Efter længere tids spekulation er det nu officielt: Daniel Høegh skifter fra OB til Basel i det kommende transfervindue. Den fynske klub har netop bekræftet handlen med de schweiziske mestre.
Forsvarsspilleren har underskrevet en fire-årig kontrakt med Basel.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen er både glad og ked af salget af Daniel Høegh.
– Der er ingen tvivl om, at Daniel er en spiller med et kæmpe klubhjerte. Han har udviklet sig enormt, og i dette forår har han haft en stor andel i, at vores defensiv er blevet stabiliseret, for han har spillet på et højt niveau. Det har givet interesse for ham fra forskellige klubber, og vi er meget stolte over, at han skifter til fantastisk klub som FC Basel. Han har været i OB siden han var 13 år gammel, og det er en rigtig god følelse, at vi kan sende en af vores egne spillere afsted til en klub, der efterhånden er blevet en fast del af Champions League, siger sportsdirektør Jesper Hansen i en pressemeddelelse.
– Samtidig kommer vi til at savne ham hos os, for han har både i gode og mindre gode tider været en person, som både trænere, holdkammerater, fans og alle andre omkring OB har kunnet regne med. Han har grebet sin karriere yderst professionelt an, og det er også en af årsagerne til, at han er blevet interessant for en storklub som FC Basel. Vi under ham de store udfordringer og oplevelser, han får i Schweiz, og jeg er sikker på, at han har kvaliteterne til at løse dem – både fodboldmæssigt og menneskeligt, tilføjer han.
Daniel Høegh glæder sig til den nye udfordring i den store schweiziske klub, og han udtrykker samtidig glæde over en god tid i OB.
– Det er en fantastisk mulighed, der er opstået, og timingen virker rigtig. Jeg har været i OB i 11 år, og jeg har spillet fem fulde sæsoner i ligatruppen. Jeg har oplevet så meget med klubben, og den er alt, hvad jeg kender til. Derfor bliver det meget mærkeligt at skulle tage afsked, men min alder taget i betragtning, så er timingen helt perfekt. Det er en kæmpeklub, jeg kommer til, og jeg er er vildt spændt på at komme ud og vise endnu mere af, hvad der er i mig som fodboldspiller, siger Daniel Høegh og fortsætter:
– Det her er en mulighed, jeg ikke havde set komme for et par uger siden, og det er en mulighed, jeg ikke kan sige nej til. OB og Odense vil altid være dybt i mit hjerte, og jeg vil følge klubben så tæt som overhovedet muligt. Folk kan æde deres gamle hat på, at jeg vil være med på sidelinjen og følge hvordan det kommer til at gå efter sommerferien med ny træner og alt det, der kommer til at ske.
Daniel Høegh havde oprindeligt kontraktudløb i OB i december 2016, og det forlyder, at fynboerne har fået omkring seks millioner kroner for forsvarsspilleren. Prisen er dog ikke blevet bekræftet af nogle af klubberne.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Afviser kæmpebud
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
