OB-back forlader Danmark til sommer

Espen Ruud vil prøve noget andet end Superligaen, så når han forlader OB til sommer, bliver det for en klub uden for Danmark. Et vinterskifte er heller ikke i spil for nordmanden. 



OB’s norske højreback Espen Ruud er fortid i Superligaen til sommer. Nordmanden har kontraktudløb i den fynske klub, og han har meddelt, at han ikke forlænger den. Dermed er det tid til nye udfordringer. 

OB kan dog forsøge at skille sig af med spilleren allerede i vinterens transfervindue og sikre sig en overgangssum, men nordmanden forventer at spille sæsonen færdig på Fyn.

– Jeg regner med, at jeg skal være her frem til sommer. Jeg håber, at jeg kan finde en god løsning der. Min agent har fortalt, at jeg gerne vil prøve noget nyt, og det er der, den ligger lige nu, siger Espen Ruud til tipsbladet.dk.

Han føler sig klar til at prøve nye udfordringer efter seks år i dansk fodbold.

– Jeg har været her i lang tid, og jeg håber, at jeg kan tage et skridt videre. Hvis ikke, må vi se, hvad der sker. Man ved det aldrig, for sådan er det i fodbold: Man skal præstere godt for at tage et skridt videre, og det håber jeg, at jeg kan gøre, siger han. 

Dermed afskriver han samtidig et skifte til en anden dansk klub. Man skal således ikke forvente, at Ruud fortsætter karrieren i Danmark. 

– Det har jeg svært ved at forestille mig. Jeg er åben for det meste, men jeg har lyst til at prøve noget nyt. Hvis jeg kan komme til en liga, der er bedre end den danske, er det et plus, siger Ruud, der kan forhandle frit med andre klubber, men endnu ikke er tæt på en aftale andetsteds. 

– Jeg har ikke kontakt med andre klubber endnu, men der har været lidt interesse. Men så længe der ikke er noget mere end det, bruger jeg ikke så mange tanker på det, der i øvrigt heller ikke påtænker et skifte hjem til norsk fodbold. 

– Det er svært at sige på forhånd. Man ved aldrig, hvad der kan ske, men jeg håber det ikke, siger han. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Martin Borre er ny kommunikationschef i DBU

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Liam Rosenior tager til Paris

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Scorer vanvittig løn i Premier League

Argentina – Egypten

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status