OB-back forlader Danmark til sommer

Espen Ruud vil prøve noget andet end Superligaen, så når han forlader OB til sommer, bliver det for en klub uden for Danmark. Et vinterskifte er heller ikke i spil for nordmanden. 



OB’s norske højreback Espen Ruud er fortid i Superligaen til sommer. Nordmanden har kontraktudløb i den fynske klub, og han har meddelt, at han ikke forlænger den. Dermed er det tid til nye udfordringer. 

OB kan dog forsøge at skille sig af med spilleren allerede i vinterens transfervindue og sikre sig en overgangssum, men nordmanden forventer at spille sæsonen færdig på Fyn.

– Jeg regner med, at jeg skal være her frem til sommer. Jeg håber, at jeg kan finde en god løsning der. Min agent har fortalt, at jeg gerne vil prøve noget nyt, og det er der, den ligger lige nu, siger Espen Ruud til tipsbladet.dk.

Han føler sig klar til at prøve nye udfordringer efter seks år i dansk fodbold.

– Jeg har været her i lang tid, og jeg håber, at jeg kan tage et skridt videre. Hvis ikke, må vi se, hvad der sker. Man ved det aldrig, for sådan er det i fodbold: Man skal præstere godt for at tage et skridt videre, og det håber jeg, at jeg kan gøre, siger han. 

Dermed afskriver han samtidig et skifte til en anden dansk klub. Man skal således ikke forvente, at Ruud fortsætter karrieren i Danmark. 

– Det har jeg svært ved at forestille mig. Jeg er åben for det meste, men jeg har lyst til at prøve noget nyt. Hvis jeg kan komme til en liga, der er bedre end den danske, er det et plus, siger Ruud, der kan forhandle frit med andre klubber, men endnu ikke er tæt på en aftale andetsteds. 

– Jeg har ikke kontakt med andre klubber endnu, men der har været lidt interesse. Men så længe der ikke er noget mere end det, bruger jeg ikke så mange tanker på det, der i øvrigt heller ikke påtænker et skifte hjem til norsk fodbold. 

– Det er svært at sige på forhånd. Man ved aldrig, hvad der kan ske, men jeg håber det ikke, siger han. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’