OB bekræfter: Daniel Høegh til Basel

Det er nu bekræftet, at Daniel Høegh skifter fra OB til Basel efter denne sæson.



Efter længere tids spekulation er det nu officielt: Daniel Høegh skifter fra OB til Basel i det kommende transfervindue. Den fynske klub har netop bekræftet handlen med de schweiziske mestre. 
 
Forsvarsspilleren har underskrevet en fire-årig kontrakt med Basel.
 
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen er både glad og ked af salget af Daniel Høegh. 
 
– Der er ingen tvivl om, at Daniel er en spiller med et kæmpe klubhjerte. Han har udviklet sig enormt, og i dette forår har han haft en stor andel i, at vores defensiv er blevet stabiliseret, for han har spillet på et højt niveau. Det har givet interesse for ham fra forskellige klubber, og vi er meget stolte over, at han skifter til fantastisk klub som FC Basel. Han har været i OB siden han var 13 år gammel, og det er en rigtig god følelse, at vi kan sende en af vores egne spillere afsted til en klub, der efterhånden er blevet en fast del af Champions League, siger sportsdirektør Jesper Hansen i en pressemeddelelse.
 
– Samtidig kommer vi til at savne ham hos os, for han har både i gode og mindre gode tider været en person, som både trænere, holdkammerater, fans og alle andre omkring OB har kunnet regne med. Han har grebet sin karriere yderst professionelt an, og det er også en af årsagerne til, at han er blevet interessant for en storklub som FC Basel. Vi under ham de store udfordringer og oplevelser, han får i Schweiz, og jeg er sikker på, at han har kvaliteterne til at løse dem – både fodboldmæssigt og menneskeligt, tilføjer han. 
 
Daniel Høegh glæder sig til den nye udfordring i den store schweiziske klub, og han udtrykker samtidig glæde over en god tid i OB.
 
– Det er en fantastisk mulighed, der er opstået, og timingen virker rigtig. Jeg har været i OB i 11 år, og jeg har spillet fem fulde sæsoner i ligatruppen. Jeg har oplevet så meget med klubben, og den er alt, hvad jeg kender til. Derfor bliver det meget mærkeligt at skulle tage afsked, men min alder taget i betragtning, så er timingen helt perfekt. Det er en kæmpeklub, jeg kommer til, og jeg er er vildt spændt på at komme ud og vise endnu mere af, hvad der er i mig som fodboldspiller, siger Daniel Høegh og fortsætter:
 
– Det her er en mulighed, jeg ikke havde set komme for et par uger siden, og det er en mulighed, jeg ikke kan sige nej til. OB og Odense vil altid være dybt i mit hjerte, og jeg vil følge klubben så tæt som overhovedet muligt. Folk kan æde deres gamle hat på, at jeg vil være med på sidelinjen og følge hvordan det kommer til at gå efter sommerferien med ny træner og alt det, der kommer til at ske.

Daniel Høegh havde oprindeligt kontraktudløb i OB i december 2016, og det forlyder, at fynboerne har fået omkring seks millioner kroner for forsvarsspilleren. Prisen er dog ikke blevet bekræftet af nogle af klubberne.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund med helterolle for Napoli

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Det skriger til himlen i Brøndby!

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Brian Riemer giver råd til storklub

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Til tider virkede han modløs og opgivende

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København