SL-boss bekræfter: Vi er i dialog med angriber

Michael Hemmingsen bekræfter, at OB er i dialog om at forlænge Max Fengers kontrakt.



Max Fenger scorede det sidste mål i OB’s 2-0 sejr over FC Nordsjælland, og angriberen er generelt begyndt at få mere og mere spilletid, som sæsonen er skredet frem.

Den talentfulde angriber har dog kontraktudløb hos fynboerne til sommer, og derfor kan han frit forhandle med andre klubber fra det nye år.

Sportschef Michael Hemmingsen fortæller dog, at ambitionen er at forlænge med Max Fenger, som han håber, bliver i OB mange år endnu.

– Vi er i dialog med Max og hans agent om en forlængelse, og jeg håber, at vi ender med at nå hinanden.

– Vi håber da meget på at forlænge med Max Fenger, så han kan blive i OB mange år, siger sportschefen.

Også Jens Jakob Thomasen og Alexander Juel Andersen har kontraktudløb, men sportschef Michael Hemmingsen ønsker ikke at udtale sig om, hvorvidt de er blevet tilbudt en forlængelse.

Selv ønsker Max Fenger ikke at forholde sig til sin kontraktsituation, men han understreger dog, at han er glad for at være i OB, selv om efteråret har været op og ned.

– Lige nu lader jeg min agent om at forhandle kontrakt, uanset om det er OB eller en anden klub, siger Max Fenger.

Max Fenger kigger selv tilbage på et efterår, som han ikke er tilfreds med.

– Jeg er meget selvkritisk, så jeg ville gerne både have spillet flere minutter, men også scoret flere mål, så jeg er ikke tilfreds med den her efterårssæson, men det er jo op til træneren.

– Jeg føler, at jeg griber chancen, hver gang jeg får muligheden for at spille, og det er jo også begyndt at se lysere ud her mod slutningen af efteråret, lyder det fra angriberen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

DBU vil granske FIFA-plan

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer

Surt show – dumpet!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Her er FC Københavns pris på William Clem

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagter dansk landsholdsspiller

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Det vil være en skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Voldsom kritik af FIFAs planer

Har budt en milliard

Diant Ramaj skal videre