OB afviste bud fra Saudi-Arabien på midtbaneprofil

Mohamed El Makrini kunne være blevet millionær i Saudi-Arabien, men OB ville ikke sælge midtbaneprofilen denne vinter.



OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.

Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.

Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.

– Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.

Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB’s situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.

– Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.

Selvom flere andre klubber – heriblandt norske Tromsø – har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.

– Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.

I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.

– Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.

Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.

Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Brøndby-handel er kollapset

Danmark – Nordmakedonien

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Nu flytter anfører til Danmark

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg