Brøndby går ind til en sommerpause og et transfervindue, hvor der er blevet åbnet op for, at der skal hentes en række nye spillere ind. Niveauet for prisen på handlerne er nu noget, som Brøndby-fodbolddirektør Carsten V. Jensen er kommet ind på.
I et interview med Discovery+ kommer han ind på, at det skal være noget, hvor man skal kunne konkurrere med både FC Midtjylland og FC København. Dog vil et prismærke på 30-40-50 millioner for en spiller være lige i den høje ende, forklarer han.
– Der begynder den nok at stramme lidt igen. Men i den enkelte situation, den enkelte spiller, som er på markedet, og som er attraktiv for de klubber, som du nævner der (FCM og FCK red.). Der skal vi konkurrere. Men det er klart, at der også er en grænse, siger han og fortsætter:
– I øvrigt er det også sådan, at det her med, at man ikke altid får det tilbage, som man investerer i de her store og tunge investeringer. Nogle gange kan det betale sig, at være lidt smartere, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Uanset hvad har økonomien med de nye ejere givet ham gode muligheder for det kommende vindue, fortæller Brøndbys fodbolddirektør.
– Når det er sagt, så er der flere midler at rykke med, og jeg komfortabel i forhold til den her sommer, fortæller 'CV'.
I vinterens transfervindue blev spillere som Rasmus Lauritsen og Hakon Evjen hentet ind til Brøndby.
Senest har der været meldinger om, at de er ude efter en svensk midtbanespiller. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TOPNYHED