OB-angriber om kæmpeløn: Der er ikke en kæft, der kender til det

Anders K. Jacobsen fremstilles ofte som OB’s mest løntunge spiller, men ifølge spilleren selv ved ingen andre end en snæver kreds, hvad han reelt tjener.



Man behøver ikke analysere ret mange OB-opstillinger for at konstatere, at Anders K. Jacobsen hverken er første- eller andetvalg til angrebet. Det tyder snarere på, at han står bag både Bashkim Kadrii, Sander Svendsen og Isaam Jebali i køen til spilletid.

Desuden skulle Jacobsen være den mest løntunge spiller i OB-truppen med en påstået månedlig gage på 250.000 kroner. Derfor forsøgte OB i sommer af afskibe angriberen, der var tæt på at skifte til SønderjyskE.

Anders K. Jacobsen bekræfter, at han var tæt på at komme til Haderslev, men hvad angår lønnen, er han ikke klar til at nikke ja. 

– Det er jo meget spøjst at læse. For sandheden er, at der ikke er en kæft, der ved, hvad jeg tjener. Der er mange artikler, der tager udgangspunkt i, at jeg er en meget dyr spiller. Men jeg kender sammen med få andre sandheden, så det er lidt skørt at læse, siger han til BT.

– Der er ét medie, der i sin tid skrev det, og så hænger det bare ved i flere år. Men der er ikke en kæft, der kender til det – ud over mig og få andre.

Søndag eftermiddag fik Anders K. Jacobsen en tiltrængt oprejsning for OB. Han scorede til 3-0 mod AC Horsens i løbet af bare fire minutter på banen, hvilket var hans første Superliga-mål siden februar – hvilket også var mod Horsens.

Med sejren rykkede OB op på en delt tredjepladsn i Superligaen, side om side med Randers FC og AGF på 20 point. Det er dog tæt i subtoppen; trioen har bare tre point ned til FC Nordsjælland på ottendepladsen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Benhård kritik af Danmark

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’