• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

OB afviste bud fra Saudi-Arabien på midtbaneprofil

OB afviste bud fra Saudi-Arabien på midtbaneprofil
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Mohamed El Makrini kunne være blevet millionær i Saudi-Arabien, men OB ville ikke sælge midtbaneprofilen denne vinter.

Af Martin Davidsen

OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.

Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.

Læs også: Kontraktudløb til sommer: Ingen forhandlinger mellem OB og El Makrini

Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.

- Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.

Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB's situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.

- Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.

Selvom flere andre klubber - heriblandt norske Tromsø - har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.

- Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.

I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.

- Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.

Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.

Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur.