OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.
Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.
Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.
– Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.
Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB’s situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.
– Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.
Selvom flere andre klubber – heriblandt norske Tromsø – har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.
– Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.
I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.
– Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.
Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.
Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
AGF snubler i guldkampen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
Barcelona klager til UEFA
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
Afviser korruptionsanklager efter skandale
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
