OB-boss slår fast: Vi vil forstærke os i offensiven

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen slår nu fast, at fynboerne vil forsøge at forstærke sig i vinterens transfervindue.



En skuffende efterårssæson gav kun OB en pointhøst på 18 point, hvilket efterlader klubben på en aktuel 13.plads inden forårets fem kampe i grundspillet og det efterfølgende slutspil.

For at stå så godt rustet som muligt til foråret vil OB forsøge at forstærke sig i vinterens transfervindue, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.

– VI har en ambition om at komme styrket ud af vinduet. Vi har mange spillere, som er interessante for andre klubber, men vi vil gerne holde fast i truppen. Der var en opadgående kurve i slutningen af efteråret, men det er klart, at vi pointmæssigt ikke har fået nok ud af truppens potentiale. Derfor vil vi gerne holde på de spillere, der er i truppen og komme styrket ud af transfervinduet. Hvis vi kan finde nogen, der kan hjælpe os, vil vi forsøge at gøre det, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

I efterårssæsonen scorede OB kun 16 mål i 21 kampe, hvilket er det laveste antal mål i mands minde. Derfor er det oplagt, at OB vil forsøge at hente nogle forstærkninger til offensiven, selvom Anders K. Jacobsen og Rasmus Festersen tidligere har bevist, at de kan score mange mål på en sæson.

– Man kan tolke det, som man vil. Der er ingen tvivl om, at vi ikke har scoret nok mål i sæsonen indtil nu, men der er næppe heller tvivl om, at der mange klubber, der gerne ville have de to angribere, som vi spiller med. Vi er sikre på, at de nok skal få hul på bylden, men når det er sagt, er vi i en situation, hvor vi må se på, hvordan vi kan styrke vores offensiv. Vi har ikke scoret nok mål, men om det er angribere eller kreative spillere, må du tolke på, siger Jesper Hansen. 

Det er OB’s ambition at holde sammen på truppen, hvilket betyder, at man ikke ønsker at sælge spillere i løbet af vinterens transfervindue. I løbet af den seneste uge har IFK Göteborgs sportschef Mats Gren ellers udtrykt interesse for OB’s svenske offensivspiller Rasmus Jönsson, men den fynske klub er ikke interesseret i et salg.

– I bund og grund er alle spillere til salg, men der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed, hvis det skal lade sig gøre. Der er flere parter, der skal være enige, men som udgangspunkt har vi ikke interesse i at skille os af med nogen af vores spillere. Det er det, jeg kan sige om det, siger Jesper Hansen.

OB indleder træningen frem mod den kommende forårssæson den 6. januar. 





Døren vil altid være åben for Andreas Christensen


AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Dansker færdig i Ajax?

Medier i svime: Den bedste!

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Brøndby bekræfter salg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam