SL-boss bekræfter: Vi er i dialog med angriber

Michael Hemmingsen bekræfter, at OB er i dialog om at forlænge Max Fengers kontrakt.



Max Fenger scorede det sidste mål i OB’s 2-0 sejr over FC Nordsjælland, og angriberen er generelt begyndt at få mere og mere spilletid, som sæsonen er skredet frem.

Den talentfulde angriber har dog kontraktudløb hos fynboerne til sommer, og derfor kan han frit forhandle med andre klubber fra det nye år.

Sportschef Michael Hemmingsen fortæller dog, at ambitionen er at forlænge med Max Fenger, som han håber, bliver i OB mange år endnu.

– Vi er i dialog med Max og hans agent om en forlængelse, og jeg håber, at vi ender med at nå hinanden.

– Vi håber da meget på at forlænge med Max Fenger, så han kan blive i OB mange år, siger sportschefen.

Også Jens Jakob Thomasen og Alexander Juel Andersen har kontraktudløb, men sportschef Michael Hemmingsen ønsker ikke at udtale sig om, hvorvidt de er blevet tilbudt en forlængelse.

Selv ønsker Max Fenger ikke at forholde sig til sin kontraktsituation, men han understreger dog, at han er glad for at være i OB, selv om efteråret har været op og ned.

– Lige nu lader jeg min agent om at forhandle kontrakt, uanset om det er OB eller en anden klub, siger Max Fenger.

Max Fenger kigger selv tilbage på et efterår, som han ikke er tilfreds med.

– Jeg er meget selvkritisk, så jeg ville gerne både have spillet flere minutter, men også scoret flere mål, så jeg er ikke tilfreds med den her efterårssæson, men det er jo op til træneren.

– Jeg føler, at jeg griber chancen, hver gang jeg får muligheden for at spille, og det er jo også begyndt at se lysere ud her mod slutningen af efteråret, lyder det fra angriberen.

/ritzau/






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Usikker på Chido Obi-transfer

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

‘Han ryger 100 procent!’