OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.
Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.
Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.
– Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.
Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB’s situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.
– Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.
Selvom flere andre klubber – heriblandt norske Tromsø – har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.
– Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.
I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.
– Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.
Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.
Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Sikrer historisk VM-plads
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
Stor dansk chance!
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
