Efter længere tids spekulation er det nu officielt: Daniel Høegh skifter fra OB til Basel i det kommende transfervindue. Den fynske klub har netop bekræftet handlen med de schweiziske mestre.
Forsvarsspilleren har underskrevet en fire-årig kontrakt med Basel.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen er både glad og ked af salget af Daniel Høegh.
– Der er ingen tvivl om, at Daniel er en spiller med et kæmpe klubhjerte. Han har udviklet sig enormt, og i dette forår har han haft en stor andel i, at vores defensiv er blevet stabiliseret, for han har spillet på et højt niveau. Det har givet interesse for ham fra forskellige klubber, og vi er meget stolte over, at han skifter til fantastisk klub som FC Basel. Han har været i OB siden han var 13 år gammel, og det er en rigtig god følelse, at vi kan sende en af vores egne spillere afsted til en klub, der efterhånden er blevet en fast del af Champions League, siger sportsdirektør Jesper Hansen i en pressemeddelelse.
– Samtidig kommer vi til at savne ham hos os, for han har både i gode og mindre gode tider været en person, som både trænere, holdkammerater, fans og alle andre omkring OB har kunnet regne med. Han har grebet sin karriere yderst professionelt an, og det er også en af årsagerne til, at han er blevet interessant for en storklub som FC Basel. Vi under ham de store udfordringer og oplevelser, han får i Schweiz, og jeg er sikker på, at han har kvaliteterne til at løse dem – både fodboldmæssigt og menneskeligt, tilføjer han.
Daniel Høegh glæder sig til den nye udfordring i den store schweiziske klub, og han udtrykker samtidig glæde over en god tid i OB.
– Det er en fantastisk mulighed, der er opstået, og timingen virker rigtig. Jeg har været i OB i 11 år, og jeg har spillet fem fulde sæsoner i ligatruppen. Jeg har oplevet så meget med klubben, og den er alt, hvad jeg kender til. Derfor bliver det meget mærkeligt at skulle tage afsked, men min alder taget i betragtning, så er timingen helt perfekt. Det er en kæmpeklub, jeg kommer til, og jeg er er vildt spændt på at komme ud og vise endnu mere af, hvad der er i mig som fodboldspiller, siger Daniel Høegh og fortsætter:
– Det her er en mulighed, jeg ikke havde set komme for et par uger siden, og det er en mulighed, jeg ikke kan sige nej til. OB og Odense vil altid være dybt i mit hjerte, og jeg vil følge klubben så tæt som overhovedet muligt. Folk kan æde deres gamle hat på, at jeg vil være med på sidelinjen og følge hvordan det kommer til at gå efter sommerferien med ny træner og alt det, der kommer til at ske.
Daniel Høegh havde oprindeligt kontraktudløb i OB i december 2016, og det forlyder, at fynboerne har fået omkring seks millioner kroner for forsvarsspilleren. Prisen er dog ikke blevet bekræftet af nogle af klubberne.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
” Tipsbladet’s fan panel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
