Max Fenger scorede det sidste mål i OB’s 2-0 sejr over FC Nordsjælland, og angriberen er generelt begyndt at få mere og mere spilletid, som sæsonen er skredet frem.
Den talentfulde angriber har dog kontraktudløb hos fynboerne til sommer, og derfor kan han frit forhandle med andre klubber fra det nye år.
Sportschef Michael Hemmingsen fortæller dog, at ambitionen er at forlænge med Max Fenger, som han håber, bliver i OB mange år endnu.
– Vi er i dialog med Max og hans agent om en forlængelse, og jeg håber, at vi ender med at nå hinanden.
– Vi håber da meget på at forlænge med Max Fenger, så han kan blive i OB mange år, siger sportschefen.
Også Jens Jakob Thomasen og Alexander Juel Andersen har kontraktudløb, men sportschef Michael Hemmingsen ønsker ikke at udtale sig om, hvorvidt de er blevet tilbudt en forlængelse.
Selv ønsker Max Fenger ikke at forholde sig til sin kontraktsituation, men han understreger dog, at han er glad for at være i OB, selv om efteråret har været op og ned.
– Lige nu lader jeg min agent om at forhandle kontrakt, uanset om det er OB eller en anden klub, siger Max Fenger.
Max Fenger kigger selv tilbage på et efterår, som han ikke er tilfreds med.
– Jeg er meget selvkritisk, så jeg ville gerne både have spillet flere minutter, men også scoret flere mål, så jeg er ikke tilfreds med den her efterårssæson, men det er jo op til træneren.
– Jeg føler, at jeg griber chancen, hver gang jeg får muligheden for at spille, og det er jo også begyndt at se lysere ud her mod slutningen af efteråret, lyder det fra angriberen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
