Superligaklubben OB mister en markanet figur fra klubbens øverste ledelse. Thomas Christensen stopper således som administrerende direktør i Odense Sport & Event – selskabet bag OB – på grund af sygdom. Ole Bang Nielsen overtager midlertidigt stillingen.
Thomas Christensen har været igennem en længere sygdomsperiode, idet han i starten af efteråret blev ramt af hjerteproblemer. Det er dette, der i sidste ende har fået direktøren til at fratræde sin stilling.
Bestyrelsesformand Niels Thorborg er ked af Thomas Christensens beslutning, men han har samtidig den største forståelse for den. Han glæder sig ligeledes over, at Thomas Christensen fortsat vil være til rådighed for selskabet bag OB.
– Det er rigtig trist for Odense Sport & Event, at Thomas Christensen må stoppe som administrerende direktør, men jeg har naturligvis stor forståelse for hans beslutning. Jeg ved, hvor meget Odense Sport & Event betyder for Thomas, og jeg ved i mindst ligeså høj grad hvor meget Thomas har betydet for Odense Sport & Event. Det viser rigtig meget om Thomas’ format og ledelsesansvar, at han træffer en beslutning som denne for at sikre, at Odense Sport & Event ikke skal stå i et vadested, mens han fokuserer på sit helbred. Det har jeg kæmpe respekt for, siger Niels Thorborg.
– Derfor er jeg også rigtig glad for, at Thomas efter en rekreationsperiode har lovet, at han vil stå til rådighed for OS&E, og at han vil fortsætte på OB’s mandat i en række officielle sammenhænge som formand i Divisionsforeningen, medlem af DBU’s forretningsudvalg og bestyrelse, ECA m.v. Desuden er det hensigten, at Thomas Christensen indtræder i bestyrelsen i Odense Sport & Event ved næste generalforsamling. Den fremtidige rolle definerer vi nærmere, når Thomas har haft tid til at komme til hægterne igen, og det tror og håber vi vil være i løbet af januar, men nu og her gælder det om, at Thomas kommer igennem sine helbredsmæssige udfordringer, og det siger sig selv, at vi i den situation ikke skal lægge unødigt tidspres på ham, tilføjer han.
Odense Sport & Event oplyser, at Thomas Christensens beslutning betyder, at der ændres i ledelsesstrukturen. Den nye administrerende direktør Ole Bang Nielsen skal således kun beskæftige sig med alle forhold, der ikke har med den sportslige ledelse at gøre. Sportsdirektør Jesper Hansen, der hidtil har refereret til Thomas Christensen, vil fremover referere direkte til bestyrelsen i Odense Sport & Event.
– I den overgangsperiode, vi står overfor, er det vigtigt, at vi skaber fuldt fokus på alle områder. Således er det vigtigt for os, at Jesper Hansen får den nødvendige sparring og støtte på sine områder, og samtidig er det afgørende, at Ole Bang Nielsen får det nødvendige rum til at skabe overblik og fokus på alle de områder, der ikke har med den sportslige ledelse at gøre, siger Niels Thorborg.
Thomas Christensen blev ansat som direktør i OB tilbage i august 2005.
Ole Bang Nielsen har sin første dag som administrerende direktør i Odense Sport & Event i dag. Han driver i dag sin egen virksomhed, men har været sparringspartner for Odense Sport & Event gennem længere tid.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Danske klubber vil have ham
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
