Der har været store ændringer i organisationen hos OB denne sommer, hvor der er blevet præsenteret en ny cheftræner i form af Andreas Alm samt en ny strategi.
Samtidig har OB annonceret, at man fra årsskiftet får glæde af Björn Wesström, der efter mange år i AIK Stokholm tiltræder som ny fodbolddirektør i den fynske Superliga-klub. Og han kommer selvsagt til at få en stor rolle i OB.
Blandt andet har storklubber fra udlandet vist interesse i et samarbejde med OB, og sådanne samtaler skal Björn Wesström stå for. Det siger Enrico Augustinus, administrerende direktør i Odense Sport & Event, til FotbollDirekt.se.
– Vi vandt U19-ligaen i sidste sæson, og siden da har der været stor interesse fra internationale storklubber for at samarbejde. Vi har ikke tid eller ressourcer i dag til selv at tage disse møder. Vi har ikke en stor nok organisation, men vi vil ændre det, siger Enrico Augustinus og tilføjer:
– En del af vores nye strategi er, at vi i stedet for bare at lægge flere penge på førsteholdet, ønsker at ansætte flere og kompetente mennesker i organisationen. Vi vil ikke bruge væsentligt flere penge på indkøb, før det er gjort.
Samtidig håber Enrico Augustinus, at OB kan blive god til at sælge yngre spillere, som andre Superliga-klubber gør.
– Vi bruger mange penge på holdet hvert år, og det er vigtigt for os at være en sund klub. Vi har en meget rig ejer, men vi kan ikke komme og bede ham om penge hele tiden. Det handler også om at sælge unge spillere, som vi har set klubber som FC København, Brøndby, FC Midtjylland og FC Nordsjælland blive gode til, siger han til FotbollDirekt.se.
OB møder søndag AGF i Superligaen.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
