OB afviste bud fra Saudi-Arabien på midtbaneprofil

Mohamed El Makrini kunne være blevet millionær i Saudi-Arabien, men OB ville ikke sælge midtbaneprofilen denne vinter.



OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.

Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.

Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.

– Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.

Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB’s situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.

– Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.

Selvom flere andre klubber – heriblandt norske Tromsø – har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.

– Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.

I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.

– Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.

Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.

Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur. 







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Thomas Delaney er fortid’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

FIFA åbner sag mod Spanien

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Gift Links hylder FCK-legende



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Blandt dette årtusindes bedste

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Sporting CP – Arsenal



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Mathias Zanka går viralt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Færdig i Manchester City

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining