En skuffende efterårssæson gav kun OB en pointhøst på 18 point, hvilket efterlader klubben på en aktuel 13.plads inden forårets fem kampe i grundspillet og det efterfølgende slutspil.
For at stå så godt rustet som muligt til foråret vil OB forsøge at forstærke sig i vinterens transfervindue, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.
– VI har en ambition om at komme styrket ud af vinduet. Vi har mange spillere, som er interessante for andre klubber, men vi vil gerne holde fast i truppen. Der var en opadgående kurve i slutningen af efteråret, men det er klart, at vi pointmæssigt ikke har fået nok ud af truppens potentiale. Derfor vil vi gerne holde på de spillere, der er i truppen og komme styrket ud af transfervinduet. Hvis vi kan finde nogen, der kan hjælpe os, vil vi forsøge at gøre det, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
I efterårssæsonen scorede OB kun 16 mål i 21 kampe, hvilket er det laveste antal mål i mands minde. Derfor er det oplagt, at OB vil forsøge at hente nogle forstærkninger til offensiven, selvom Anders K. Jacobsen og Rasmus Festersen tidligere har bevist, at de kan score mange mål på en sæson.
– Man kan tolke det, som man vil. Der er ingen tvivl om, at vi ikke har scoret nok mål i sæsonen indtil nu, men der er næppe heller tvivl om, at der mange klubber, der gerne ville have de to angribere, som vi spiller med. Vi er sikre på, at de nok skal få hul på bylden, men når det er sagt, er vi i en situation, hvor vi må se på, hvordan vi kan styrke vores offensiv. Vi har ikke scoret nok mål, men om det er angribere eller kreative spillere, må du tolke på, siger Jesper Hansen.
Det er OB’s ambition at holde sammen på truppen, hvilket betyder, at man ikke ønsker at sælge spillere i løbet af vinterens transfervindue. I løbet af den seneste uge har IFK Göteborgs sportschef Mats Gren ellers udtrykt interesse for OB’s svenske offensivspiller Rasmus Jönsson, men den fynske klub er ikke interesseret i et salg.
– I bund og grund er alle spillere til salg, men der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed, hvis det skal lade sig gøre. Der er flere parter, der skal være enige, men som udgangspunkt har vi ikke interesse i at skille os af med nogen af vores spillere. Det er det, jeg kan sige om det, siger Jesper Hansen.
OB indleder træningen frem mod den kommende forårssæson den 6. januar.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Sænker prisen mod Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
I forhandlinger med Nartey
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
