OB-boss udpeger de største salgsemner

Fodbolddirektør i OB, Björn Wesström, peger på især to spillere, som OB potentielt kan sælge for et godt beløb i fremtiden.



Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi har det største salgspotentiale i OB.

Det fortæller OBs fodbolddirektør, Björn Wesström, til B.T.

OB har lavet flere store salg gennem tiden. Salget af Djiby Fall til russiske Lokomotiv Moskva, Oliver Christensen til Hertha Berlin, Jesper Christiansen til Rangers og Ulrik Laursen til FC København.

Men når det kommer til fynboernes nuværende trup, så er der også optræk til gode handler i fremtiden, og især to spillere skiller sig ud.

– Kigger man på de offensive spillere i OB, så er det dér, potentialet til store salg er. Så er det Mads Frøkjær, der har alderen, egenskaberne og potentialet til at vinde point. Og så er det Emmanuel Sabbi. De to, vil jeg sige, er de to, der har størst salgspotentiale i dag, som vi står her, siger Björn Wesström.

Emmanuel Sabbi kom til OB i sommeren 2020 på en fri transfer fra Hobro. Siden har han spillet 53 kampe, scoret 11 mål og lavet otte assists for fynboerne.

Mads Frøkjær har fået sin fodboldopvækst i flere sjællandske klubber som Hvidovre og Rosenhøj, inden han ankom på akademiet i OB i 2016.

Offensivspilleren fik debut for U21-landsholdet i januar 2020, og han har til dato spillet flere end 70 kampe, scoret otte mål og lavet 12 assists for OB.

Salget af Djiby Fall er OBs største salg i klubbens historie med en sum på knap 35 millioner kroner.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

DR Congo – Uzbekistan

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Algeriet – Østrig

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Jordan – Argentina

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs