Brøndby går ind til en sommerpause og et transfervindue, hvor der er blevet åbnet op for, at der skal hentes en række nye spillere ind. Niveauet for prisen på handlerne er nu noget, som Brøndby-fodbolddirektør Carsten V. Jensen er kommet ind på.
I et interview med Discovery+ kommer han ind på, at det skal være noget, hvor man skal kunne konkurrere med både FC Midtjylland og FC København. Dog vil et prismærke på 30-40-50 millioner for en spiller være lige i den høje ende, forklarer han.
– Der begynder den nok at stramme lidt igen. Men i den enkelte situation, den enkelte spiller, som er på markedet, og som er attraktiv for de klubber, som du nævner der (FCM og FCK red.). Der skal vi konkurrere. Men det er klart, at der også er en grænse, siger han og fortsætter:
– I øvrigt er det også sådan, at det her med, at man ikke altid får det tilbage, som man investerer i de her store og tunge investeringer. Nogle gange kan det betale sig, at være lidt smartere, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Uanset hvad har økonomien med de nye ejere givet ham gode muligheder for det kommende vindue, fortæller Brøndbys fodbolddirektør.
– Når det er sagt, så er der flere midler at rykke med, og jeg komfortabel i forhold til den her sommer, fortæller 'CV'.
I vinterens transfervindue blev spillere som Rasmus Lauritsen og Hakon Evjen hentet ind til Brøndby.
Senest har der været meldinger om, at de er ude efter en svensk midtbanespiller. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
The Terrors skræmmer svækkede Rangers
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
John Stones tager sydpå
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
STORT INTERVIEW