OB-boss slår fast: Vi vil forstærke os i offensiven

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen slår nu fast, at fynboerne vil forsøge at forstærke sig i vinterens transfervindue.



En skuffende efterårssæson gav kun OB en pointhøst på 18 point, hvilket efterlader klubben på en aktuel 13.plads inden forårets fem kampe i grundspillet og det efterfølgende slutspil.

For at stå så godt rustet som muligt til foråret vil OB forsøge at forstærke sig i vinterens transfervindue, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.

– VI har en ambition om at komme styrket ud af vinduet. Vi har mange spillere, som er interessante for andre klubber, men vi vil gerne holde fast i truppen. Der var en opadgående kurve i slutningen af efteråret, men det er klart, at vi pointmæssigt ikke har fået nok ud af truppens potentiale. Derfor vil vi gerne holde på de spillere, der er i truppen og komme styrket ud af transfervinduet. Hvis vi kan finde nogen, der kan hjælpe os, vil vi forsøge at gøre det, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

I efterårssæsonen scorede OB kun 16 mål i 21 kampe, hvilket er det laveste antal mål i mands minde. Derfor er det oplagt, at OB vil forsøge at hente nogle forstærkninger til offensiven, selvom Anders K. Jacobsen og Rasmus Festersen tidligere har bevist, at de kan score mange mål på en sæson.

– Man kan tolke det, som man vil. Der er ingen tvivl om, at vi ikke har scoret nok mål i sæsonen indtil nu, men der er næppe heller tvivl om, at der mange klubber, der gerne ville have de to angribere, som vi spiller med. Vi er sikre på, at de nok skal få hul på bylden, men når det er sagt, er vi i en situation, hvor vi må se på, hvordan vi kan styrke vores offensiv. Vi har ikke scoret nok mål, men om det er angribere eller kreative spillere, må du tolke på, siger Jesper Hansen. 

Det er OB’s ambition at holde sammen på truppen, hvilket betyder, at man ikke ønsker at sælge spillere i løbet af vinterens transfervindue. I løbet af den seneste uge har IFK Göteborgs sportschef Mats Gren ellers udtrykt interesse for OB’s svenske offensivspiller Rasmus Jönsson, men den fynske klub er ikke interesseret i et salg.

– I bund og grund er alle spillere til salg, men der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed, hvis det skal lade sig gøre. Der er flere parter, der skal være enige, men som udgangspunkt har vi ikke interesse i at skille os af med nogen af vores spillere. Det er det, jeg kan sige om det, siger Jesper Hansen.

OB indleder træningen frem mod den kommende forårssæson den 6. januar. 







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

FC København – Randers FC

Barcelona køber Rashford – her er prisen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Ekspert: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Stor overraskelse til FCM-træning

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Froholdt-video trækker overskrifter

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vil gøre det onde ved Brøndby

‘Jeg hadede verden’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Første gang nogensinde for Eriksen

‘Han er tilgivet’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale