OB-chef afviser: Har jeg aldrig sagt

OB's kommunikationschef, Rasmus Nejstgaard, afviser, at han skulle have fortalt, at træner Søren Krogh havde forladt matriklen efter søndagens store skuffelse mod Hvidovre.



Hvad er der blevet sagt i Odense?

Bold skrev søndag, at OB-assistent Frank Hjortebjerg blev sendt ud til den skrevne presse, da cheftræner Søren Krogh havde forladt matriklen. Det havde Bold angiveligt fået af vide af OB’s kommunikationschef Rasmus Nejstgaard over telefon. 

Men dagen derpå afviser Rasmus Nejstgaard over for Tipsbladet, at det er noget, han skulle have sagt.

– Det er forkert.

– De ringede ganske rigtigt og spurgte, hvorfor det var Frank i stedet for Søren, og der sagde jeg, at det var for deres skyld, så de hurtigt kunne få et interview. Jeg har ikke sagt, at han havde forladt matriklen, skriver Rasmus Nejstgaard i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Det har Tipsbladet forholdt Bolds ansvarshavende redaktør, Michel Wikkelsø Davidsen.

– Vi holder fast, at han har sagt, at Søren Krogh havde forladt matriklen. Vi har også snakket med vores journalist i dag, og det er selvfølgelig ikke noget, en journalist selv finder på.

– Historien er, at vi ikke kunne få lov til at snakke med Søren Krogh. Vi bad om at snakke med ham flere gange, men det kunne vi ikke få lov til, siger Michel Wikkelsø Davidsen.

Jonathan Bieler, journalist fra Fyens Stiftstidende, var ligeledes til stede i mixed zone efter kampen, og han fortæller her om forløbet.

– Rasmus Nejstgaard kommer ud med Frank Hjortebjerg, og han siger, at Søren er optaget i et længere stykke tid, men at han kommer, når han er klar. Så siger jeg, det er helt fint, hvis det er det, der kan lade sig gøre.

– Så ventede vi, fordi vi forventede, at Søren ville komme, men ti minutter i seks var han stadig ikke kommet.

Fik I at vide, at Søren Krogh havde forladt matriklen?

– Jeg fik ikke direkte at vide, at Søren havde forladt matriklen, men Bold snakkede jo også i telefon med Rasmus Nejstgaard.

– Men det var i det hele taget en meget mærkelig oplevelse i mixed zone efter kampen, fortæller Jonathan Bieler til Tipsbladet.

Tipsbladet har tidligere mandag snakket med Søren Krogh om historien om, som han ikke er glad for.

– Det er først og fremmest en lodret løgn. Det kan ikke være mere løgnagtigt. Det er selvfølgelig trist, når det strider mod alt, hvad jeg er. Jeg står sgu ved det her.

Læs hele interviewet her.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City vinder FA Cup

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City