Der har været store ændringer i organisationen hos OB denne sommer, hvor der er blevet præsenteret en ny cheftræner i form af Andreas Alm samt en ny strategi.
Samtidig har OB annonceret, at man fra årsskiftet får glæde af Björn Wesström, der efter mange år i AIK Stokholm tiltræder som ny fodbolddirektør i den fynske Superliga-klub. Og han kommer selvsagt til at få en stor rolle i OB.
Blandt andet har storklubber fra udlandet vist interesse i et samarbejde med OB, og sådanne samtaler skal Björn Wesström stå for. Det siger Enrico Augustinus, administrerende direktør i Odense Sport & Event, til FotbollDirekt.se.
– Vi vandt U19-ligaen i sidste sæson, og siden da har der været stor interesse fra internationale storklubber for at samarbejde. Vi har ikke tid eller ressourcer i dag til selv at tage disse møder. Vi har ikke en stor nok organisation, men vi vil ændre det, siger Enrico Augustinus og tilføjer:
– En del af vores nye strategi er, at vi i stedet for bare at lægge flere penge på førsteholdet, ønsker at ansætte flere og kompetente mennesker i organisationen. Vi vil ikke bruge væsentligt flere penge på indkøb, før det er gjort.
Samtidig håber Enrico Augustinus, at OB kan blive god til at sælge yngre spillere, som andre Superliga-klubber gør.
– Vi bruger mange penge på holdet hvert år, og det er vigtigt for os at være en sund klub. Vi har en meget rig ejer, men vi kan ikke komme og bede ham om penge hele tiden. Det handler også om at sælge unge spillere, som vi har set klubber som FC København, Brøndby, FC Midtjylland og FC Nordsjælland blive gode til, siger han til FotbollDirekt.se.
OB møder søndag AGF i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
