OB afviste bud fra Saudi-Arabien på midtbaneprofil

Mohamed El Makrini kunne være blevet millionær i Saudi-Arabien, men OB ville ikke sælge midtbaneprofilen denne vinter.



OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.

Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.

Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.

– Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.

Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB’s situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.

– Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.

Selvom flere andre klubber – heriblandt norske Tromsø – har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.

– Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.

I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.

– Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.

Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.

Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur. 





Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

– Det er en gigantisk fiasko

AGF dummer sig mod Fredericia

Nartey scorede igen for Lyon

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

FCK-bænken var rasende!

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF