OB’s norske højreback Espen Ruud er fortid i Superligaen til sommer. Nordmanden har kontraktudløb i den fynske klub, og han har meddelt, at han ikke forlænger den. Dermed er det tid til nye udfordringer.
OB kan dog forsøge at skille sig af med spilleren allerede i vinterens transfervindue og sikre sig en overgangssum, men nordmanden forventer at spille sæsonen færdig på Fyn.
– Jeg regner med, at jeg skal være her frem til sommer. Jeg håber, at jeg kan finde en god løsning der. Min agent har fortalt, at jeg gerne vil prøve noget nyt, og det er der, den ligger lige nu, siger Espen Ruud til tipsbladet.dk.
Han føler sig klar til at prøve nye udfordringer efter seks år i dansk fodbold.
– Jeg har været her i lang tid, og jeg håber, at jeg kan tage et skridt videre. Hvis ikke, må vi se, hvad der sker. Man ved det aldrig, for sådan er det i fodbold: Man skal præstere godt for at tage et skridt videre, og det håber jeg, at jeg kan gøre, siger han.
Dermed afskriver han samtidig et skifte til en anden dansk klub. Man skal således ikke forvente, at Ruud fortsætter karrieren i Danmark.
– Det har jeg svært ved at forestille mig. Jeg er åben for det meste, men jeg har lyst til at prøve noget nyt. Hvis jeg kan komme til en liga, der er bedre end den danske, er det et plus, siger Ruud, der kan forhandle frit med andre klubber, men endnu ikke er tæt på en aftale andetsteds.
– Jeg har ikke kontakt med andre klubber endnu, men der har været lidt interesse. Men så længe der ikke er noget mere end det, bruger jeg ikke så mange tanker på det, der i øvrigt heller ikke påtænker et skifte hjem til norsk fodbold.
– Det er svært at sige på forhånd. Man ved aldrig, hvad der kan ske, men jeg håber det ikke, siger han.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
