos mange af landets mindre klubber.



Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK-boss kan snart præsentere noget

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Bach Bak i svime over Uhre

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mareridt for FC Augsburg

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Dansk bomber med vildt mål i England

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud