Brøndby går ind til en sommerpause og et transfervindue, hvor der er blevet åbnet op for, at der skal hentes en række nye spillere ind. Niveauet for prisen på handlerne er nu noget, som Brøndby-fodbolddirektør Carsten V. Jensen er kommet ind på.
I et interview med Discovery+ kommer han ind på, at det skal være noget, hvor man skal kunne konkurrere med både FC Midtjylland og FC København. Dog vil et prismærke på 30-40-50 millioner for en spiller være lige i den høje ende, forklarer han.
– Der begynder den nok at stramme lidt igen. Men i den enkelte situation, den enkelte spiller, som er på markedet, og som er attraktiv for de klubber, som du nævner der (FCM og FCK red.). Der skal vi konkurrere. Men det er klart, at der også er en grænse, siger han og fortsætter:
– I øvrigt er det også sådan, at det her med, at man ikke altid får det tilbage, som man investerer i de her store og tunge investeringer. Nogle gange kan det betale sig, at være lidt smartere, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Uanset hvad har økonomien med de nye ejere givet ham gode muligheder for det kommende vindue, fortæller Brøndbys fodbolddirektør.
– Når det er sagt, så er der flere midler at rykke med, og jeg komfortabel i forhold til den her sommer, fortæller 'CV'.
I vinterens transfervindue blev spillere som Rasmus Lauritsen og Hakon Evjen hentet ind til Brøndby.
Senest har der været meldinger om, at de er ude efter en svensk midtbanespiller. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER