Nations League, forslag om VM hvert andet år og flere internationale turneringer presser en i forvejen tætpakket kampkalender.
Det gælder selvfølgelig de klubber og spillere, som er med på landsholdet og deltager i flere forskellige klubturneringer. Ifølge undersøgelser lavet af Fifpro kan kampe med mindre end fem dages mellemrum påvirke spillernes helbred.
Derfor har Fifpro, spillernes internationale fagforening, og World Leagues Forum, sammenslutningen af professionelle fodboldlligaer, indgået en aftale mandag i Geneve.
Aftalen skal i alt sin enkelthed beskytte basale principper i forholdet mellem spiller og klub – herunder at fokusere på hyppigheden af kampe.
World Leagues Forum repræsenterer også den danske Superliga, men Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, mener ikke, at tiltaget får direkte konsekvenser i Danmark.
– Den her aftale har ikke direkte konsekvenser i en dansk sammenhæng. Så mange kampe har vi ikke på grund af, at vi ikke har to pokalturneringer, og vi har også en lang vinterpause. Lige nu er vores kampantal ikke der, siger han til Tipsbladet.
– Vi interesserer os jo rigtig meget for spillerne og spillernes helbred, fordi det er et vigtigt aktiv for klubberne. Som den danske kampkalender er lige nu, så tror jeg, at det er indenfor rækkevidde, at spille de kampe som skal spilles. Vi har ikke to pokalturneringer, og det handler også om, at man justerer sine trupper i forhold til de kampe man skal spille.
Formanden peger dog på, at der istedet er tale om et fremadrettet opråb, hvor man vil have større fokus på at begrænse nye initiativer, som kan presse kampkalendrene yderligere.
– I min verden er det her en manifestation af, at man bliver nødt til at tage det her alvorligt, siger Claus Thomsen, hvorefter han uddyber.
– Det udtrykker, at der er en alliance mellem arbejdsgiver og Fifpro om at give spillerne nogle ordentlige vilkår. Det er et komplekst felt, hvor det kun er et fåtal, som spiller alle de her mange kampe, hvor nogle hensyn skal balanceres. Men i udgangspunktet er det rigtig fornuftigt, og det handler om, at man skal lade være med at opfinde alle mulige nye turneringer.
Claus Thomsen peger også på, at det hos klubberne handler om trupsammensætning og størrelse på trupperne, fordi hvis man eksempelvis lukkede en af to pokalturneringer i England, så ville det gå ud over indtægterne hos mange af landets mindre klubber.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
OPTAKT
Freiburg – Braga
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
HELT VILDT
