Der har været store ændringer i organisationen hos OB denne sommer, hvor der er blevet præsenteret en ny cheftræner i form af Andreas Alm samt en ny strategi.
Samtidig har OB annonceret, at man fra årsskiftet får glæde af Björn Wesström, der efter mange år i AIK Stokholm tiltræder som ny fodbolddirektør i den fynske Superliga-klub. Og han kommer selvsagt til at få en stor rolle i OB.
Blandt andet har storklubber fra udlandet vist interesse i et samarbejde med OB, og sådanne samtaler skal Björn Wesström stå for. Det siger Enrico Augustinus, administrerende direktør i Odense Sport & Event, til FotbollDirekt.se.
– Vi vandt U19-ligaen i sidste sæson, og siden da har der været stor interesse fra internationale storklubber for at samarbejde. Vi har ikke tid eller ressourcer i dag til selv at tage disse møder. Vi har ikke en stor nok organisation, men vi vil ændre det, siger Enrico Augustinus og tilføjer:
– En del af vores nye strategi er, at vi i stedet for bare at lægge flere penge på førsteholdet, ønsker at ansætte flere og kompetente mennesker i organisationen. Vi vil ikke bruge væsentligt flere penge på indkøb, før det er gjort.
Samtidig håber Enrico Augustinus, at OB kan blive god til at sælge yngre spillere, som andre Superliga-klubber gør.
– Vi bruger mange penge på holdet hvert år, og det er vigtigt for os at være en sund klub. Vi har en meget rig ejer, men vi kan ikke komme og bede ham om penge hele tiden. Det handler også om at sælge unge spillere, som vi har set klubber som FC København, Brøndby, FC Midtjylland og FC Nordsjælland blive gode til, siger han til FotbollDirekt.se.
OB møder søndag AGF i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
