Brøndby går ind til en sommerpause og et transfervindue, hvor der er blevet åbnet op for, at der skal hentes en række nye spillere ind. Niveauet for prisen på handlerne er nu noget, som Brøndby-fodbolddirektør Carsten V. Jensen er kommet ind på.
I et interview med Discovery+ kommer han ind på, at det skal være noget, hvor man skal kunne konkurrere med både FC Midtjylland og FC København. Dog vil et prismærke på 30-40-50 millioner for en spiller være lige i den høje ende, forklarer han.
– Der begynder den nok at stramme lidt igen. Men i den enkelte situation, den enkelte spiller, som er på markedet, og som er attraktiv for de klubber, som du nævner der (FCM og FCK red.). Der skal vi konkurrere. Men det er klart, at der også er en grænse, siger han og fortsætter:
– I øvrigt er det også sådan, at det her med, at man ikke altid får det tilbage, som man investerer i de her store og tunge investeringer. Nogle gange kan det betale sig, at være lidt smartere, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Uanset hvad har økonomien med de nye ejere givet ham gode muligheder for det kommende vindue, fortæller Brøndbys fodbolddirektør.
– Når det er sagt, så er der flere midler at rykke med, og jeg komfortabel i forhold til den her sommer, fortæller 'CV'.
I vinterens transfervindue blev spillere som Rasmus Lauritsen og Hakon Evjen hentet ind til Brøndby.
Senest har der været meldinger om, at de er ude efter en svensk midtbanespiller. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE