Der har været store ændringer i organisationen hos OB denne sommer, hvor der er blevet præsenteret en ny cheftræner i form af Andreas Alm samt en ny strategi.
Samtidig har OB annonceret, at man fra årsskiftet får glæde af Björn Wesström, der efter mange år i AIK Stokholm tiltræder som ny fodbolddirektør i den fynske Superliga-klub. Og han kommer selvsagt til at få en stor rolle i OB.
Blandt andet har storklubber fra udlandet vist interesse i et samarbejde med OB, og sådanne samtaler skal Björn Wesström stå for. Det siger Enrico Augustinus, administrerende direktør i Odense Sport & Event, til FotbollDirekt.se.
– Vi vandt U19-ligaen i sidste sæson, og siden da har der været stor interesse fra internationale storklubber for at samarbejde. Vi har ikke tid eller ressourcer i dag til selv at tage disse møder. Vi har ikke en stor nok organisation, men vi vil ændre det, siger Enrico Augustinus og tilføjer:
– En del af vores nye strategi er, at vi i stedet for bare at lægge flere penge på førsteholdet, ønsker at ansætte flere og kompetente mennesker i organisationen. Vi vil ikke bruge væsentligt flere penge på indkøb, før det er gjort.
Samtidig håber Enrico Augustinus, at OB kan blive god til at sælge yngre spillere, som andre Superliga-klubber gør.
– Vi bruger mange penge på holdet hvert år, og det er vigtigt for os at være en sund klub. Vi har en meget rig ejer, men vi kan ikke komme og bede ham om penge hele tiden. Det handler også om at sælge unge spillere, som vi har set klubber som FC København, Brøndby, FC Midtjylland og FC Nordsjælland blive gode til, siger han til FotbollDirekt.se.
OB møder søndag AGF i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
