Nyt tiltag er et opråb: Får ikke konsekvenser i DK

Flere klubber og spillere har en tætpakket kalender, hvor der er kampe hver tredje dag. Et nyt tiltag forsøger ifølge Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, at belyse problematikken fremadrettet.



Nations League, forslag om VM hvert andet år og flere internationale turneringer presser en i forvejen tætpakket kampkalender.

Det gælder selvfølgelig de klubber og spillere, som er med på landsholdet og deltager i flere forskellige klubturneringer. Ifølge undersøgelser lavet af Fifpro kan kampe med mindre end fem dages mellemrum påvirke spillernes helbred.

Derfor har Fifpro, spillernes internationale fagforening, og World Leagues Forum, sammenslutningen af professionelle fodboldlligaer, indgået en aftale mandag i Geneve. 

Aftalen skal i alt sin enkelthed beskytte basale principper i forholdet mellem spiller og klub – herunder at fokusere på hyppigheden af kampe.

World Leagues Forum repræsenterer også den danske Superliga, men Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, mener ikke, at tiltaget får direkte konsekvenser i Danmark.

– Den her aftale har ikke direkte konsekvenser i en dansk sammenhæng. Så mange kampe har vi ikke på grund af, at vi ikke har to pokalturneringer, og vi har også en lang vinterpause. Lige nu er vores kampantal ikke der, siger han til Tipsbladet.

– Vi interesserer os jo rigtig meget for spillerne og spillernes helbred, fordi det er et vigtigt aktiv for klubberne. Som den danske kampkalender er lige nu, så tror jeg, at det er indenfor rækkevidde, at spille de kampe som skal spilles. Vi har ikke to pokalturneringer, og det handler også om, at man justerer sine trupper i forhold til de kampe man skal spille.

Formanden peger dog på, at der istedet er tale om et fremadrettet opråb, hvor man vil have større fokus på at begrænse nye initiativer, som kan presse kampkalendrene yderligere.

– I min verden er det her en manifestation af, at man bliver nødt til at tage det her alvorligt, siger Claus Thomsen, hvorefter han uddyber.

– Det udtrykker, at der er en alliance mellem arbejdsgiver og Fifpro om at give spillerne nogle ordentlige vilkår. Det er et komplekst felt, hvor det kun er et fåtal, som spiller alle de her mange kampe, hvor nogle hensyn skal balanceres. Men i udgangspunktet er det rigtig fornuftigt, og det handler om, at man skal lade være med at opfinde alle mulige nye turneringer.

Claus Thomsen peger også på, at det hos klubberne handler om trupsammensætning og størrelse på trupperne, fordi hvis man eksempelvis lukkede en af to pokalturneringer i England, så ville det gå ud over indtægterne hos mange af landets mindre klubber.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Verdensstjerne roser Højlund

Sejr sender AGF på guldkurs

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

OB tager vigtig sejr mod Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Færdig i Manchester City

Juventus tager vigtig skalp

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Langer ud efter Superliga-stjerne

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Der er ingen undskyldninger’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Jakob Poulsen maner til ro

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer