En skuffende efterårssæson gav kun OB en pointhøst på 18 point, hvilket efterlader klubben på en aktuel 13.plads inden forårets fem kampe i grundspillet og det efterfølgende slutspil.
For at stå så godt rustet som muligt til foråret vil OB forsøge at forstærke sig i vinterens transfervindue, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.
– VI har en ambition om at komme styrket ud af vinduet. Vi har mange spillere, som er interessante for andre klubber, men vi vil gerne holde fast i truppen. Der var en opadgående kurve i slutningen af efteråret, men det er klart, at vi pointmæssigt ikke har fået nok ud af truppens potentiale. Derfor vil vi gerne holde på de spillere, der er i truppen og komme styrket ud af transfervinduet. Hvis vi kan finde nogen, der kan hjælpe os, vil vi forsøge at gøre det, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
I efterårssæsonen scorede OB kun 16 mål i 21 kampe, hvilket er det laveste antal mål i mands minde. Derfor er det oplagt, at OB vil forsøge at hente nogle forstærkninger til offensiven, selvom Anders K. Jacobsen og Rasmus Festersen tidligere har bevist, at de kan score mange mål på en sæson.
– Man kan tolke det, som man vil. Der er ingen tvivl om, at vi ikke har scoret nok mål i sæsonen indtil nu, men der er næppe heller tvivl om, at der mange klubber, der gerne ville have de to angribere, som vi spiller med. Vi er sikre på, at de nok skal få hul på bylden, men når det er sagt, er vi i en situation, hvor vi må se på, hvordan vi kan styrke vores offensiv. Vi har ikke scoret nok mål, men om det er angribere eller kreative spillere, må du tolke på, siger Jesper Hansen.
Det er OB’s ambition at holde sammen på truppen, hvilket betyder, at man ikke ønsker at sælge spillere i løbet af vinterens transfervindue. I løbet af den seneste uge har IFK Göteborgs sportschef Mats Gren ellers udtrykt interesse for OB’s svenske offensivspiller Rasmus Jönsson, men den fynske klub er ikke interesseret i et salg.
– I bund og grund er alle spillere til salg, men der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed, hvis det skal lade sig gøre. Der er flere parter, der skal være enige, men som udgangspunkt har vi ikke interesse i at skille os af med nogen af vores spillere. Det er det, jeg kan sige om det, siger Jesper Hansen.
OB indleder træningen frem mod den kommende forårssæson den 6. januar.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Ekspert: Det mest positive for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
Her kan du se FC København mod Viborg FF
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
