OB har haft en skidt sæson i Superligaen, men alligevel har flere af klubbens spillere tiltrukket sig interesse fra andre klubber. En af dem er midtbanemanden Mohamed El Makrini. Allerede i sommer var der bud efter hollænderen fra udenlandske klubber, og denne vinter har der også været bejlere til midtbanespilleren.
Men hvor det i sommer var hollandske og tyke klubber, der viste interesse, har der denne gang været bud fra varmere himmelstrøg. En klub fra Saudi-Arabien har således ønsket at købe Mohamed El Makrini i januar-transfervinduet, men OB har afvist at sælge midtbaneprofilen.
Det bekræfter Mohamed El Makrinis rådgiver Harmjan Schilperoort overfor tipsbladet.dk.
– Der var konkret interesse fra en klub i Saudi-Arabien denne vinter. Mohamed kunne være blevet millionær dernede, men OB sagde nej. De var ikke interesseret i at sælge ham, fordi de har brug for ham i truppen. De ville ikke lade ham gå, og han forstår og accepterer selvfølgelig dette. Nu fokuserer han på fodbolden, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger han til tipsbladet.dk.
Mohamed El Makrini har kontraktudløb i OB til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Tidligere har han vist åbenhed overfor en forlængelse med den fynske klub, men på grund af OB’s situaiton i bunden af Superligaen er alle planer om en ny kontrakt sat på pause.
– Mohamed vil nu fokusere på kampene med OB. Klubben er i en svær situation,og hvis de rykker ud af Superligaen, er der ingen chance for en forlængelse, fordi det ikke vil give mening for nogen af parterne. Hvis de overlever i ligaen, er han åben for en ny kontrakt, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Klubben er opmærksom på dette, og begge parter ønsker at fokuserer på sæsonen nu. Derfor kommer vi ikke til at tale om en ny kontrakt, før sæsonen er ovre, siger rådgiveren.
Selvom flere andre klubber – heriblandt norske Tromsø – har vist interesse for El Makrini i løbet af det seneste år, vil hollænderen som udgangspunkt gerne blive i OB.
– Han kan lide at være i klubben. Hans børn går i skole i Odense, og Danmark er et godt land at bo i, så hvis OB bliver i ligaen, er han åben for at forlænge sin kontrakt, understreger rådgiveren.
I OB vil sportsdirektør Jesper Hansen ikke bekræfte, at klubben har afvist et bud på Mohamed El Makrini, men han siger, at der generelt har været flere henvendelser på klubbens spillere.
– Vi har mange spillere, der er interessante for andre klubber. Det er jeg glad for, for det viser, at vi har mange talentfulde spillere. Det synes vi også selv, at vi har. Men vi vil gerne holde fast i vores trup, fordi vi står foran et vigtigt forår, hvor vi skal væk fra bunden. Derfor prioriterer vi at holde på truppen, siger Jesper Hansen.
Sportsdirektøren bekræfter desuden, at eventuelle forhandlinger med Mohamed El Makrini om en ny kontrakt er sat på stand by.
Mohamed El Makrini kom til OB i sommeren 2015 fra hollandske SC Cambuur.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
