Nations League, forslag om VM hvert andet år og flere internationale turneringer presser en i forvejen tætpakket kampkalender.
Det gælder selvfølgelig de klubber og spillere, som er med på landsholdet og deltager i flere forskellige klubturneringer. Ifølge undersøgelser lavet af Fifpro kan kampe med mindre end fem dages mellemrum påvirke spillernes helbred.
Derfor har Fifpro, spillernes internationale fagforening, og World Leagues Forum, sammenslutningen af professionelle fodboldlligaer, indgået en aftale mandag i Geneve.
Aftalen skal i alt sin enkelthed beskytte basale principper i forholdet mellem spiller og klub – herunder at fokusere på hyppigheden af kampe.
World Leagues Forum repræsenterer også den danske Superliga, men Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, mener ikke, at tiltaget får direkte konsekvenser i Danmark.
– Den her aftale har ikke direkte konsekvenser i en dansk sammenhæng. Så mange kampe har vi ikke på grund af, at vi ikke har to pokalturneringer, og vi har også en lang vinterpause. Lige nu er vores kampantal ikke der, siger han til Tipsbladet.
– Vi interesserer os jo rigtig meget for spillerne og spillernes helbred, fordi det er et vigtigt aktiv for klubberne. Som den danske kampkalender er lige nu, så tror jeg, at det er indenfor rækkevidde, at spille de kampe som skal spilles. Vi har ikke to pokalturneringer, og det handler også om, at man justerer sine trupper i forhold til de kampe man skal spille.
Formanden peger dog på, at der istedet er tale om et fremadrettet opråb, hvor man vil have større fokus på at begrænse nye initiativer, som kan presse kampkalendrene yderligere.
– I min verden er det her en manifestation af, at man bliver nødt til at tage det her alvorligt, siger Claus Thomsen, hvorefter han uddyber.
– Det udtrykker, at der er en alliance mellem arbejdsgiver og Fifpro om at give spillerne nogle ordentlige vilkår. Det er et komplekst felt, hvor det kun er et fåtal, som spiller alle de her mange kampe, hvor nogle hensyn skal balanceres. Men i udgangspunktet er det rigtig fornuftigt, og det handler om, at man skal lade være med at opfinde alle mulige nye turneringer.
Claus Thomsen peger også på, at det hos klubberne handler om trupsammensætning og størrelse på trupperne, fordi hvis man eksempelvis lukkede en af to pokalturneringer i England, så ville det gå ud over indtægterne hos mange af landets mindre klubber.
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
FCM-helt fremhæver Duncan
Indkalder Salah til afgørende samtale
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
Køb billet til FC København i Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
