OB’s norske højreback Espen Ruud er fortid i Superligaen til sommer. Nordmanden har kontraktudløb i den fynske klub, og han har meddelt, at han ikke forlænger den. Dermed er det tid til nye udfordringer.
OB kan dog forsøge at skille sig af med spilleren allerede i vinterens transfervindue og sikre sig en overgangssum, men nordmanden forventer at spille sæsonen færdig på Fyn.
– Jeg regner med, at jeg skal være her frem til sommer. Jeg håber, at jeg kan finde en god løsning der. Min agent har fortalt, at jeg gerne vil prøve noget nyt, og det er der, den ligger lige nu, siger Espen Ruud til tipsbladet.dk.
Han føler sig klar til at prøve nye udfordringer efter seks år i dansk fodbold.
– Jeg har været her i lang tid, og jeg håber, at jeg kan tage et skridt videre. Hvis ikke, må vi se, hvad der sker. Man ved det aldrig, for sådan er det i fodbold: Man skal præstere godt for at tage et skridt videre, og det håber jeg, at jeg kan gøre, siger han.
Dermed afskriver han samtidig et skifte til en anden dansk klub. Man skal således ikke forvente, at Ruud fortsætter karrieren i Danmark.
– Det har jeg svært ved at forestille mig. Jeg er åben for det meste, men jeg har lyst til at prøve noget nyt. Hvis jeg kan komme til en liga, der er bedre end den danske, er det et plus, siger Ruud, der kan forhandle frit med andre klubber, men endnu ikke er tæt på en aftale andetsteds.
– Jeg har ikke kontakt med andre klubber endnu, men der har været lidt interesse. Men så længe der ikke er noget mere end det, bruger jeg ikke så mange tanker på det, der i øvrigt heller ikke påtænker et skifte hjem til norsk fodbold.
– Det er svært at sige på forhånd. Man ved aldrig, hvad der kan ske, men jeg håber det ikke, siger han.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
